bebeğim 2 ay olmak uzere ilk defa kabızlık sorunuyla karşılaşdım

Zumrut_Mert soruyor: 5

bebeğim kaka yapmada cok zorlanyo hatta dünden beri yapmady normal uymuyo emziremiyom doktor fitil verdi bu gun kullandık hadi bakalım

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


fistikcik

Geçmiş olsun... Eğer sadece mamayla besleniyorsa kabız olması şaşırtıcı değil. Su veriyorsunuz değil mi ? Su verilmemesi sadece anne sütü alan bebekler için geçerli, mama içen bebekler su almak zorunda, yoksa kabız olabilirler.
Kuru erik alarak, bir fincan kadar suda bir taşım kaynatmanızı ve bebeğinize kaşıkla gün içinde ara ara vermenizi öneririm. Kabızlığı kısa zamanda geçecektir. (Kuru eriği Dr. Bdenjamin Spock Bebek bakımı kitabında öneriyor).

Emzirmemenizn sebebi nedir ? Sütünüz mü az ? Bebeğiniz henüz çok küçük, sütünüzü arttırmanız ve tekrar emzirebilmeniz mümkün.


Zumrut_Mert

cevabınız icin cok tsk.ederim bu gun doktora gittigmde kabızlıgın nedeni söylemedi sadece bu aylarda cocuklarda olyo ve buda normal dedi,sutum aslında yok değil bazen acayıp akyo gögüs petlerm bile ıslanyo ama arasındada az geldigi vakit bile olyo mamayıda şimdi bebegmin düzenini bozmayım diyom ayrıca bebeğim cok sevyor.siz suyu nasıl veryosunuz kaynatıp sıcakmı mmaa gibi? bida emzirmeden öncemi sonramı nasıl ? yardımcı olurmusunuz tsk.


fistikcik

Suyu kaynattıktan sonra bekleterek soğutulmuş (hafif ılık ta olabilir) verebilirsiniz. Ne zaman verdiğiniz önemli değil, bebeğiniz istemezse içmez zaten. Siz gün içinde sık sık önerin.
Sütünüz varsa naçizane önerim bebeğinizi anne sütünden mahrum etmemenizdir. Nice anne sütü olmadığı için emziremiyor ve bunun için üzüntü duyuyor, sizin sütünüz varken bebeğinizin bu mucizeden mümkün olduğunca çok faydalanmasını sağlayın.
"Düzeni bozulmasın" diye demişsiniz. Emzirmek neden bebeğinizin düzenini bozsun ki ? Mama verdiğiniz aynı saatlerde meme verirseniz düzeni bozulmaz.
Anne sütünün faydaları anlatmakla bitmez, bebeğinizi hastalıklardan korur, onu en iyi besleyecek, geliştirecek olan süt anne sütüdür. Elbette anne sütü verme imkanı olmadığı zaman mamalar kurtarıcıdır, ancak anne sütü varsa mama değil tercih edilmek, düşünülmemeli bile.mugmela

ben mama vermek zorunda kaldim ama siz degilsiniz  mutlaka sute devam edin derim...bir kizim 3-4 ay kabizlik cekti bu aylarda...poposu da catliyordu haliyle...8 gune kdr kaka yapmadigi oluyordu. fitili 4 gune kdr vermiyordu doktorlar. gerekmedikce fitil vermeyin. yetersiz beslenme yuzunden de kaka yapmiyor olabilir. ben mamasina zeytinyagi karistiriyordum nadiren. mamasini hafif sulu veriyordum ama cok az.


Zumrut_Mert

ben tabi  emzirmek taraftarıyım ve bebeğmi emzirmekden asla mahrum etmiyom zaten olduguca emziryom zaten sutum az geldigi zaman veryom mama saatı geldignde tabi once emziryom sonra veryom.ben yabancı oldugumz icin kimim kimsa yok yardım edicek bazen yemek pisirip onu yemeye zaman olmuyo ve ya tersine isde o vakitte sutum az gelyo, bebeğimde maalesef kucaga alışmış onu kucagma dört düşükden sonra aldım Allahıma şükürler olsun o kadar sevyorumki agşamlar kucagımda beraber uyuyors oda artık alışmış kucakdan bırakdımmı aglıyo,bu arada o doktormun önerdigi fitilden son bebeğmi kaka yapdı bol bol cok şükür rahatladı bitanem ben de tabi hepimize gecmiş olsunCevaplamak için Üye ol