denizi sevmedi :(

hdy1975 soruyor: 10

       benim kızım 18 aylık oldu.geçen hafta  ilk kez denize götürdük.deren denize girmek ne kelime ayağını bile değdirmek istemedi.ağlamaktan şişti gözleri.halbuki suyla arası iyi,banyoda genelde sorun çıkartmaz. haftaya uzun bir deniz tatili planlıyoruz denizi nasıl sevdirebilirim benimle deneyimlerinizi paylasırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


GulcanDeniz

Mutlaka sen de biliyorsundur, zorlamamak gerektiğini.
Ama sevmeyen bir çocuğa deniz nasıl sevdirilir bilemedim.
Belki senin ya da babanın kucağında sokabilirsiniz, oyunla filan.
Ya da çocuklari için simit/yataklardan alıp, denizin üzerinde kalmasını, yavaş yavaş suya ayaklarını sokmasını sağlayabilirsiniz.
Kayık da kullanılabilir belki...
Ya da ne bileyim, su üzerinde kalabilecek, sevdiği bir oyuncak varsa, "bak o da yüzüyor" filan diye özendirilebilir.

Aklıma bunlar geldi, ama bu konuda deneyimli annelerin daha pratik ve etkili tavsiyeleri olacaktır mutlaka.


Ozlem_Can

Ben de tamamen aynı fikirdeyim. Kesinlikle zorlamayın. Bırakın kendi istesin. Çok çabuk alışamıyorlar. Alışıp tadına varınca da ayrılmak istemiyorlar.  Bizde de tatilin ilk 4 gunu kuma ayagını bile değdirmedi Can. Sonra alışınca kıyıdan ayrılmadı.

Can kolluk ve simidi hiç sevmedi. Bizim kucağınızda olunca kendini daha güvende hissediyor sanırım. Bir de midye vs. varsa sahilde o da çok hoşlarına gidiyor.


ikicocukannesi

gecen yaz yazlıkta kızımı denize sokmaya calıstık ne dese begenirsiniz;

- annesi denizin suyunu ısıt!

zorlamadık, bakalım onumuzdeki hafta ne olacak yazlıga gecince...
.
bence ısrar etmeyin.


Kaymacina

Benden birkaç öneri :

'' Çocuklar sınırları belli olmadığı ve kendilerini büyük bir boşlukta hissedebildikleri için denizden korkabilirler. En iyi yöntem şişme bir havuzu denizin tam kıyısına koyup içine oyuncaklar doldurmak. Havuzda kendini güvende hissedecek, oynarken havuza gire çıka denize ayağını sokmaya başlayacaktır. Sonra denize kova kürek setini taşıyarak orada oynamaya teşvik edin.''
bu konuda geçenlerde yazmıştım bende.. umarım işine yarar.
http://kaymacina.wordpress.com/2010/07/06/yaz-geldi-haydi-yuzmeye/


Ulku

sisme havuzumuzu biz de yanimizda goturelim demek ki, tabii pompayi da..
hemen not aldim, tesekkurler.Neslihan

Gecen yaz tatile gitmistik Bordum'a. Oglum ilk gun ilk seferde denize girdi. Sonra bi kadin yanasti kucaginda cocugu ayaklari kaldirmis girmek istemiyor kesinlikle. Ay ne guzel giriyo sizinki dedi. Deyis o deyis. Bizimki 8 gun boyunca kesinlikle denize girmedi. ta ki gitmemize yarim saat kala odamiza yakin havuza gidene kadar. Elime pet sise almistim. Onu doldur bosalt yaparken girdi ve bayildi. 8 gunde sadece gidiste ve donerken son 15 dakikada girebildik.
Sonuc: Asla bi baskasinin cocuguna "ayyy ne guzel giriyo sizinki" demeyin :)
Deniz urkutucu olabilir gercekten cocuklar icin. Her ne kadar temizligi konusunda tercih edilmese de alismasi icin havuza sokulabilir. Sisme havuz cok iyi bir fikir. Mutlaka elinize su tabancasi, doldurulup dokulebilecek bisiyler almalisiniz. Biz de gidecegimiz tatilde bu tur ivir zivir oyuncaklardan almayi dusunuyoruz. Bakalim bu sefer basarili olabilecek miyiz?


esraozlem

Henüz bu sene tatile çıkmadık ama geçen yaz Ada 12 aylıkken ve 15 aylıkken iki ayrı deniz tatili yapmıştık. Kaymacina'nın dediği gibi, suyu/banyoyu ne kadar sevseler de sınırları belli olmayan uçsuz bucaksız denizi görünce korkuyorlar. Ada da ilk seferinde tepki göstermişti. Simitine oturmak istemedi. Suya sokmamıza itiraz etti. Israr etmedik. Daha sonraki denemede çok zorlamadan, kucağımda yavaş yavaş oyun oynayarak şarkılar türkülerle soktuk. Önce ayakları, sonra beline kadar derken, son iki gün bayaa bir yüzüyordu alttan destekle. Şişme havuzun da ayrıca faydası oldu. Güneşin tepede olduğu saatlerde havuzunu deniz suyuyla doldurup içine su oyuncaklarını koyup gölgede oynamasını sağladık bol bol. Kısa sürede alıştı ve kendisi havuzundan çıkıp denize girmek istedi.

Sizin de sakin olmanız ve çocuğunuz denize girmek istemezse bunun endişesini hissettirmemeniz önemli. Anne/babanın panik olduğunu çok kolay anlıyorlar ve korkularını körüklüyor diye düşünüyorum.


sakurasan

benim kızım denize, kuma bayıldı  denizden çıkınca ağlamaya başladı ama oğlum denizi görünce ağlamaya başladı kuma tahammülü hiç yoktu,ayağına kum değecek diye arabasından aşağı inmedi bize 15 gün kabus yaşattı tam döneceğimiz gün nasıl olduysa aşağı inmek istedi önce çorapları ile kumda gezdi sonra çoraplarını çıkarmamı istedi ve denize doğru koştu...:)) umarım seneye   herşey daha güzel olur ...EsraEA

Hdy, gittiğiniz deniz nasıldı bilmiyorum ama dalga sesinden korkmuş olabilir. Benim oğlum ses hassas bir çocuktur. Suya girmeye bayılır, denizden ilk gidişte dalga seslerinden  korkmuştu. (gerçi çok ufaktı-4 veya 5 aylıktı ve gittiğimiz yer de Şileydi :)) Biz de şişme havuza deniz suyu koyup oynatmıştık. Geçen sene Antalyaya gittik, deniz sakindi, cumburlop atladı :)


sbeser

geçen hafta tatildeydik ve oğlumu denize sokmak mümkün olmadı. çok ama çok korkuyordu resmen titriyordu. bizde hiç ama hiç zorlamadık. kaldığımız yerde küçük şişme havuzlardan vardı ve sürekli havuzda oynadı. döndüğümüzde annem neden denize girmediğini sorduğunda girdiği zaman çıkamayacağını söyledi ve bizde anladık neden denize girmek istemediğini.Cevaplamak için Üye ol