"yapamadım" krizi

bh1986 soruyor: 4

2 yaşındaki kızım herhangi bir şeyi yapamadığında sinirlenip "yapamadım" diye ağlıyor..kendini yerlere atıp çığlığı basıyor..boyle durumlarda nasıl davranmalıyım sizce?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ece_g

Bu geçici bir durum merak etmeyin sadece sabır edecek ve sinirlenmeyeceksiniz. Kendisinden birkaç yaş büyük sevdiği bir abla ya da ağbi varsa "biliyor musun o da küçükken yapamamış" diyerek hikayeler anlatın veya ne biliyim sevdiği başka bir akraba teyze , amca vs örnek verin. " ama şimdi büyüdü ve yapabiliyor sen de biraz büyüdüğünde yapabileceksin" gibi şeyleri sakince anlatınca faydalı olacağını düşünüyorum. Bunu sizin yerinize Bahsettiğim abla ya da ağbinin annesi anlatırsa daha da etkili oluyor.

Benim kızımın bakıcısı kendi çocuklarından örnek verirdi. Kızım da " anne biliyor musun Engin ağbi de küçükken yapamıyormuş" diye bana anlatırdı.

Sevgiler


bh1986

Haklısınız bunu denemeliyim..etrafımızda var öyle yaşından büyük kuzenleri arkadaşları..ne tepki vereceğini ne soylemem gerektiğini bilememiştim..


selencem

İki yaş sendromu, geçici ama zor bir süreç. Mahallenin En Mutlu Yumurcağı kitabını tavsiye ederim. Bunun yanı dıra, onunla aynı hizaya inip, gözlerine bakarak onun duygularını tekrar edip anladığınızı göstermek de işe yarar. Örneğin, evet biliyorum çok üzgünsün, yapmak istedin ama olmadı vb demek ile yarar.


bh1986

Kkesinlikle sendrom olduğunu düşünüyorum bende..geçeci olduğunu bilmek rahatlatıryor ama zor Bi donem gerçekten..her zaman aynı seviyeye inip göz teması kuruyorum mutlaka..bazen işe yarıyor ama genel mizacı asabi hırs dolu..Cevaplamak için Üye ol