Kuş iyi bir fikir olabilir mi?

kucukadam soruyor: 10

Merhaba oğlum 1 aydır annane ve dedesiyle çok iyi vakit geçirdi oyun ablası abisi olsa bu kadar olmazdı.. çok alıştı.. ama onlar hafta sonu evlerine dönüyorlar uzunca bir sürede gelmeyeceler.. çok zorlanacagını tahmin ediyoruz.. evde yeni bişeyler ile ugrassin diye düşündüm. . Kedi köpek bana pek uygun değil. . Kuş olabilir mi 19 aylık oğlum nasıl tepki verir sizce? ?

Bu arada veteriner kontrolü yaptırmak gerekecek tabi .. Kuş gribi malum. .

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


TATLI_CADI

ben uzun yıllar muhabbet kuşu besledim.4-5 ayrı muhabbet kuşumuz oldu.içlerinden biri baya gevezeydi.çok oyuncuydu ve temizdi.diğerleri için aynı şeyi söyleyemem.hem kendi halinde yaşar hem pasaklılardı.en nefret ettiğim şey duvar temizlemek.çünkü kimisi yediğini kusmayı oyun haline getirir ve kustuğu esnada sıçratır.eğer illa olsun derseniz petshoptan değil bakan birinin yavrularından almanızı öneririm.hem size cabuk alışır öylesi.gagası mavi olanlar daha konuşkan.çünkü petshoptan gelenler insana pek alışamıyor.bizimki elimizden yemek yer omzumuzda gezerdi.hatta kafesin kapısını açıp çıkardı.onun gibisi olmadı bir daha


mutluannelif

Oğlunuz çok küçük bana göre, evde oyalanacağı bir sürü şey olacaktır; bir canlının bu şekilde hayata sokulması bana doğru gelmiyor. Bir de alsanız bile sürekli onunla ilgilenmez emin olun, ilgisi dağılır bir süre sonra. Kuşlar hassas hayvanlardır, yıllarca muhabbet kuşları besledim, çok zevklidir ama özen ister.Ebru_A

Ben de aynı hataya düşmüş biri olarak kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bir kuş aldık, yabani çıktı, bunalıma girdi diye eş aldık, 2 yabani kuşumuz oldu, kızımla hiç ilgileri olmadığı gibi pisliği ve bakımı da çok yoruyor. Üstelik kızım ara ara bana niye gelmiyorlar, ne zaman alışacaklar diye dertleniyor.


maviboncukk

Ebe hayvan alıyorsunuz , oyuncak değil. Kuş özgür bir hayvan, kafese hapsedilmesi ne derece doğru tartışışır. Bu konda uzman değilseniz de muhtemeler bir iki haftada ölecek ve oğlunuz daha büyük bir ttravma yaşayacak. Kuşu kafese koymakla iş bitmiyor, çocuk gibi bakım istiyor hayvanlarda..


Ebru_A

Maviboncuk çocuktan önce de yıllarca kuş beslemiş biri olarak yazıyorum, eve çocuğa oyuncak olsun diye değil arkadaş olsun, sorumluluk duygusu gelişsin, hayvan sevgisi ile tanışsın diye hayvan alıyoruz. Ancak kuşlar evcillik açısından, kedi, köpek gibi değil, yabani çıkma olasılığı çok yüksek, çok küçük ihtimal insana yaklaşan kuş olabiliyor o zaman gerçekten tadından yenmiyor, ancak yabani çıkarsa akvaryumda balıktan farksız oluyor, yemini ver, temizliğini yap, o kadar. Sonuçta eziyete dönüşmesin diye kendi deneyimlerimizi yazıyoruz.homemaker

ebru'ya katılıyorum o yaşta çocuk kuşun bir sorumluluk olduğunu anlamayabilir. ayrıca kuşlar hem çok hassas, hem de kafeste zavallı bir hayvancık olarak yaşıyorlar, üstelik fazlaca tozlu olabiliyorlar. aslında çocuklar için en güzeli gerçekten karşılıklı sevgi yaşatabilen kedi köpek gibi hayvanlar ama herkesin bakması ya da evine kabul etmesi kolay değil biliyorum.


kucukadam

Cevaplar için teşekkürler.. mavi boncuk sorumu yanlış anladın sanırım annannesi gidicek çok üzülucek onlar gibi seveceği sevebilecegi bir şey arıyorum. . Ama diğer sorularıma verdiğin cevapları anımsayinca çok da garipsemedim cevabını. .

Ilk okul 4. Sınıftayken can isimli bir kusumuz olmuştu. . 9 seneden fazla baktık..annem hala konusu açılınca çok duygulanir ..

Bakımını kuşu iyi bilirim yani..

Ben sadece ay itibariyle nası karşılar oğlum diye sormuştum. Biraz daha beklemeliyiz sanırım.


dilrubaa

Yakinlarda birilerinin kusu var mi gidip zaman gecirseniz, tepkisini anlasaniz. Bizim babannede kus var, izmirdeler gerci ama kizim bayiliyor. Bi de kus baya insana filan alisik (muhabbet kusu, bir de sonradan hint bulbulu getirmislerdi baska komsudan), tepemizden inmiyordu:) oglunuzun yaslarinda baya bi ilgilenmisti kizim da, uyanir uyanmaz gidip ona bakiyordu. Disari ciktiginda hele cildiriyordu sevincten kus ordan oraya ucarken. Biz de dusunduk kus almayi ama ben biraz cekiniyorum, ugrasamam dedim:) sonra ufak bir akvaryum aldik memeyi birakirken. Baliklari da cok seviyor, sabah ilk is onlara bakiyor, yemini veriyor, suyu degistirirken yardimci oluyor, ama balik pek kesmedi, daha hareketli birsey olsun istiyor.

Keske evimiz bahceli olsaydi ve benim daha cok enerjim olsaydi, kopek alirdik, kizim bayiliyor, sahilde baskalarinin kopeklerine sariliyor bu benim kopegim diye.

Cocuklarin evcil bir hayvanla buyumesi bence harika birsey, hayvan sevgisini kucukken almalari, sorumluluk almalarihomemaker

Hamster'a ne dersiniz? Aklıma geldi sadece...


kucukadam

Dilrubaa denemek çok iyi fikir.. keske imkan olsada köpekleri bende çok seviyorum. oğlum da hayvan sevsin canlı herseyi sevsin istiyorum ama Hamster da bana göre değil biraz da önyargı tabi benim kiCevaplamak için Üye ol