illaki bakıcı için kamere taktırmak gerekir mi?

mayaberry soruyor: 5

Cuma günü itibariyle işe başladım.. bakıcının bebeğe alışması benim bakıcıya alışmam için aralık ayı başında bir bakıcı bizle çalışmaya başladı. tanıdık vasıtasıyla ilk defa bu işi yapıcak bir bayanla anlaştık.. çok sevecen bebeğe iyi bakan birisiydi. ama ne yazıkki ilk işi olması ve kocasının sürekli talepkar davranışları nedeniyle yolumuzu ayırdık cmt itibariyle.. bizde ajans ile görüşüp bir bakıcı ile anlaştık prş günü sadece birlikte olabildik ne yazıkki cuma işe başladım. kamera taktırmayı düşünüyorduk..bu işi prof anlamda yapan bi bayan 10 senedir bakıcılık yapıyor... 2 kere sıfırdan bebek alıp 3,5 yaşa kadar getirmiş ki bugunde bırakıp çıktım.. şimdi kafama takılan şu illaki eve kamera taktırmalımıyım?  bebeğine bakıcı bakan herkes kamera taktırıyor mu? kadına güven duydum ref ile konuştum.. ama şu an ikilemdeyim kamera olmalı mı? olmamalımı? taktırırsam aradaki  karşılıklı güven de sorun olur mu?.. huzursuz mu ederim.. bilemedim? SİZCE?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


celisuenis

Kesinlikle olmali, ozellikle gizli olmali. Bakici tabiki sizin yaninizda. Canim cicim olacak. Onemli olan siz evden ciktijtan sonra nasil davrandigi. Kimse anneden sabirli olamaz. Cunku o sizin yavrunuz caniniz cigeriniz. Ama baska bir insan icin sadece aglayan kaka yapan acikan bir bebek. Haberlerde o kadar cok bakicisindan dayak yiyen hitpalanan bebek gordukki. İzleyince oturup agliyorum. Lutfen anne babanizdan baska kimseye guvenmeyin. Disardaki insanin ne mal oldugunu bilemezsiniz. Yuzunuze guler arkanuzdan neler yapar


firavun

ben evden çalıştığım ve evdeki yardımcı ile hiçbir zaman yalnız bırakıp çıkmadığım halde iş görüşmesinde tüm evde(odası hariç) kamera sistemi olduğu,eşimin işyerindeki güvenlikçilerce izlendiği ve kaydedildiği o yüzden evdeki kılık kıyafetine dikkat etmesi gerektiğini belirtiyorum.
oturduğumuz sitede çalışan kadınların ağırlıkta olması ve çocuklarına bakan bakıcıları bahçede bizzat inceleme imkanım olduğundan,hele ki evde olmayacaksanız tavsiye ederim.
şimdiye kadar aa kamera varsa çalışamam diyen olmadı zaten.kendini bilen,kendine güvenen biri için sorun olacağını düşünmüyorum..kolaylıklar diliyorum


burcaksahin

esmanınannesi, ama lütfen bu kadar da karamsar olmayalım. Allah hepimizi iyi kişilerle karşılaştırsın diyelim. Herkesin anne ve babası bakacak durumda olmayabilir veya başka sebeplerden dolayı bakamayabilir. Bu durumda mecburen yardımcı ve yabancı kişiler giriyor devreye.

Kamera konusunda sadece bakıcıyı gözetme olarak algılanmamalı. Gün içerisinde bebeğimizin ne yaptığını görmek istediğimiz anda açıp bakabilmeliyiz. Uyuyor mu oynuyor mu gibi.. Amaç imkansız da olsa bi nebze özlem gidermek diye düşünülmeli. İkinci amaç bakıcıyı izlemek ve yönlendirmek olmalıdır.

Kameranın gizli olması özel hayata saygızıslık olacağı için ve kanunen yasak olduğu için bence söz konusu bile olmamalı. Asansörlerde bile kamera ile izlendiği yazmak zorunda ve yazmaktadır. Şöyle düşünün kamera olduğunu bilmeyen bir yardımcı kamera olan bir odada soyunup giyindiğinde ne yapacaksınız. Bildiğiniz röntgenci pozisyonuna düşmez misiniz? Ayrıca işe başlamadan önce kişi evde kamera olduğunu bilmeli ve kendisinin değil, bebeğin izleneceği düşüncesi verilmeli.


Snm

bizim bakıcımız tanıdık. biz de kamera sistemini bakıcı ise basladıktan 3 ay sonra yaptık bakıcıya bunu acıklama kısmı bizi daha cok yordu. Keske en bastan yaptırsaydık die dusunmedim değil.
Ben oglumu cok ozluyordum ama suan o kadar iyi oluyorki istedigim her an gidip gorebiliyorum sanki gormek ozlemi ve merakı biraz da olsun gideriyor.
 IP numaramız degisti die 2 gundur isten baglanamıyorum cook kotu oluyormus hemen alısmısım.
Bir de benim seyahatlerim olacak oyuzden kamera sarttı bizim icin.
Kısacası bakıcımız da alıstı biz de yani. İyi ki yaptırmısım diyorum ben ve sana da yaptırmanı oneririm siddetle..


berna_altin

Biz de ilk başta bu konuda tereddüt yaşadık lakin bu makaleyi okuduktan sonra karar verdik ve taktırdık, şimdi kafamız biraz daha rahat


Cevaplamak için Üye ol