Süt sağmama

yie soruyor: 7

şimdiye kadar kızımı emzirmek için günde 2 kere eve gidip geliyordum, süt izni bitince 1 ay boyunca sadece öğle tatillerinde gitmeye başladım. bu haftadan itibaren sabah 2 kere emzirip işe geliyorum, çıkışta 17:30 gibi evde olup akşam bir kaç kez ve gece de uyandıkça (1-4 kez) emziriyorum. sormak istediğim, gündüz işyerinde sütümü sağmalı mıyım, sağmazsam sütüm azalır mı?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


sevdaybike

bence sağmalısınız...süt salınımı azalabilir...ben 19 aya kadar emzirdim...3,5 aylıkken bakıcıya bırakıp işe başladım...sabah gelmeden emziriyodum...öğleyin işyerinde sağıp, akşam da 16.00 da çıkıp gidince emziriyodum...ilk 1 yıl böyleydi...1. yıldan sonra da öğle arası sağdım...son aylarda memeden keseceğim için sağmamaya başladım...


chroma

Eğer sütün azsa sağmanı öneririm, zira aksi halde daha da azalıyor. Sütün bolsa, sağmassan göğüste birikip ağrı yapacağı için gene sağman gerekir :) Bir kaç ay sağıp sonra kademeli olarak bırakırsın.

Sorunun cevabı sağdığın sütleri ceco'nun içip içmeyeceğiyle de alakalı. Sen evdeyken senden emdiği sütün çok olduğunu düşünüyorsan, eve ekstra süt bırakman çok da gerekli değil bence. Zira tüm besin ihtiyacını anne sütünden karşılamış olacak ve bu sefer de diğer gıdaları yemek istemeyecektir.


ipekkusgoz

Ben 2,5 aylıkken işe başladım. Çalıştığım için gece emzirmelerini kesmedim. İlk aylar günde 2 kere sağardım. Sonra teke indirdim. Oğlum uzun bir süre sağdığım sütleri içmedi.deep freeze süt doldu taştı, sonunda da çöpe gitti bu sütler. Buna rağmen ben ısrarla sağdım. Çünkü 2 yaşa kadar emzirmeyi istiyordum. Sağmanızı tavsiye ediyorum.


yie

teşekkür ederim..yarından tezi yok sağıyorum..


nadia

Bir yasinda ne sağması artim diyorum ben açıkcası :)


benjamin2010

Artık yasını doldurmuş ,aksam sabah emzirmeniz yeterli olur bence.sut sagma stresi de yasamamış olursunuz.


egis

Merhaba,

Ben oğlum 5 aylıkken çalışmaya başladım. Sabah emziriyordum ilk başlarda işyerinde 3 kere sağıyordum. Sonra uzun süre 2 kere sağdım, akşam da 17:30'da eve gidince emziriyordum. Düzenli sağmama rağmen sütüm azaldı, bitecek zannettim. Oğlum 12 aylık olunca sağmayı bıraktım ama sütüm bitmedi, hatta şimdi günde sadece 1 kere çok az emmesine rağmen hala sütüm var. Bence 1 yaşından sonra sağmanıza da çok gerek yok. Az da olsa belli bir düzende emzirdiğinizde süt bitmiyor. Tabi siz evde yokken gündüz süt içmesini istiyorsanız sağıp bırakabilirsiniz.Cevaplamak için Üye ol