ferber yöntemi

Puccanne soruyor: 10

bebeğim emerek yada sallayarak uyuyor ferber yöntemini nasıl uygulamalıyım ferber yöntemını kısaca yazarmısınz nasıl yapmalıyım..şimdiden teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


river

merhaba..benim bebeğimde yaklaşık4-5 ay sallayarak uyuyordu.hem de ayağımdan bıraktıktan sonra 15 dakika içinde uyanıyordu..ben yatır-kaldır yöntemini denemiştim ama yok hem sağlam bir bel lazım hem de kızım daha sinir olup ağladı yapamadık..ferber denemey cesaret edemedim çünkü benim kızım öyle ağladığında kendini sakinleştirebilen bir bebek değil daha da kötüye giderdi..ben şöyle bir yöntem buldum yaklaşık 1 aydır öyle uyuyor ve gündüzleri 1 saatten fazla uyuyor bazen iki saat..(bu bizim için bir mucize)..yatağına yatırıyorum hafif bir müzik açıyorum,yatağına birde uyku arkadaşı olsun diye bir oyuncak koydum..önce biraz oynuyor bakınıyor falan. o sırada ben çıkyorum odadan.sonra mızırdanmaya başlıyor geliyorum (kızım yüz üstü uyur) çeviriyorum ağzına emziği veriyorum poposuna pıt pıt yapıyorum.ilk zamanlar oyun sanıyordu.bakıyorum uyucak gbi değil çıkıyorum odadan sonra mzırdanınca gelip aynı şeyi bir daha yapıyorum..önceden biraz uzun sürsede şimdi 10 dk içinde uyuyor.bazen emziği verip çıkıyorum bakıyorum uyumuş..şu sıralar diş yüzünden mızırdanma faslı uzun sürüyor.ama gündüz uykularımız harika oldu..geceleri de memesiz yapamıyor illa meme istiyor bu yüzden sık uyanıyor en kısa sürede ona da çare bulucam inş..yardımcı olabilmişsem sevinirim..
sevgiler..


Puccanne

saol canım ama benim bebiş emzik emmiyor bende yüz üstü yatıırıp pışpışlamayı denedim ama kafayı kaldırıo emekleyip gidio sıpa:))


river

emziğe alıştırsanız keşke..uykuya geçmesi çok daha rahat oluyor.


polen

uyku  arkadaşı,yarıkaranlık,sessiz bir yer,kendini güvende hissettiği yatağı uyumasına yardımcı olabilir.uyku arkadaşını şiddetle tavsiye ederim.bebeğinize yumuşak bir oyuncağı yamayın,her uyku saatinde yanına yatırın.sonradan onu getirince,kucaklayınca uyuyakalıyor,hem kendisini yanlız hissetmiyor.


tugbat

Ferber'in kitabini almaniz da fayda var. En azindan ilgili kismini okursunuz.
Ben Ferber'i uygulamistim dort aylikken:
http://tugba-bence.blogspot.com/2011/07/kolik-ve-uyku-sorunu.htmlfistikcik

Diğer mesajlarınızı da okuduğum için, onların ışığında yazacağım bunları :
Ferber yönetmi öyle "kısaca" anlatılacak ve "kısaca" okumak üzerne uygulanacak kadar hafif bir yöntem değil. Anlıyorum, bebeğiniz gece uyumuyor diye çareler arıyorsunuz, eşiniz ve kayınvalidenizin baskısı bir yandan sizi bunaltıyor, ama bu işi bu kadar hafife almayın.
Bu yönteme çok ciddi eleştiriler var, bebek ağladığında yanına gitmemeyi esas aldığı için anne-bebek arasındaki bağı zedelediği, çocuğun güven duygusuna zarar verdiğini anlatan uzmanlar var.

Elbette bu yönetmi uygulayan ve memnun olan anneler de var. Onlara sorarsanız böyle bir problem olmadığını söyleyeceklerdir. Ancak bu "güven duygusu zedelenmesinin" ancak uzun vadede sonuçlarının ortaya çıkabileceğini, kısa zamanda görülmeyeceğini düşünüyorum.

Bebeğiniz gece uyanıyorsa bir sebebi vardır. Bu sebep açlık değilse gaz, reflü, süt alerjisi e daha pek çok şey olabilir. Meme emen bebekler de anne kokusuna ihtiyaçtan uyanırlar. Benim kızım sizinkiyle yaşıt, o da gece uyanıyor. Uykuya dalması da uzun sürüyor. Ama biliyorum ki bu bir süreç ve geçecek. 6 ay gibi bir dönüm noktasında bunlar son derece normal.
Ferber yönetmi yerine daha yumuşak bir yöntemi denemenizi öneririm. Özellikle de kolay sakinleşmeyen ve şiddetli ağlayan bir bebeğiniz varsa.

Ferber'e alternatif olarak Dr. Sears'ın "Fading away strategy" adını verdiği bir yöntem var. Aşağıda sizin için çevirmeye çalıştım. Ancak hangi yönetmi uygularsanız uygulayın, bebeklerin uykuya geçişini kolaylaştıran iki önemli şey var : gün içinde dışarı çıkma ve uyku öncesi banyo. Bunları ihmal etmeyin.

