doğum ücreti

sedaseda soruyor: 9

merhabalar
ben 28 haftalık hamileyım ve 31. haftamda işten ayrılacağım.çünkü ikiz bebek bekliyorumdoğumum 36-37 haftalık olucak büyük ihtimal. şuan özel bi hastanede takibim sürüyor ama sigortayada bakıyor.ben doğumdan sonra doğum parası alabılırmıyım.illa devlet hastanesinde doğum yapmam şart değil değilmi. şuankı muayene olduğum hastanedende işgörmez raporu almam yeterlimidir. ltf yardımcı olursanız cok sevınrıım

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Bona

doğum parası ne oluyor?


Efuli

Gittiğiniz özel hastane sgk anlaşmalıysa, ki yazdıklarınızdan sgk anlaşması var gibi anlaşılıyor o zaman oradan alacağınız işgörmezlik raporu ile işgöremezlik parasını alabilirsiniz.

Doğum parası dediği işgöremezlik parası yani kişi çalışırken doğum istirahatine çıkıyor o istirahat için kişi devletten işgöremezlik ödeneği alıyor.


Bona

bunun doğum yaptığı hastane ile alaksı yok ki..
SGK'lı her anne doğum zamanında alıyor o parayı SGK'dan , o yüzden anlayamamıştım.. başka birşey mi acaba diye düşündüm..
o raporla işe başladığınız zaman SGK'ya gidiyorsunuz , 2 gün sonra veriyorlar parayı PTT'den..


neyran

Merhaba,


Ben özel hastanede doğum yaptım. Hastanenin SGK ile anlaşması yok. 

32. Haftada 5 hafta daha çalışabilir raporu aldım. 37. Haftada izne ayrıldığım için iş göremezlik raporu aldım. 

Doğumdan sonra SGK'ya gerekli evraklarımı götürdüm. Doğum parasını başvurudan 10 gün sonra PTT'den aldım.ozgu_naz

ben özel ama sgk ile anlaşmalı bir hastanede yaptım. o ayrı bir şey .iş görmezlik belgelerini tamamla ben daha yeni aldım  ama pttden. internetten takipte var


sedaseda

yardımlarınız için çok teşekür ederim bi sorum daha olucak kusura bakmayın. birde çocuk parası diye birşey varmış.doğum yaptıktan sonra devlet tarafından çocuk başına çocuk parası veriyorlarmış sanırım bu konudada bana yardımcı olursanız cok sevınırım... kısmetse haziran ayında ikiz bebeklerim olucakta. bı arkadastan duymuştum o almış ama o devlette doğum yapmış.


Efuli

Çocuk yardımından kastınız emzirme ödeneği ise onu zaten doğum istirahati ile birlikte veriyorlar çocuk paşına 80 TL 2011 için,yalnız bir de devletin devlet memurlarına verdiği çocuk yardımı var şu an 15,49 TL 0-6 yaş arası çocuğun varsa bu tutarın 2 katı oluyor.Özel şirketlerin hepsi çocuk yardımını vermiyorlar.Devlet kuruluşunda çalışıyorsanız alırsınız.


sedaseda

süt parasını bılıyorum ama bıde cocuk parası varmış. hamileliğimin başlarındayken eşim söylemıştı bi arkadasının eşi doğum yaptıktan sonra 1.500tl yakın bı para almış çocuk için. bu konuda bı bılgınız varmıdır. çocuk parasından kastım buydu.


mayaberry

ben öyle bir şey duymadım sadece süt parası var .. birde devletten işgöremezlik ödeneği yani maaşınız ne ise devlet onu ödüyor.. devlet memurlarına varsa ondan haberim yok.. ben almadım yani özel sektörde çalıştığım için birşey


Cevaplamak için Üye ol