parfüm, deodorant vs

MCA soruyor: 10

eskiden parfümsüz gezmeyen biriydim hatta evde bile kullanırdım. kızım 6.5 aylık oldu, o doğalı sadece rolon kullanıyorum. hatta bu siteden öğrendiğimden beri karbonat kullanmaya başladım. çamaşır kuruttuğum odanın kapısını hep kapalı tutuyorum ki yumuşatıcı kokusu gelmesin. parfüm, deodorant tarzı şeyler bebeğe zararlı mıdır? sizler kullanıyor musunuz? ben mi abartıyorum?

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


bnycan

bende emzirdiğim için roll on sürmüyorum.. uyku konusundada evet erken kalkıp yatmalılar bence.. sabah 7 de en geç kaldırırsanız zamnala erken yatacaktır


CokBilmis

@ mca: Yok, henüz onarım işine girmedim ben :)

Benim sitem başka, orada da sabun cevizini nasıl kullandığımı anlatmıştım:
http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2012/05/sabun-cevizi-nasl-kullanlr-soapnut.html


ipekkusgoz

konu başlığından şaşmış durumda ama uyku düzensizliği ile ilgili 2 yazı daha okudum bugün

http://www.bebek.com/haber/uyku_cocuklarin_zeka_gelisimini_ne_kadar_etkiliyor

 

http://kidsblog.limango.com.tr/2012/05/uykuduzeniolmayanocukobeziteriskitayor

 

Bu arada soruya da haksızlık etmiş olmayayım ben de hala parfüm kullanmıyorum ,bir şişe dibine yaklaşınca yenisini almışım ta hamileliğimden önce ,hiç açılmamış vaziyette banyo dolabında duruyor, arasıra bakışıyoruz sadece.Saçımı da boyatmıyorum.


borays

Bence abartmıyor aksine tam gerektiği gibi davranıyorsunuz.Doğal olmayan tüm kokular kimyasal ne gerek var ki bunları solutmaya.Her yanı zehir dolmuş hayatımızda ister istemez zaten madur olacak.Bu yüzden koruyabildiğiniz kadar korumakla en akıllıca olanı yapıyorsunuz.Güzel kokmak için doğal yağlardan faydalanabilirsiniz.Aklıma ilk gelen lavanta yağı çok hafif sürüp hem mis gibi kokar hem rahat uyursunuz.
MCA

burcuveduru, haklısınız. bu yazıyı okuduğumdan beri çok üzülüyorum bir de buradaki anneler bebeklerinin çok erken yattığını yazıyorlar. ben ne kötü anneyim keşke en başından beri erken yatmaya alıştırsaydım diye diye kendimi yedim bitirdim.

edamira, süpürge yaparken çok tozuyor kızımın onu solumasını istemediğim için. bide benim halılarım shaggy. ama biçok kişinin de bebeğin yanında makine açtığını gördüm, lakin benim içime sinmiyor.


MCA

bnycan, 7 de kaldırmayı da içim elvermiyor gece yarısı yatan bir çocuk için 7çok erken. uykusunu almadan kaldırdığımda kendini gündüz uykusuna veriyor. umudum tatilde artık denizi severse yorulur gece güzel uyur o şekilde belki alıştırırım.


çokbilmiş, çok özür dilerim benim aklımda öyle kalmış. acaba o kimindi, kendisine bi sorsam.

ipekkuşgöz, linkler için tskler okuyacağım. saçımı kırkım çıkar çıkmaz boyattım insana benzemem lazımdı :)

borays, peki yağı boynuma falan mı sürmem gerekiyor? hiç kullanmadım da deneyebilirim.

nergiskokusu, yalnız olmadığıma sevindim:) bende benim kokumu bilsin diye sürmüyordum şimdi kimyasal koklamasına bağladım. ama dediğim gibi mis mis parfüm kokmayı da çok özledim...


ipekkusgoz

Benim kırkım çıktıktan sonra yapabildiğim tek şey saçımı kestirmek oldu. Hamile kaldığımda zaten çok uzundu, bir de üzerine 40 hafta 40 gün eklenince epey yük olmaya başlamıştı. Bundan sonra kuaföre kaş, bıyık,ağda hariç bir amaçla birinci doğum günü partisi için mecburen(!) gittim. O gidişimdeki kesimde artık aynada gördüğüm saçlar tamamen boyadan, gölgeden arınmış kendi saç rengime sahipdi. Fön de çekilince partide herkes saçlarımı boyattığımı sandı ve rengini çok beğendiler. Çok işime geldi ,artık boyatmam diye düşünüyorum. Yalnız dediğiniz doğru, insan kendine kendi içinden geldiği gibi bakmalı. yoksa bir gün sadece fön çekilmiş halde bile çocuğunuzun karşısına çıktığınızda sizi tanımama, sen de kimsin bakışlarına maruz kalma ihtimaliniz yüksek:))).edamira

bende hamileliğimde hiç deodorant parfüm kullnanmaım lavanta kolanyası sürüyordum koltuk altıma.makyaj malzemesi oje falan da sürmedim. iyi ki de öyle yapmışım şimdide oje sürmüyorum keza yemek yapıyorum


CokBilmis

@ nergiskokusu: Kozmetikle ilgili herhangi bir fikir belirtmemiştim gerçi ama karbonat işine yarar.

@ mca: Bu yazıyı görünce aklıma senin sorun geldi:

http://alternatifanne.com/26-koku-bileseni-alerjiye-neden-oluyor/
Cevaplamak için Üye ol