Dr. Sears'ın yöntemi :
Bebeğinizin yorgun düştüğü ve uykusunun geldiği zamanı tespit etmeye çalışın. Çok erken davranırsanız uykuya geçmeyecektir. Çok geç kalırsanız aşırı yorgunluktan vuyku ile mücadele edecektir.

Hoş bir uyku ritüelinden sonra, onu yatağına koyun. Bu nazik bir masaj, yumuşak melodii bir ninni ya da ona keyif veren ve rahatlatan başka bir yönetm olabilir. Tabii seçeceğiniz yöntem onu uyaran ve uykusunu kaçıran değil, onu yatıştıran bir şey olmalı!). Ağlamaya başlarsa onu rahatlatma yöntemlerine biraz daha devam edin. Bu şekilde kendi kendine uykuya dalabilir.

Ancak ağlaması artarsa kucağınıza alın ve onu yatıştırın. Sakinleşince yatağına geri koyun. Amaç sizin kollarınızda değil yatağında uykuya dalmasıdır.

Bazı akşamlar bebeğiniz kollarınızda uykuya dalabilir. Bunda bir sorun yoktur. Bir sonraki gece aynı prosedüre devam edin. Sonunda onun daha sık kendi yatağında uyuduğunu göreceksiniz.

Bu aşamadan sonra sıra onu daha az vücut teması / şarkı veya diğer rahatlatma yönetmi yardımıyla uykuya dalmasını sağlamaya gelir. Ağlarsa sakinleşene kadar tekrar rahatlatmaya çalışın. Yavaş yavaş sizden daha az yardım alarak sakinleşmeyi öğrenecektir. Bu aşamada yatağından yavaşça uzaklaşabilirsiniz. Sakin bir sesle konuşun ya da şarkı söylemeye devam edin, böylece orada olduğunu bilmesini sağlayın. Yavaş yavaş şarkı ve konuşmayı azaltın.

Son adım, uyku zamanı olduğunu belirterek odadan çıkmaktır. Bazı dönemlerde sizin daha fazla varlığınıza ihtiyaç duyabilir, bu normaldir. Bunu ona sağlamaktan korkmayın! Amaç çocuğunuzun uykuyu güvenli ve rahat bir ortamla ilişkilendirmesi ve ihtiyacı olduğunda güvenebileceği kişiler olmasını bilmesidir. size ihtiyaç duyduğu her anda onun için orada olmak uygundur.

Gece uyanmaları için aynı yönetmi uygulayın. Gece beslenmeye alışkınsa bunu kesmeye karar verdiğinizde yavaş yavaş  yapmanız gerektiğini unutmayın. Aksi takdirde, çocuğunuz hem açlık, hem de susuzluk hisseder ve tahmin edersiniz ki bu onun sakinleşmesi için gerekli olan en son şeydir.

Bu yöntem, bir akşam ya da bir haftada uygulanacak bir yol değildir. Biz çocuklara bu konuda bir süre verilmesi gerektiğineinanıyoruz.Tek başına uyuyabilme hayatlarında önemli bir kilometre taşıdir ve çocuğun beyninde belirli bir olgunluk derecesini gerektirir. Aynı şey gece boyunca uyku için de geçerlidir. "Ben bir-iki ay boyunca bunu bekleyemem" diyorsanız bu yöntemi uygulamanız uygun olmayabilir.fisun87

arkadaşlar merhaba beim oğlumada ferber yöntemi uygulamaya başladık.fakat takıldığım bir konu varki.oğlum beşiğine tutunup kalkıyor ve uykusu gelse bile geri nasıl yatacağını çözemediği için uyuyamıyor.bende dakikam dolduğunda geri içeri girip beşikten kaldırmadan yatırıp iki pışpışlayıp çıkıyorum.bir iki üçüncüde ben yatırınca gözlerini kapatıp uyuyor.şimdi yöntemin dışınamı çıkmış oluyorum bilemedim.eğer öyleyse bebeğimi boşuna ağlatmak istemem.eskiye dönerim daha iyi.yani bu durumu tecrübe etmiş olanlarınız varmı.bugün daha ilk günümüz buarada.oğlum 30 dak fazla uyumazken 1 ve 1,5 saatlik uyku uyudu.


Meteboy

Fıstıkçık'ın anlattıklarına katılıyorum, Ferber'in anne-bebek arasındaki güven bağını zedelediğini duymuştum.nynnoa

Kendi uyuyan çocuk kimin için anne için mi bebek için mi güzel ve rahat birşey ben anlayamıyorum. 5 aylık bebeğin annesine ihtiyacı vardır herşeyden önce. Karyolaya bırakıp ağlatılacaksa bu bebek için iyi midir düşünmek lazım.


fisun87

bu yöntemi elbette eleştiren onaylamayanlar olabilir.ben bütün günümü onunla oynarak öperek gülüşerek tamamen kendi ilgimi ona vererek  geçiriyorum.istediğim zaten gece uyumayan bir bebek bari gündüz biraz uyusun belki ozaman gece uykularıda düzene girer.bence her anne bebeği için doğrusunu bilir.kimse kimseyi kınamasın.yargılamasın.ben annemin koynunda büyümüş bir insan olarak bu yaşımda hala yalnız yatmaya korkuyorum.eşimin mesleği gereği çoğu gece yalnızım ve uyumak benim için çok güç oluyor.bebeğimde böyle olsun istemiyorum.Cevaplamak için Üye ol