Biberona alistirmali miyim?

esaatci soruyor: 10

Kizim yaklasik 10 aylik olana kadar calismayacagim. Aklima takilan soru Tracy Hogg'un soyledigi gibi 6. Aydan sonra bebegim biberona alismakta zorluk ceker mi? Sutumu sagip biberonla vermeli miyim, bu sefer de karmasa yasar mi? Deneyimi olanlar?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


nilinmasali

Günaydın,ilk aydan itibaren  devam sütüyle takviye yapmam gerekti,kızım 20 günlüktü ilk kez biberon verdiğimde hiç bir problem yasamadan aldı,hala hem emziriyorum hem biberonla takviye yapıyorum,çevremde biberonla gec tanısan,alışma problemi yasayan cok fazla bebek var,istisnalar elbette vardır ama genelde gözlemlediğim bi dönemden sonra alıştırmanın problem olduğu yönünde..

Amaaa sizin durumunuz biraz farklı,şu aşamada biberon kullanırsanız,hiç çaba sarfetmeden gelen süt kolayına gelip sizi emmek istemeyebilir bir süre sonra,ben bu riski göze almak zorundaydım ,eğer biberon vermezsem aç kalacaktı,ama sizde anladıgım kadarıyla süt konusunda bir sıkıntı yok (maşallah:),e 10. aya kadar da yanında olacaksanız bence hiç gerek yok biberona alışmasına,10 aylık bir bebek sütünü bardaktan,alıştırma bardakları,pipetli bardaklar vb alternatiflerden de içebilir biberon kullanmasanızda olur bence


ipekkusgoz

Bunu düşünmeniz için çok erken bence. 10. aya kadar yanındaysanız niye şimdiden biberonu düşündüğünüzü anlayamadım.10. aya geldiğinde belki de hiç biberona ihtiyacı olmayacak, bardak vs kullanabilecek belki de. Ben 2,5 aylıkken işe başlayacağım için 2 aylıkken arada biberonla denemeler yapıyordum acaba alacak mı diye ama kök söktürdü resmen ,bir sürü biberon denedik almadı.Son günlere doğru nihayet birini beğendi de bir oh çektim. Ama sizde öyle bir durum yok anladığım kadarıyla.


esaatci

Cevaplariniz icin tesekkur ederim, sutten ziyade suya veya devam sutune gectigimizde zorluk yasar miyim diye endiselendim, ama sizin soylediginiz gibi bardak vs de kullanabiliriz. Cok huysuz oldugu bir gun, acaba ac mi, kaygisiyla formul mama verdim ama biberonu kabul etmeyince panikledim sanirim.


baisy

ben 6 aylıkken işe döndüm ve biberon almadı. sütümü sağdığım halde ben yokken kaşıkla döke saça içiyordu bence 10 aya kadar yanınızdaysa mis gibi anneyi bırakıp biberona dönmez, küçükken günde 10 12 kez besleniyor ne olsa biri biberondan olabilir hatta biberonu veren de siz olmayın baba olsun mümkünse böyle ce bazı gece uyanmalarını da babaya devredebilirsiniz. bence alıştırmakta fayda var.


Yasemina

Dogdugu haftadan ıtıbaren anne sutunu sagıp bıberona aktararak emmesını saglamıstım. 3 kez emzırıyorsam 2si gogsumden 1i bıberondandı. 4. ayın sonunda ıse dondugumden cok faydasını gordum.esaatci

Baisy gunde sadece bir sefer biberon vermek haklisiniz sorun yaratmaz sanirim, tesekkurler.

Yasemina oneriniz icin tesekkurler.


fistikcik

10 aylıkken işe dönecekseniz biberona hiç ihtiyacınız olmaz. Bu dönemde sütünü alıştırma bardağı-suluk tarzı şeylerden rahatlıkla içebilir.

Daha önceden evde bulunmadığınız zamanlarda bebeği birisinin beslemesi gerekirse ve bebeğiniz biberonu kabul etmezse dert etmeyin. Kaşıkla içebilir sütünü.

Kızım erken ve düşük kilolu doğdu. Doktor kilo alımını çabuklaştırmak için günde 1-2 defa mama takviyesi önermişti. Sanırım 1 hafta kadar verdim, sonra içim rahat etmedi, vermeyi bıraktım (İyi ki öyle yapmışım, sadece anne sütüyle yeterli kiloyu aldı). Sonra işe dönmem gerekince 3. ayında biberonu kabul etmedi kızım. Önce endişelendik, boş yere bir sürü farklı biberona para verdik. Sonra doktorumuzun da önerisiyle kaşıkla verdik sağdığım sütü. Çok rahat içti. Kızım plastik mama kaşıklarını sevmedi, sterilize edilmiş, kenarları keskin olmaayn bir çay kaşığıyla daha rahat içti.

6. ayından sonra da alıştırma bardağıyla içmeye başladı. Biberon şart değil. Hatta olmaması daha iyi bile olabilir. Hem biberon-meme ucu karmaşası riskini önlemiş olursunuz, hem de ileride biberonu bıraktırmak gibi bir derdiniz olmaz.


esaatci

Cevaplariniz icin cok tesekkurler, iki farkli ama her ikisi de mantikli gorus cikti ortaya.gokalpileseyrialem

Bence KESİNLİKLE ALIŞTIRMALISIN!
Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili tecrübelerimle yazdığım bir blogum var.Neden ve nasıl biberon alışkanlığı kazandırılır kendimce yazmıştım.Belki sana ya da bu soruyu okuyanlara faydası olur.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/bebekler-biberona-nasl-alstrlr.html


fistikcik

Sevgili Mar,
Gece su isterse suluğuyla içebiliyor. Sen yanılmıyorsam yanına biberonla su koyuyorsun, kendisi içip tekrar uyuyor. Bizimki zaten gece uyanırsa henüz kendisi dalamadığı için benim yanına gitmem şart. Dolayısıyla suluğu götürmem de problem olmuyor :)
Gece beslenmesi de emzirme olduğu için yine biberona ihtiyacımız olmuyor.
Şöyle diyelim : uzun emzirmeyi düşünen annelerin biberona ihtiyacı pek olmuyor.Cevaplamak için Üye ol