İnek sütü

ayfi soruyor: 10

merhabalar,oğlum artık 1 yaşında ve yasaklı yiyecekleri yemeye başladık ama kafamı kurcakayan o kadar soru varkı ama en onemlısı ınek sutu çocuğuma nasıl sut vermelıyım

pastörize mi yoksa çiğ süt mü?O günlük pastörize sütlere güvenmelimiyim?
1 yaşına kadar sütü mayalayıp oğluma yoğurt yaptım şimdi satın mı alıyoruz?
Aslında oğlum emiyor emziyorum ama sut içimini ertelemek istemiyorum çünkü ilerki zamnlarda sütü sevmemesinden korkuyorum...
Siz bu konu da nasıl bı yol ızledınız?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


Kutay5209

merhaba ayfi,ben kesinlikle pastörize sütten yana değilim.Hala da yoğurdumu kendim mayalıyorum aynen devam etmelisin bence.oğlum ilk başlarda süte çabuk alışamadı ben de korktum senin gibi sonra içmezse diye ama zamanla alıştı. kendi yaptığın yoğurdu da yerse fazlasıyla karşılar kalsiyum ihtiyacını.kolay gelsin:)


dilammm

 Merhaba,
Kızımı 22 ay emzirdim, bu sürede hemen hemen hiç inek sütü almadı. Çocuk sütlerine de ben pek sıcak bakmıyorum. Şuan 25. ayı bitiyor ve sütü çok seviyor. Günlük süt verdim hep, 3 gündür de Atatürk orman çiftliğinin sütünü buldum nihayet, gerçekten çok güzel. (Ayrıca besin uzmanı bir tanıdığımda bu çiftliğe güvendiğini söylemişti.) Yoğurda gelince hala kendim yapıyorum, çok nadir denk gelirse organik yoğurt alıyorum. Ama kararlıyım inşallah hazır yoğurt vermeyi hiç düşünmüyorum.


tandemmom

Çiğ süt bulabilirseniz güvendiğiniz bi yerden ilk olarak bunu deneyin derim.


ayfi

cevaplar için çok teşekkür ederim.bende aoç araştırdım ama bana çok uzak hergün gidip ordan alamam...evet oğlum emio ama sütün tadını da bilsin istyorum, azda olsa içsin...olivia

Süt İcin lera fresca günlük süt tavsiye edebilirim.migroslarda satılıyor ancak sabah erken bitiyor.ancak halen emzirdiginiz İcin cok elzem değil yoğurt peynir gereken destegi saglar alışmaz diye de düşünmeyin cocuklar herseye alışıyor doğru yonlendirildigi takdirde acele etmeyin.nurus

kızım 9-10 aylıkken tanıştırdım inek sütü ile.ilk başlarda pınar'ın ilk adım sütünü verdim.pek sevmedi tadını,çıkardı,yutmadı.azar azar 50 cc.gibi tadımlık içti hep uyku öncesi.

sonra baktık içiyor sütaşın günlük yarım lt.lik şişede günlük sütüne başladık.kapıcımız her sabah getiriyordu.tadını pek beğenmedi,içine 2 adet cicibebe,çalkala,iç...çokta severek içti.günde 2 kez 200 cc. den.zaten bu arada yaşımızda 1 i geçmişti.uzunca bir süre bu böyle gitti.

6 ay kadar önce burada tanıştığım bir arkadaştan süt almaya başladım.bursalıyız..mandıralarından sütü dağıtım yapıyorlardı,haftalık 5 lt. getiriyorlar kapımıza kadar sağolsunlar.yarısı ile yoğurt,kalanıda kızım içiyor.en azından içim biraz daha rahat.günlük süt neyse ama o uht sütlere hiç sıcak bakamadım.tamam mikropsuz,hijyenik ama protein ve kalsium zincirleri tamamen parçalanmış bir şey içiyorsunuz.su iç daha fayda sanki!!!

tavsiyem sütle tanışmayı ertelemeyin.,kızımın yaşıtı birçok arkadaşımız beni eleştirdi.çok erken daha verme zararlı diye !!! neyse zararı anlamış değilim ayrıca da...ben 3 haftalıkken annesinin sütü kesilmesi nedeni ile inek sütü ile tanışmış bir bebek olmuşum,büyümüşüm.
kemiklerimde çok sağlamdır,alerjimde yoktur...

çiğ halde sevmediyse tadını içine 1-2 cicibebe ile alıştırma yapabilirsiniz.sonra belki onuda kesersiniz.ama çocukların kilolarında ciddi bir değişim oluyor.süt cidden kaliteli ise sütteki yağ çocuğa yarıyor.o beni eleştiren arkadaşların çocukları taaa neden sonra tattılar sütü ama çok geç kaldılar.çocuklar bi türlü sevemedi gitti sütü.ve şimdide içmiyor çoğu..

isterseniz ilk başlarda yarı yarıya sulandırın.1-2 hafta mesela.sonra afiyetle içersiniz inşallah...


dincelay

ben de 9 aylıkken doktor tavsiyesi ile günde 100 cc yi geçmeyecek şekilde başladım büyük kızıma. küçüğe de öyle yapmayı düşünüyorum. Büyük kızım şu anda günde yarım litre içiyor hala.  Tadına alışsın diye az az verilebilir bence, inek sütünün bahsedilen zararları beslenmesindeki ana unsur olması halinde geçerli. Tüm beslenmenin içinde 100 cc fazla bir yer tutmaz.


yavuzveanne

özellikle  hazır mama firmaları inek sütünü kendilerine rakip olarak gördüklerini düşünüyorum..bu nedenle de inek sütünü kötülüyorlar..bence de 9. ay da eğer annesütü az ise inek sütüne başlanabilir.. anlatıldığı kadar zaralı olduğunu düşünmüyorum..keza şimdiye kadar anne sütü ya da hazırmama olmadığından inek sütü ile büyümüş gayet sağlıklı çok kişi var biri de benim...hayvanları hazır yemle beslenmediklerini bildiğim bir yerden gönül rahatlığı ile inek sütünü oğluma veriyorum..ruzgar_arhan

mamalar da inek sütünden yapılıyor aslında ama doktorumuz bize 18 aylık olana kadar inek sütü vermedi. belki demir eksikliğimiz olduğu için olabilir. Bu arada AOÇ sütleri Kipalarda bulunuyor


ayfi

rüzgar_arhan bizimde demir eksikliğimiz var ama dr bişey demedi belki dikkatinden kactı...

şimdi kararimi verdim ısrar etmeden az az eger isterse artırarak aksamları sut vericem

kipada satılan aoç sütlerine güvenebilirmiyiz yoksa direk yerinden almak mı mantıklı?
duyduğum kadarıyla anne sütü  1yaşından sonra eski verimliliği yani faydası kalmıomuş çocuğuma yine faydalıdır ama artık gelişimi hızlandığı için yetersizim onun içinde inek sütü vermek istiyorum umarım çocuğum için doğru karar alıyorumdur..
hepinize çok teşekkür ederim...Cevaplamak için Üye ol