göz yaşı kanalı tıkanıklığı

zeyz soruyor: 8

14aylık bebeğimin doğuştan bir gözünde göz yaşı kanalı tıkanıklığı var ve halen masajla açılmadı bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yardım istiyorum teşekkürler

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


blackcrow

Bizde de vardı bu durum, 6. ayda geçti, yoğun bir damla ve masaj maratonuyla. 1 yaştan sonra operasyonla açılması gerekir diye biliyorum ama tecrübeli arkadaşların buna cevap vermesi daha doğru olur. Bu konuda daha önce konuşulduğunu hatırlıyorum ben. sorularda aratmayı denediniz mi?


kselma

Bizde de vardi. Masajla gecmedigi icin 14 aylikken operasyon gecirdik. Vakit gecirmeden kontrole gitmenizi oneririm. O bolge giderek sertlestigi icin sondalama yontemiyle acilma olasiligi azaliyormus


olcameric

çocuk doktorumuzun verdiği ilaçlar iyi gelmeyince göz druna gittik ve 4 değişik damla denedik sonuncusu çok iyi geldi .masajı da çok fazla yapmadım günde bir kere falandı.3,5 ayda geçti.


cagandoruk

zeyz merhaba.ben ankarada bir göz merkezinde hemşireyim.ve göz hemşireliğinde 7. senem.arkadaşların yazdığı gibi: 1 yaşına kadar masajla açılmazsa küçük bi operasyonla açtırmak gerekiyor.aksi takdirde enfeksiyon kapabilir.başka sorunuz olursa tekrar cevaplarım.bebişinizi koklayın benım yerime,sevgiyle kalın...ekim_

bizimki masajla 4.ayda açılmıştı.1 yıl geçemesine rağmen açılmazsa sondalama yapılarak kanal açılıyor.bildiğim kadarıyla basit bir işlem.


sahra0072

canım benim bir arkadaşımın kızında vardı çok masaj denediler olmadı ameliyat ettirdiler yine olmadı masaja devam ediyorlardı çocuk 3 yaşındaydı birgün hapşururken kendini tuttu 1 2 derken kanal baskı neticesinde kendiliginden açılmıştı ama tabiki sizin bebişiniz çok küçük yinede bebde doktora gitmenizi tavsiye ederim yaş küçükken daha kolay açılabiliyormuş geçmiş olsun  :)


zeyz

teşekkürraz  ederim kselma.ben bu konuda biraz tedirginim .anestezi olayı falan varya.bana operasyon sırasındaki tecrübelerini yazarsan sevinirim.bebekte falan ne gibi sıkıntılar oluyor şimdiden teşekkürler.


belle

Kızımda da aynı sorun vardı. Biz de geçecek ümidiyle 1 yaşına kadar masaja devam ettik. 1 yaşında göz kontrolüne gittiğimizde kanal hala açılmamıştı. Doktorumuzla görüştük. Çok basit bir operasyon olduğundan bahsetti. Ve eğer zamanında yapılmazsa, tek operasyonla açılamayabileceğini söyledi. Ancak genel anestezi uygulanması gerektiği için, operasyona evet diyemedim. Bir süre daha masaja devam etmeye karar verdik. Bu karardan kısa bir süre sonra tıkanıklık kendiliğinden açıldı. İstanbuldaysanız Dünya Göz Hastanesinden Dr. Mürüvvet Hanım' ı önerebilirim.  Kendisi pediatrik göz doktorudur.


Cevaplamak için Üye ol