Bebeğimde gelişim geriliği var...

asyaazra soruyor: 10

Bebeğim 4 aylıktı ve göz takibi yoktu.Bize doktorumuz acilen Nöroloğa götürmemizi söyledi.Cerrahpaşaya gittik beyin usg si çekildi kan testi eeg hepsi temiz çıktı.Prof.gelişim geriliği var bir teşis için henüz çok küçük dedi. 10 aylıkken yine gidicez eeg çekilecek durumuna bakacaklar şu anda tam 6 aylık kısıtlıda olsa göz teması kuruyoruz oturamıyor oyuncaklara tepki vermiyor almak için uzanmıyor yattığı yerde kalıyor dönemiyor çevresiyle ilgisiz agulamaya 4 aylıkken başladı  boş boş bakıyor çoğu zaman dalması var elleriyle oynamaya yeni başladı.Bedensel olarak gelişimi çok güzel .Şimdi biz eşimle beraber herşeye hazırlıklı olmaya çalışıyoruz ama bilinmezlikte kötü birşey teşisi olsa daha kolay olacak bizim içinYinede halimize şükrediyoruz benzer durumu yaşayan varmı lütfen paylaşalım arkadaşlar....

Bu soruyu cevapla


147 Cevap


asyaazra

Valla çok duygulandım.Çok yürekli insanlarsınız. Bana yapacağınız en güzel şey dua etmek onuda yapıyorsunuz teşekkür ederim.Benimde dualarım sizinle.Allah çocuklarınızı analı babalı ve sağlıklı büyütmeyi nasip etsin.


asyaazra

Özlem76 evet senle telefonda görüşmüştük arkadaşım.Çocuğunda ki gelişmeler için çok sevindim.Baksana yürümeye bile başlamış bu çok önemli.(41kere maşallah.)İnanki banada moral oldu.


idilseda

Çok çok geçmiş olsun, okurken içim ezildi ama sonra ki gelişmeler de umut verici, buna da çok sevindim, benim kuzenimin kızında sadece benim bildiğim tabii yürüme ile ilgili gelişme geriliği vardı, 2.5 yaş civarında yürüdü ama sonunda yürüdü.Her şeyi tablolara gelişim eğrilerine de bağlamam lazım, her bebek de kendine has oluyor sanırım.Bir de birşeyi cımbızla çektim aldım ama lütfen bebeğinize kesinlikle tv izletmeyin, bebeklerin beyin aktivitesi çok farklı, zararları olduğu kesin, ilerlemeye engel teşkil etmesin, tekrar çok geçmiş olsun.


candannn

slm özlem76 size sormak istediğim bişey var bende oğlumdan şüpheleniyorum belkide pimpirikleniyorum ama elimde değil baybay ve bunun gibi el hareketlerini yapmıyor 1 yaşına 1 hafta kaldı.40ta 1 kere istediğim şeyi yapıyor canı isterse yoksa yapmıyor anne babayı işaret etmiyor istediğini göstermiyor.otururken tutunarak kalkmıyor yada yatarken oturamıyor.sıralıyor ama yürümüyor,emeklemedi ama yuvarlanarak istediği heryere gidiyor.sizin bebeğinizde öylemiydi ve düzeldimi sizce bebeğimde gelişim geriliği varmı?


nurcanafis

candannn benim kızımda aynı inan ne bir eksik ne bir fazla ben de çok üzülüyorum gelişimi geri diye ALLAH ım sen sabır ver bize çoooookkkk yoruldumm çokkkk....asyaazra

candann ve nurcanafis çocuklarınızda inşallah hiçbirşey  yoktur.Bir nörolojik muaneyene oldularmı?Olduysalar Dr.ne dedi sizlere..


asyaazra

Öncelikle iyiki bu siteyiye denk gelmişim çok memnun kaldım.Ben şikayetlerimi yazdıktan kısa birsüre sonra mesajlar gelmeye başladı.Çoğunluğu özel mesaj olarak geldi.Birde gördümkü çok fazla arkadaşım benzer durumlardan dolayı yakınıyorlar.Kimisinde güzel gelişmeler var inş.devamıda gelecek inanıyorum.Bu tür sorunlar eskidendemi vardı yoksa son zamanlarda mı vuku vurmaya başladı bilemiyorum.Zekada sorun olsa zeka testide yaptırdık çıkmazmıydı?(3 kere topuğundan kan alındı.)Ayrıca yaş faktörüde etkili mi? Ben 2.kızımı 33 yaşında doğum yaptım.Bir çok soru var ama doktorlarda tıpbın el verdiği kadarıyla cevap verebiliyorlar.Çoğuda nedensiz diyorlar.(yani nedeni bilinmiyormuş)İnşallah ilerde bu yazdıklarımızı kötü bir anı olarak olarak hatırlayacağız.


candannn

biz bi kaç güne gitcez dr muza cvp yazarım mutlaka.bebekleriniz çok fazla tv izledimi ben 10 gündür hiç izletmiyorum ve çok üzerine düştüm amin falan yapmaya başladı ama baybay yapmıyor belkide sorun deilde inattır diyorum inş.selencem

Candan once gel gel yaptirtin, en kolay ogrenileni :) baybay da en son demisti dr.umuz


ozgu_naz

asyaazra öncelikle çok geçmiş olsun sana ve bebeğine. çok zorlanıyorum yazmakta çünkü ağlamama engel olamıyorum. anne oolmadan önce bu kadar anlamam mümkün değildi ama şimdi çok iyi anlıyorum  neler yaşadığını. sağlığına kavuşmasını temenni ediyorum. otizmle ilgili herhangi bir tetkik yaptılar mı. bununla ilgili herhangi bir kanı öne süren dr oldu mu merak ettimCevaplamak için Üye ol