Banyoyu çok seviyordu, şimdiyse sudan korkuyor. Neden olabilir? Ne yapabilirim?

Aysegul_Yagmur_Irmak soruyor: 10

Bir hafta falan oldu, sudan korkmaya başladı. Neden olduğunu hiç anlamadım. Üşütmemeye çalışıyorum, elim hızlıdır. Suyun sıcaklığını sürekli kontrol ediyorum. İki yıkama şekli var, biri bebek küvetinin yaslanma kısmında, diğeri de duş teknesine vantuzlanan bebek oturağında. İkisinde de ağlıyor. Al beni diye kollarını kaldırıyor. Eskiden suyu görünce sevinirdi. Birkaç gün önce imaginarium mağazasından suya konunca vakvaklayan bir ördek aldık, sever sanıyordum, ondan da korkunca tuz biber oldu.

Ne yapabilirim? Ve sebebi ne olabilir sizce?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


cestanous

7 aylıkken grip olmuştu, iyice iyileşene kadar banyo yaptırmadık. Tekrar yaptırmak istediğimizde çok korktu, bana tutunarak zar zor ettirdik. Biz de ne olduğunu tam anlayamadık. Banyo yapmayı unutmuş olabileceğini düşündük. 3 hafta kadar yaptırmamıştık. Arayı açmadan sık sık banyo yaptırdık. Sürekli konuşarak, şarkılar söyleyerek, oyunlar oynayarak o süreci aştık. Şu an koşarak gidiyor banyoya. Umarım siz de kısa sürede atlatırsınız.


Ozge

Derine de olmustu boyle. Kulaklarina tup takildiktan sonra doktor banyoda surekli kulak tikaci takmamizi soyledi. Bu durumda banyo tam bir kabusa donustu hepimiz icin, aglaya aglaya kulagina takiyorduk ve yikiyorduk, cok zordu...ama sonradan alisti, simdi kendisi bekliyor takilsin kulagina diye:)
Bir seylereden rahatsiz olmus olabilir, cestanous'un dedigi gibi oyunla, sarkilarla tekrar tekrar deneyin, sevdigi bir oyuncagi varsa yanina alsin bence, belki faydasi olur. Umarim kisa zamanda alisir...


Ozlem

Benim kızımda tam 10 ay dolaylarında banyo yapmak istememeye başlamıştı ne küvette nede başka bir yerde durmak istemiyordu büyük boylarda renkli stıckerlar alıp bildiğiniz banyo küvetine ve fayanslara yapıştırmıştık ve eşim veya ben birimiz küvetin içine girip kızımızı ayakta gövdesinden tutuyorduk birimizde dışarıdan yıkıyorduk böylece sorun çözüldü sorunun kaynağının oturmak istememesi olduğuna ve sıkıca tutulunca kendini daha iyi hissettiğine karar vermiştik belki işinize yarar

Ayrıca Leonardini'de satılan banyo boya kalemleri var çocuklar için çok eğlenceli bir banyo oyuncağı benim sonradan da çok işime yaradı halen Yağmur'un favorilerinden. Banyoda küveti fayansları boyuyor resimler yapıyor bu arada yıkanıyor. Boyalar üzerine su tutulunca akıyor tavsiye ederim


Aysegul_Yagmur_Irmak

Demek çoğu bebekte oluyormuş. Umarım biz de kısa sürede aşabiliriz bu sorunu. Çünkü ben de stres oluyorum her banyo öncesi yine ağlayacak diye.

O boyaları da düşünücem, çok güzelmiş. :)


zeynep

benim oğlumda da 2 gün önce başladı :( demek çoğu çocukta oluyormus :(((Aysegul_Yagmur_Irmak

Hay Allah yaaa. Bizimki yavaş yavaş eski haline dönüyor ama zaman alıyor, daha da böyle gidecek galiba, artık ağlamıyor ama tedirgin. Çok ilginç gerçekten, durup dururken olması özellikle. Banyoyu o kadar çok severken hem de. İnşallah bu korkuları biran evvel geçer.


Ruge

Sürekli değiştikleri için buna da şaşırmayın. Ama temelde seviyorsa bu bir dönemdir. Bir kaç banyoyu kucağınızda şarkı söyleyerek yaptırmayı deneyin. yüzüne çok gelmemesine dikkat edin. Geçicektir. Kolay gelsin:)


Ozge

Evet gecici bunlar, simdi Derin'i sudan zor cikartiyoruz:))guliz

benim oğlum da birkaç gündür banyo yapmak istemiyor. şimdiye kadar böyle bir sorun yaşamadığımız için şaşırdım kaldım. sonra bir arkadaşımın tavsiyesiyle, onunla konuştum. banyoda onu ürküten şeyin ne olduğunu anlamaya çalıştım. küvetinin başına gidiyor, içine bakıyor, oyuncaklarını atıyor ama suya girmek istemiyor. oğlum burada ne var dedim? "cu"- su . başka ne var dedim?"baga"-balık..o anda şimşek çaktı bende. o gün kentparktaki ırmağın içinde yüzen balıkları izlemeye gitmiştik. kendi küvetinde de balık var sanıyor ve o yüzden suya girmek istemiyor. küveti hemen kaldırdım, banyo meselesini de kapattım dün akşam. bugün veya yarın akşam küvet olmadan duşta beraber yıkanmayı deneyeceğim. gerçekten çetrefilli bir iş, zorlamadan tekrar suyu sevdirmek lazım.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Buraya da yazayım, bizim su korkumuz geçti. Artık eskisi gibi şap şup suya vurarak banyo yapıyoruz. :) Neden korktu ve nasıl geçti hiç anlamadık ama geçti neyse ki.Cevaplamak için Üye ol