Su şişesi

kucukadam soruyor: 6

Merhaba plastik şişe vb şeylerden su içermek istemiyorum. Tupper larda bana plastik olduğu için sağlıklı gelmedi. Başka ne olabilir?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


berlindenbirseda

Aluminyum mataralar var, Isvicre yapimi SIGG marka. Biraz pahali, ama oldukca dayanikli ve hijyenik. Biz cok memnunuz.


nilayy

Tupperware'in plastik olduğunu söylemişsiniz ya; ona istinaden size şöylembir bilgi vereyim, Tupperware'in kullandığı hammaddeler insan vücudunda kullanılan stent, lens gibi şeylerde kullanılan hammaddelerle aynıymış. Dolayısıyla insan vücudına bir zararı olmadığı iddia ediliyor. Ben official tupperware sayfasında okumuştum bu bilgileri. O yğzden de ben rahatlıkla kullanıyorum onun ürünlerini açıkcası ama karar sizin tabii...


benan_

öncelikle maalesef alüminyum yiyecek ve içeceğe asla temas etmemesi gereken bir materyal, su alüminyumu en çok vücuda taşıyan etmendir


http://tip.baskent.edu.tr/egitim/mezuniyetoncesi/calismagrp/ogrsmpzsnm13/13.P1.pdf

 tupperware e gelince, sözü edilen zararsız ham maddeler sadece belli bir kaç serde kullanılıyor, üretimin yüzde doksanı bizim pazar plastiği kalitesinde hatta bazıları daha da kötü, bunu şu şekilde anlayabilirsiniz, tüm dünyada kabul edilen plastik sınıflandırmaları var üçgen içinde numaralar, bunlar kullanılan ham maddeyi belirtir ve plastik kapların üzerine damga olarak basılması normalde zorunludur, ancak tupperware oldukça uyanık davranarak bunları kaplara değil dışındaki şeffaf ambalaj üzerine basıyor, hani şu alır almaz yırtıp attığımız naylon ambalajlar! bu gerçeği bilen satıcılar genelde ambalajsız teslim eder, ambalajlı bulursanız göreceksiniz çoğu 7 kalite hatta suluklar daha kötü 2 kalite plastik. çok tartışmaya gerek yok, dileyen ambalaj numaralarına bakıp karar verebilir, bu arada Türk malı pazar plastikleri 5 kalitedir , kıyaslayabilirsiniz

yiyecek ve içecek kaplarında en güvenlisi çelik ve cam, içi çelik küçük mataralar, suluk olarak çok uygun


bu bir örnek , pahalı gibi ama senelerce kullanılıyor, okul dönemi bile rahatlıkla idare eder

daha büyük çocuklar için içi cam mataralar da tercih edilebilir


sağlıklı günler berlindenbirseda

miraclelife, haklisiniz elbette ki aluminyumun yiyecekle temas etmemesi gerekiyor, zaten bu yüzden SIGG suluklarinin icinde kaplama var. Su linkteki "EcoCare liner" sorusunun cevabina bakabilirsiniz. SIGG 2008'den beridir suluklarda BPA icermeyen bir kaplama kullaniyor.

https://www.sigg.com/en_deat/content/?page=en/ueber-sigg/faq/

Surada da bagimsiz bir test kurulusundan malzeme kalitesi ve kullanim kolayligi vb. gibi kistaslara gore aldigi notu ("sehr gut", alinabilecek en üst not) görebilirsiniz:

http://www.testberichte.de/p/sigg-tests/trinkflasche-lillifee-mit-reh-testbericht.html

Celik suluk oldugunu bilmiyordum, aslinda o da cok iyi fikir, ama onun da icinde nikel var, o da ozellikle ilk birkac kullanimda yiyeceklere geciyor ve zararli olabiliyor. Bu yüzden yeni celik tencerelerimi iki kez limon tuzlu su ile kaynatirim ben, asidik ortamda mümkün oldugunca cok nikelin suya gecmesini saglamak icin.


ayberke

Bende senelerdir çelik mataraları kullanıyorum.Plastik olayına zaten girmiyorum.Şuan yeni camlar çıkmış ama kırılırsa çocukların olduğu ortamda çok can sıkar.Ama emin olun çelik mataralarada çok sağlam olmuyor.Genelde üst aparatları hep bozluyor .Kapak kısmı vs.Ama genede her sene yeni alıyoruz.


benbb

biz camelbak kullanıyoruz çok memnunuz Cevaplamak için Üye ol