parfüm, deodorant vs

MCA soruyor: 10

eskiden parfümsüz gezmeyen biriydim hatta evde bile kullanırdım. kızım 6.5 aylık oldu, o doğalı sadece rolon kullanıyorum. hatta bu siteden öğrendiğimden beri karbonat kullanmaya başladım. çamaşır kuruttuğum odanın kapısını hep kapalı tutuyorum ki yumuşatıcı kokusu gelmesin. parfüm, deodorant tarzı şeyler bebeğe zararlı mıdır? sizler kullanıyor musunuz? ben mi abartıyorum?

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


elifnazar

YANINDA SIKIP İÇİNE ÇEKTİRTMEDİĞİNİZ SÜRECE EVİN İÇİNDE OLUŞAN KOKUDAN RAHATSIZ OLACAĞINI ZANNETMİYORUM.ÇAMAŞIR KOKUSUNDAN UZAK TUTMAK VE AŞIRI HASSASİYET GÖSTERMEK BENCE ABARTI.BEBEKLER NE KADAR DOĞAL ORTAMDA BÜYÜRSE HEM ONLAR İÇİN HEM SİZİN İÇİN HAYAT ÇOK DAHA KOLAY OLUR.NE ZAMAN NEREYE KADAR KORUYABİLECEKSİNİZ Kİ...SİZ YAPMAZSINIZ BAKICI ANNEANNE BABAANNE VS...KESİN YAPAR.BU HER TÜRLÜ ABARTILI KORUMALAR İÇİN GEÇERLİ.


MCA

elifnazar cevabınız için teşekkür ederim. parfümü tenime sıksam emzirirken geçer, giysiye sıksam kimyasal solutmak zararlıdır diye düşünüyorum. ama güzel kokmayı da cidden çok özledim :)


CokBilmis

Yumuşatıcı kullanamasan? Aslında çamaşırı sertleştiren şey deterjandır. Detarjanın serttliğini gidermek içinde yumuşatıcı kullanıyoruz. Hem deterjana hem de yumuşatıcıya para veriyoruz. Çark güzel işliyor, değil mi? :)


MCA

çokbilmiş (nickinizi söylerken laf sokuyormuşum gibi hissediyorum heheh) yumuşatıcı yerine siz ne kullanıyorsunuz? ek durulama yapıyorum bazen ama havlularda kazık gibi oluyor kullanmayınca. parfüm konusuna ne diyorsunuz peki?

bu arada sizi bulmuşken, bloğunuzdaki uyku ile ilgili yazınızı okudum. bebeklerde geç yatmanın zamanla iç organlara zarar verdiğini yazmıştınız ( okuyalı çok oldu yanlış hatırlıyorsam affola) bu bilgiye nereden eriştiniz? ben kızımı çok uğraşmama rağmen erken yatıramıyorum, erken yattı zannediyorum uykusunu alıp kalkıyor uyutamıyorum ve sabahı ediyoruz. aklıma sizin bu yazdığınız geliyor ve çok üzülüyorum...


CokBilmis

Yok yahu, ben mi demişim iç organlara zarar verir diye. Yuh diyorum kendime :) Dememişimdir ya :)

Üzme kendini o kadar. Hiçbir şeycikler olmaz iç organlarına. Bir pimpiriklilik hali geldiyse üstüne amman diyeyim, lohusa cinleridir, bir silkin kendine gel :)

Ben sabun cevizi ile yıkama yapıyorum. Detarjan olmadığı için sertleşme de olmuyor, yumuşatıcıya da gerek kalmıyor. Çamaşırlar pelte gibi çıkıyorlar valla makineden :)MCA

yazıyı kopyalıyorum

''Güneş battığı zaman beyin epifizi melatonin salgılamaya başlar. Geceye doğru yaklaştıkça melatonin oranları gittikçe artar ve sabaha karşı 3-4 saatlerinde maksimum seviyeye ulaşır. O saatten sonra yavaş yavaş azalmaya başlar. Şafakla beraber 0’a yaklaşmış olur. Geç yattığımız zaman bu hassas döngü zarar görür. Geç yatıp geç kalkmak ya da 8 saat uyumak durumu kurtarmaz çünkü denge çoktan hasara uğramıştır. Beyin epifizinin işlevi bozulmuş, vücut gereksiz bir yük altına sokulmuştır. Bu durumun sürekli olması halinde iç organlar da baskı görmeye başlar.

Geleneksel doğu tıbbı güneşin batımıyla beraber yatıp doğuşuyla beraber uyanmayı şart koşar. Madem bir bildikleri olduğunu modern tıp da ispatladı, biz de kaliteli uykunun ilk kuralı olan ritmi, önce çocuklarımıza sonra da kendimize uygulayalım.'

bebekyapımbakımonarım sizindi değil mi çokbilmiş? orayı okumuştum. kızım mesela şu an hala uyanık melatoninden nasiplenemiyor :(


MCA

sabuncevizini ilk defa duyuyorum, araştıracağım.

goknurium, spreyli bişey kullanmıyorum, süpürgeyi de kızımın olmadığı odada yaıpıyorum iyice havalandırmadan kızımı o odaya almıyorum zaten. teşekkür ederim sizde güle güle büyütün oğlunuzu.


burcuveduru

doktor bir arkadaşımdan duyduğuma göre, yanlış hatırlamıyorsan, bebeklerdeki büyümeyi sağlayan melatonin değilmiş. Melatonin erişkinlerde hücresel yenilenmeyi sağlayan bir hormonmuş. Biz de buralarda kendi kendimizi üzüyoruz, yok melatonin gece salgılanır, bebeğim büyümeyecek diye :) bir de güneşin batmasıyla uyuma, doğmasıyla uyanma konusunda; kuzey ülkelerinde hiç güneşin batmadığı günler olduğuna göre; buradaki insanlar nasıl büyüyorlar diye düşünüyorum. hiç kısa boylu, eciş-bücüş bir finlandiyalı da görmedim :)  bence de üzülmeyin bu melatonin meselesine. bebekliği boyunca anne-babasına uyku sorunu yaşatmış zehir gibi tanıdıklarım var. gayet de büyümüşler. bize zor oluyo, o ayrı ama :) edamira

süpürgeyi de kızımın olmadığı odada yaıpıyorum iyice havalandırmadan kızımı o odaya almıyorum demişsiniz ne zararı var acaba??


bnycan

bebekyapımbakımonarım çokbilmişe ait değil. sormabulmadünyası çokbilmişinCevaplamak için Üye ol