Yemek istememe, kusma

nesli_han soruyor: 4

Merhabalar,

bir haftadır başlayan ve canımı acayip sıkan bir konuda size danışayım dedim. Kızım 8 aylık. Normalde yemeklerini iyi kötü yer. Şu anda 6 dişi var ve daha da çıkıyor sanırım, arka dişlerini kaşıyıp duruyor. Dişleri ilk çıkarken yemek yemek istemiyordu zaman zaman, ama yaklaşık 1 aydır filan rutinimiz oluşmuştu. Ta ki geçen haftadan beri yemekten önce ve bazen yemek sırasında ööğğhh diye sesler çıkarana kadar. Bu hareketler bazen kusmaya dönüşüyor bazen dönüşmüyor. Daha da ilginci bir iki gündür mama önlüğünü taktığımızda ya da mama sandalyesine oturttuğumuzda da aynı şeyi yapıyor (hem bana hem de ben işteyken bakıcısına). Meyve ya da yoğurtsa yemeğin devamında kusacakmış gibi yapmıyor ama sebze filansa bu hareket devam ediyor :(

Bazen de gün içinde kuru kuru öksürüyor. Doktor birşeyi yok demişti. Acaba tekrar götürsem mi başka bir doktora (zira bizimki çook rahat, herşeye birşey yok olur öyle diyor). Yoksa oyun yaptığını mı sanıyor? Alışkanlık edinmesinden korkuyorum.
Bu arada bazen yemekten yarım saat bi da bir saat sonra da öğürüp kusuyor ya da sadece öğürüyor son bir haftadır. 
Zor işlermiş bu işler :(
Önerisi olan varsa çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


mariposita

benim oğlum da diş çıkarma döneminde sürekli öğürüp kusuyor. nadiren görülen bişi sanırım çünkü burada sorduğumda cevap alamamıştım. o dönem mideleri hassas oluyor herhalde. bir de daha seçici olduğunu gözlemledim diş çıkarırken. kolay gelsin.

 


neretva

Diş çıkarıyor annesi, erken başlamış maşallah. Bizde daha 6 diş var, sanırım alttan 7. ve 8. geliyor. Ama ne gelmek. 3-4 gündür ishal demeyelim ama cıvık kaka, mızmırıklılık, yemeklerde seçme ve ağzından çıkarma. Normalde köfte, bulgur pilavı, salatalık bayıldığı şeyler ama şu anda çıkarıyor. Sanırım çiğnemek canını yakıyor. Çorba, özellikle soğuk meyve ve soğuk yoğurt istiyor. Bu dönemde tükürükleri aşırı asidik oluyormuş, belki midesini rahatsız ediyordur. Çıkardıklarında ısrar etmeyin, marazi olmasın sonra. Kolay yenecek şeyler verin. Yemediklerini arada tekrar deneyin, önüne koyun belki kendi yer, dişetlerini karbonatlı suya batırılmış gazlı bezle kaşıyın arada.


nesli_han

Diğer 6 dişi çıkarırken hiç sıkıntımız olmamıştı. Hatta tesadüfen farkettim ilkini, bu kadar erken beklemediğimiz için. Şimdi Üstteki 4'lünün yanlarındakiler geliyor, acaba daha mı zor onları çıkarmak, o yüzden mi bu sefer böyle oldu?


CokBilmis

En zor köpek dişleri çıkar.

Öğürme ve öksürmeyi keşfetmiş ve oyun olsun idye yapıyor da olabilir.

Siz yine de yemek yemesi için zorlanıp zorlanmadığını kontrol edin. Zorlanan çocuklar da kusarak tepki verebiliyorlar.Cevaplamak için Üye ol