Konuşmak

trafocu soruyor: 9

Biricik torunumun dedesiyim.Konuşma  problemimiz var. 4,5 yaşına girdık .Her türlü tetkik ve araştırmalar ve gelişimi  normal olup Doktorlar acele etmeyin diyorlar.Benzer şekilde aynı durumda olan annelerin birikim bilğilerine ihtiyacım var. Saygılar sunarım.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


tiara

gelişiminde bir sorun bulunmadıysa muhtemelen birden cümle kurar şekilde konuşmaya başlar. bir tanıdığımızın çocuğunun 5 yaşında kurduğu ilk cümlesi 'aa ne güzel motorsiklet'miş :}


selencem

Ozellikle erkek cocuklarda cok duydum, bir arkadasim 5 yasinda, "aaa kadina bak" demis. Eger doktor kontrolleri yapildiysa cok uzerinde durmayin bence. Kucuk bir tavsiye: bu konuyu onun yaninda asla konusmayin, bu hayatinizda onemli bir konu olmasin!


julyet

tekil olarak dilsizlik diye bir hastalık yokmuş duyma kaybına bağlı olarak gelişiyormuş konuşamama. onun haricinde özellikle erkek çocokların çok geç konuşabildiklerini 4 yaşına kadar dıgıldadıklarını okudum. eğer duyma kaybı yok bebeğin yaşı ilerlemiş ve hala konuşamıyorsa disleksia denen öğrenme güçlüğü söz konusu oluyormuş kısaca dahi hastalığı deniliyor. einstein bu sebeple okuldan atılmış. 13aylık oğlum hiç konuşmadığı ve onunla aynı yaşta bebeklerin cümle kurduklarını görünce endişelenip biraz araştırma yapmıştım. bence 4.5 yaş çok geç bir yaş değil zaten her türlü tetkik yapılmış tiaranın dediği gibi direkt cümle kurarak konuşmaya başlayabilir. bir sabah dedeciğim günaydın ne güzel bir gün değil mi diyerek güne başlayabilir.


Cansu88

Krese yollayin bnm yigenimde oleydi doktor son care dedi krese yollayin sosyallessin mecbur kalcak kpnuscak deneyin derimmasalmasal

Benim eşimde 5 yaşında konuşmuş. Annesi gazeteci olduğu için çok yoğun çalışıyormuş ve psikoloğa götürdüklerinde dr. anneyi protesto ediyor demiş. Konuşmayarak tepkisini belli ediyor demiş. Belki bu tarz birşeyde olabilir. Ama arkadaşların dediği gibi bir anda konuşmaya başlamış ;) 


felah

ben de içinizi rahatlatmak adına 5 yaşında konuşan iki yeğenim olduğunu yazabilirim. aileler endişelendi ama tıpkı arkadaşların yazdığı gibi gayet güzel cümle kurarak başladılar konuşmaya. istediklerini öyle rahat ifade ediyorlardı ki konuşmaya ihtiyaç duymuyorlar diyorduk. şu anda ise benden güzel cümle kuruyorlar hayret ediyorum.


perfecto

benimde arkadaşımın oğlu hiç konuşamış doktora götürmüşler herşey normal,sonra bir anda cümle kurarak başlamış "saat 4 ü 10 geçiyor" olmuş cümleside:) o yüzden korkmayın sürekli konuşun sorular sorun .ve mesela eliyle bir şeyi isterse aslında yapılmaması lazım diyorlar konuşma tembelliği oluyormuş.Ama anne yüreği dayanamıyoruz.


burcu1anne

İpek 16 aylık ve sadece anne-baba-dede-mama diyo ama geçen hafta onunla aynı ayda olan bir erkek çocuk gördük su gibi konuşuyordu :( şaşırdım bide erkek çocuk geç konuşur diyorlar :) ama bu tür çocukların kreşe mutlaka gitmesi gerekiyor diye düşünüyorum.


trafocu

Tüm cevaplar için ayrı ayrı teşekkürlerimi  sunarım.Kreş olayı, Sokak kültürü, ve eğitimi ile ilğili  bilinçli ve sorumlu olarak hareket etmeye gayret ediyoruz.Verilen birkaç yorum var ki tam da torunuma uyum sağlıyor diyebilirim.İnatçi bir kişiliğinin olması,kendisini çok sevdiğimizi bildiğinden  bizlerle kafa bulması ve aklınca bizleri cazalandırması , 8 yaşında konuşmaya başlayan Einştayn gibi bir dahi özelliği taşıması  torunum ile örtüşen olaylar.Konuşma hususunda bizler aceleci  olmak süreti ile  geri adım attırmışız şimdi kafamız dank etti.
İtiraf etmeliyim ki şimdi yetişen  nesil zor, meşakkatlı  ve problemli  ilerlemekte bunun yanında  hepsi de zehir gibi akıllı, aktif ,  kurnaz  ve herbiri   birbirinden tatlı  yumurcak onlar.Dünya tatlıları.Allah (c.c) acılarını göstermesin.


Cevaplamak için Üye ol