odasını ayırma

adilcan soruyor: 9

bebeğinizin odasını ne zaman ayırdınız? ben yavaş yavaş odasını ayırmayı planlıyorum da... fikirlerinizi bekliyorum

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


sevdamefem

Ben 6 aylıkken ayırdım.daha sonra çeşitli sebeplerle 8. ayda yanıma aldım hala beraber uyuyoruz.işten eve en erken 19:30 da gelebiliyorum yani onunla geçirdiğin zaman yemek vs.yi çıkınca ancak 2 saat bu yüzden aramızdaki bağ için ben beraber yatmanın bizim için doğru olduğunu düşünüyorum.Yanımda yatınca sabaha kadar uyuyor. o mutlu ben mutlu:)
 Anne bebeği için en iyisini bilir...


sevdamefem

ülkü yazı yı okudum .hislerime tercüman olmuş:)


Ulku

uyku ile ilgili ilk yazisini da okudun, degil mi?
sadeceanne sagolsun, attachment parentingi turkcelestirmis, ozetlemis gibi olmus.


sevdamefem

evet ikisinide okudum:) ama sadeceanne nin sitesine daha giremedim:) çok sağollDamla

Biz ayrı odalarda yatırmayı tercih ettik ve oğlumuz da buna iyi tepki verdi. Ben yanında olayım, olmayayım, tatilde, evde, yalnız olalım, misafirimiz olsun, anneannesinde, babaannesinde, otelde, pansiyonda, yanında bir oyuncak hayvan olsun, olmasın, biz ona iyi geceler dileyip odasından çıkarken güzel bir nefes alıp, örtüsüne dolanıp, poposunu dönüp, öyle güzel uyuyor ki, ve güzelce uyuduğunda o kadar tatlı kalkıyor ki, bu uyku işinin düzene girmiş olması, hem benim, hem onun hayatına o kadar katkı sağlıyor ki, ve onu yatmadan önce yatağında kontrol edip, öpüp koklayıp, üstünü örtüp, kendi yatağımda döne döne uyumaktan o kadar memnunum ki, her anneye, çocuğunu kendi odasında, kendi yatağında uyumaya alıştırmayı mutlaka denemelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

Yanında yatırılan çocuklar mutsuzdur vs. demiyorum. Ama özellikle "ben yavaş yavaş odasını ayırmayı planlıyorum da" sorusuna istinaden, deneyin diyorum.


othilia

Sanırım öyle Özgecon, sağolasın. Bir de bu tür ayarlamalar çocuğa bağlı galiba. Mesela ben anaokulunun ilk gününde anne babama "Okula geldik hadi siz gidin artık" diyerek onları kovalamış bir çocuktum, sanırım Zümrüt de böyle olacak. Kan grubu bile bizimkinden farklı :)

Herşeyin cevabını bebişler bizden iyi biliyorlar. Takip etmek, analiz etmek lazım demek ki.


Loxodonta

Benzer bir soruya daha önce verdiğim cevabı yazıyorum yine. Ben tam anneler gününden 1 gün önce yani kızım 4 ayını yeni doldurduğunda kendi odasında yatırmaya başladım. Aslında daha ayırmayı düşünmüyordum ama bizim odamızda beşikte yatıyordu. Ve beşik biraz küçük gelmeye ve kızım gece çok hareket etmeye başlamıştı. Bu yüzden de çok sık uyanıyordu ve en ufak hareketinde eli kolu beşiğe çarpınca da uyanıyordu. Odayı ayırmaya çekindim ilk başta, emzirmek için başka odaya gitmek çok yorucu olur diye. Ama korktuğum gibi olmadı. Ancak belki sesini hemen duyamazsam diye her zaman telsizi çalıştırıyorum. İlk başlarda gece çok sık uyanıyordu ve cidden başka odaya gitmek çok yorucu oldu (ama kısa bir süre), hatta 2 gece saat 3'ten sonra kızımın odasındaki kanepede yattım. Şimdi bazı yöntemlerle sık uyanmaları azalttığımız için çok yorucu olmuyor. Odayı ayırdıktan sonra eşin desteği çok önemli bence. Çünkü arada kızım uyandığında eşim gidiyor, pışpışla ya da emziği vererek uyutuyor, böylece ben de biraz dinleniyorum.

Odayı ayırmak da diğer birçok konuda olduğu gibi anne ve bebeğe bağlı bir durum. Önemli olan öncelikle annenin kendini hazır hissetmesi. Mesela benim bir arkadaşım odayı hemen ayırdı, bir başkası 40. günde ayırdı, bir başkası da 1 yaşında ayırdı ve hiçbiri de sorun yaşamadı. Ben odayı ayırdığım için çok memnunum. Çünkü bebek odadayken ışık açamıyorsun, birşeyler okumak istesen okuyamıyorsun ya da ne biliyim televizyon seyredemiyorsun. Şimdi benim için da daha rahat oldu.


yuksel_

biz 7.ayda ayırdık, ve o zamandan beri de kendi odasında ve yatağında uyuyor. 7.aya kadar odamızda sallanan beşikte yatıyordu, ama sonra beşikten sarkmaya başladığını farkedince odasına geçirdik, ve telsizle gece uyanmalarını duyup kalkıp emzirmeye devam ettim. 10.ay civarı emzirme de bittiği için, sonrasında çok sık uyanmaları olmadı zaten. Bir de, hep kendi beşiğinde/yatağında yatmaya alışmasından mı bilmem, bizimle uyuduğunda hiç rahat uyuyamıyor ve daha sık uyanıyor rüya ve sabah da daha erken uyanıyor. Açıkçası, ben de hiç rahat edemiyorum. Onu uyutup sonra hop kendi yatağıma gelip, döne döne uyuyorum Damla gibi :))

bu konuda, her bebek ayrı, her anne ayrı..tek bir doğru yok. Ve belirleyici olan biraz da bebek ve onun istekleri.
kolaylıklar size...


hacew

bende kızımı bir kaç haftadır ayrı yatırıyorum. pek sorun olmadı allahtan.sadece geceleri kalkıp yanına gitmek belki uykulyken zor gelebilir ama alışıyor insan.
bende her annenin kendine göre uygulama yapmasından yanayım.çünkü bebeklerimizi en iyi biz tanıyoruz.Cevaplamak için Üye ol