illaki bakıcı için kamere taktırmak gerekir mi?

mayaberry soruyor: 10

Cuma günü itibariyle işe başladım.. bakıcının bebeğe alışması benim bakıcıya alışmam için aralık ayı başında bir bakıcı bizle çalışmaya başladı. tanıdık vasıtasıyla ilk defa bu işi yapıcak bir bayanla anlaştık.. çok sevecen bebeğe iyi bakan birisiydi. ama ne yazıkki ilk işi olması ve kocasının sürekli talepkar davranışları nedeniyle yolumuzu ayırdık cmt itibariyle.. bizde ajans ile görüşüp bir bakıcı ile anlaştık prş günü sadece birlikte olabildik ne yazıkki cuma işe başladım. kamera taktırmayı düşünüyorduk..bu işi prof anlamda yapan bi bayan 10 senedir bakıcılık yapıyor... 2 kere sıfırdan bebek alıp 3,5 yaşa kadar getirmiş ki bugunde bırakıp çıktım.. şimdi kafama takılan şu illaki eve kamera taktırmalımıyım?  bebeğine bakıcı bakan herkes kamera taktırıyor mu? kadına güven duydum ref ile konuştum.. ama şu an ikilemdeyim kamera olmalı mı? olmamalımı? taktırırsam aradaki  karşılıklı güven de sorun olur mu?.. huzursuz mu ederim.. bilemedim? SİZCE?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


handanT

bence kamere olmalı.harika baktıgı düşünülen bakıcılar aslında hiçte öyle olmayabiliyor.

arkadaşımın yaşadıgı bir olay vardı : bakıcıları çok şeker bir bayandı sevecendi herşey yolundayken bakıcısının özel hayatıyla ilgili bir kaç yalanını yakalayınca içine kurt düşüp ses kayıt cihazı koydu eve , duydukları şok tabi çocuga sürekli küfürler felan ne yaptıgını göremesede bu yetti.

bence kamera şart


mayaberry

evet oda doğru handan T.. kararsızım sağol..


_Sezin_

ya ben de koymayı düşünüyordum ama psikiyatrist bir arkadaşım kameranın kadının kendisini rahat hissetmesini engelleyeceğini sürekli izleniyor olma hissinin gerginlik vereceğini doğal davranamayacağını falan söylüyor kendisi taktırmadı. tabii eğer güveniyorsan ve referanslarından eminsen diyor.ben de karar veremedim.


mayaberry

novo-vida siz başladınız mı bakıcıyla çalışmaya... evet oda var.. psikopat gibi sürekli bakarım işim olmadığı zaman .. ne yaptıklarını bilmeden onu ağlar görürsem de daha fazla huzursuz olabilirm. belki normal ağlıyordur.. bebek sonuçta bi çok şeyi ağlıyarak söylüyor.. e ,iş yerinden o anda bişey yapamıyacağıma göre.. iyice deliririm...onuda düşünüyorum.. daha çok huzursuz olurum:

sağolsun bakıcımız şu saate kadar 2 kere aradı . uyandı mama yedi.. oyuncakla oynadı gene uyuyor diye. o mu beni kontrol ediyor benmi onu  kontrol edicem bilemedim :) çalışıyomuyum diye arıyor heralde :) önce allaha sonra ona emanet .. hep iyi düşünüyorum.. iyi olsun diyee. olumlama yapıyorum :)


ritalar

biz takmamaya karar verdik en son. gizli bile olsa ardaki ilişkiyi güvensizliğe dayalı kurmayalım dedik bakıcı ile. kendisi 1 komsumun tanıdıgı.. kızı bize yakın oturuyor felann. güveniyoruz. ama sizinkini yeni tanımışsınız. en azından 1 ses kayıt cihazı içinizi rahatlatabilir... bebişin üstüne takılı ufak 1 sey meselaa...._Sezin_

yok ben evdeyim istifa etmiştim tekrar iş aramaya yeni yeni başlıyorum. Bakıcımız da bir aydır bizimle..Gördüğüm kadarıyla iyi sabırlı ilgili ama bilemem tabi tam olarak. Benim oğlan da çok ağlayan bir bebek uykusu gelince mesela 1 saat ağlıyor uyumamak için direniyor. benim kucağımda da ağlıyor. mesela kameradan izlesem o sahneleri onun kucağında falan olsa çocuğu sıkıştırıyor mu niye ağlatıyor derim ama işin aslı öyle değil biliyorum..yani kendimi izlesem beğenmem :)
ama tabi zor bir karar kamera koymamak... insan kötü örnekleri duyunca korkuyor.


mayaberry

ritalar bizde öyle tanıdık ile başladık ama sağolsun 4 gün kala terk etti beni...o zaman düşünmedim bile kamera işini ama şimdi bu teyzemiz gelmeden düşünmüştüm de şimdi teyzemizi tanıyınca ne biliyim bi güven duydum.. ama gene de nova vida dediğin gibi kötü örnekleri duyunca insan.. herkese bu kadar güvenme diyesi geliyor kendine..


anneyazar

Arkadaşlar bakıcınız ne kadar deneyimli olursa olsun, kim tavsiye ederse etsin canınızı bütün gün onun ellerine bıraktığınızı düşünürsek kameranın çok gerekli olduğuna inanıyorum. Zira ben çocuk gelişimci,i kiz bakmış, deneyimli, iyi referanslı bir bakıcıyla da çalıştım. İşe başlamadan 2 ay evvelinden ben de yanlarında olayım, emin olayım, bebek iyice alışsın öyle işe başlarım diye düşünüyordum. Malesef daha önce ki anneler sabah bırakıp akşam dönmek zorunda kalmışlar. Beraber yaşamak gibi bir şansları olmamış. Gördüğüm daha dikkatli olunması gerektiği idi.

Evde kamera var diye güveni sarsılacak bakıcı zaten kendine güvenmiyordur. Ve onun güveni sarsılacak diye çocuğu tehlikeye atmaya değmez üstelik basit bir kurulumla (artık neredeyse süpermarketlerde bile var kamera sistemi satışı) bir çok şeye engel olabilecekken.ritalar

anneyazar sanırım ifademi yanlış anlamışsınız. ben bakıcını güveni zedelenir demedim, ilişkimizi kuşku üzerine kurmak istemiyoz dedim aslında. ama fevkalade haklısınız kamera konusunda ancak kurulum sonrasında izlemeye zaman harcamak belki görüntüleri yanlış yorumlamak da can sıkıcı sonuclar doğurabilir gibime de geliyor.
ben 1 yandan şanslıyım aslında. öğretmenim ve okulum tam gün. yani öğle araında herhalukarda eve gelicem. zili çalmadan anahtarımla gireyim diyorum. sonra 1 kaç kişiye arda uğramalarını söyleyeceğim ben yok

mayaberry umarım başınıza geleni yaşamayız. üzüldüm adınıza. 8(


handanT

kesinlikle anneyazar+1 diyorum. en azından bakıcı evde kamera oldugunu bildgi için yanlış hareketlerden çekinir.akşam çocugunuz uyuduktan sonra kayıtları izlersiniz ayrıca ses olacagıi için bakıcı bagırıyormu yoksa çocuk normal aglıyormu ayırt edebilirsiniz.tabi herksin kendi tercihi ben asla ve asla tanımadıgım insana güvencesiz teslim etmem bebegimi kamera şart diyorum.Cevaplamak için Üye ol