1 aylık bebekte uyku problemi

DuruDyG soruyor: 5

1 aylık bebeğim özellikle akşam 8-11 arası ve gündüz 7-11 arası çok ağlıyor bir türlü sakinleşmiyor ve uykusu olmasına rağmen uyumuyor çığlık çığlığa ağlıyor evin içinde pusetle gezdirme, ana kucağında sallama, hatta ayakta salmaya kadar herşeyi denedik emzik alınca sakinleşiyor ama onuda bir türlü tutmuyor şansımıza tutarsa ancak rahat ediyoruz gaz için zinco kullanıyoruz acaba yeterli gelmiyor mu? gün içinde diğer saatlerde de huysuzluk yapıyor ama özellikle bu saatlerde çocuğa bir haller oluyor yok bunun bir çözümü??

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


gokalpileseyrialem

Merhabalar;
Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile tecrübelerimi yazdığım bir blogum var.
Yaşadığınız süreci bir çok anne geçirüyor maalesef bende onlardan biri olarak tecrübelerimle bu gaz sorununu kaleme almıştım. Umarım faydsı olur. Sevgiler...
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/11/bebeklerde-gaz-sancs.html
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/04/bebeklerde-gaz-sancs-2.html


neretva

Benim bebeğim de bazen süt için değil sadece emmek için emmek isterdi ve süt gelince sinir olurdu. Bir aylıkken emzik verdim. O da tutamıyordu. Tutmaya alıştımak için H. Karp'ın bir yöntemi var. Ağzına emziği veriyorsunuz, sonra dışarıda kalan kısmından hafifçe aşağı ve dışarı doğru çekiyorsunuz. İçerideki meme damağına değiyor, sanki ağzından alacak gibi yapıyorsunuz ama almıyorsunuz emziği. Videoları olması lazım, ararsanız çıkar sanırım. Böylece yavaş yavaş emziğe yapışmaya başlıyor ve ağzında tutmaya alışıyor.

Koliğin tanımı haftada en az 3 gün, 3 saat geçmeyen ağlama. Nedenini tam olarak kimse bilmiyor. Ama kolik olmasa da çoğu bebek akşam saatlerinde huysuzlanır. Bence gün içinde gördüklerini, yaşadıklarını sindirmekte zorlanıyorlar. Hafif bir müzik eşliğinde, ayakta emzirmek, dans etmek işe yarayabilir. Gaz içinse her bebekte farklı bir yöntem işe yarıyor. Ayaklarına kılıflı sıcak su torbası koymak, karnına bastırmadan saat yönünde dairelerle masaj yapmak, slingde taşımak işe yarayabilir. Ama işin doğrusu bağırsak florası gelişene kadar gaz sancısı sürüyor. Eşinizin yardımcı olması çok güzel.


DuruDyG

neretva aynen benim zilli kızımda sadece emmek istiyor ama süt geliyor sinirleniyor hatta 1 aylık çocuk homurdanıyor :) kızım da meme tutmada sorun yok aslında doğduğu günden beri emme refleksi çok gelişmiş memeyi tutunca 1 saat hiç atmadan duruyor ama tutmayı reddediyor dilliyle ittiriyor emziği resmen:(


narkissos kimyonu nasıl kullandın? ben kendim yedim bir süre fark etmeyince bıraktım.


neretva

Hangi emzikleri denediniz? Biz avent kullanmıştık. Bazen birini almayan birini alıyor, damaklı, damaksız vs. Birkaç tane denemeniz gerekebilir. Ama benim oğlan gibi saf olmayabilir, akıllı bıdıklar yalancısını anlayıp atıyorlar. Bir başka alternatif de sütü sağılmış memeyi vermek olabilir. Ama hem sağıp hem emzirince süt fazlaca artabilir de.


DuruDyG

avent nuk bebedor damaklı damaksız silikon kauçuk evde birikmiş epey emzik var :( duru hatun o an canı isterse tutuyor istemezse feriştahı gelse kabul etmiyor:) gene de en çok aventi seviyor. Sağılmış meme vermekte sütü çok arttıracak diye korkuyorum zaten gögüs pedi olmadan yaşayamaz durumdayım.
Cevaplamak için Üye ol