ANAOKULUNDA İLK GÜNÜMÜZ NASIL OLACAK

ZEHRASENA soruyor: 5

Anaokuluna başlayacağız ve ilk gün bizi neler bekliyor bilen varmı? Tecrübelerinizi lütfen paylaşınız.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


efem_umutum

büyük ihtimalle çok kolay olduğuna şaşıracaksın,büyük bir zevk ve istekle okula gidecek kızımız,sende abarttığını düşüneceksin;ama birkaç gün sonra o ilk heves geçince artık okul bitti gitmek istemiyorum diyebilir ki bu dönem asıl başlangıç oluyor,bizde öyle olmuştu enazından.Ama kararlı olmak anahtar kelime.kolay gelsin.


ZEHRASENA

CEVABIN İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM.
ADAPTASYON SÜRECE KOLAY GEÇECEK. KIZIM SOSYAL BİR ÇOCUK HEMEN UYUM SAĞLIYOR FAKAT SONRASINDAKİ BAŞLANGIÇ İÇİN BİRAZ ENDİŞELİYİM BENDE. İNŞALLAH KOLAY ATLATIRIZ BU SANCILI SÜRECE. GÖRÜŞMEK ÜZERE


nacime

 Öncelikle oğlumu 1 ay süresince yarım gün kreşe başlattık ilk günler gitti sonrasında ağlamaya gitmek istememeye başladı son 1 haftadır da tüm gün kreşe başladı ancak sabah kalkınca gitmek istemiyor kapıdan ağlayarak giriyor sonrasında tüm gün ses seda çıkmıyor çok güzel oynuyor tüm faaliyetlere katılıyor cevabını alıyorum. Almaya gittiğimizde de keyifli görünüyor. Bu zamana kadar anneanne ve babaanne baktı sürekli. 1 hafta oldu ve dün ilk defa orada uyudu.
Gece kesinlikle uyumak istemiyor sabah kalkıp okula gidecek diye sanırım. Hiç bana düşkün olmayan çocuk şimdi beni tuvalete göndermiyor. Boynuma sarılıp uyuyor.Kıymetimi anladı herhalde:)
Kız çocuklarının bu dönemi biraz daha rahat atlattığını duydum.Sizin içinde öyle olur inşallah.Bende birkaç gündür araştırıyorum hemen hemen herkesin yaşadıkları aynı. Tamamen problemsiz geçirenlerde var tabii. Gördüğüm kadarıyla erken yaşta kreşe başlayanlar daha kolay uyum sağlıyor.Biz 3 yaşına kadar el bebek gül bebek büyüttük.Şimdi en basiti erken kalkmak zor geliyor tabii.

Ben bırakmaya gidersem çok daha rahat bırakıyorum kreşe, baba ile giderse ona laf anlatmaya çalıştığı ve ona kıyamadığı için ağladığı süre uzuyor.Babaanne ile giderse babaanne onu o halde bırakıp dönemiyor beraber kreşte kalıyorlar.Yani çocuğun karşısında kararlı durmak, görünmek, endişeli olduğunuzu ona hissettirmemek gerekiyor.

Servis bu hafta başlayacak bakalım neler olacak?

Sizde araştırmışsınızdır  uzmanlar 1 ay dolmadan çocuğu ağlıyor diye kreşten almayı yanlış buluyor.Aynı problemlerin ilkokul zamanında tekrar yaşanacağını söylüyor.
İnşallah endişeleriniz yersiz çıkar.


japonumtrak

Okulda ilk gün korkusuna ilaç olmaz belki ama uyum sürecini kolaylaştırır diye umarak Bir Dolap Kitap'ta ele aldığımız bir kitabı önermek istiyorum: http://www.birdolapkitap.com/2010/09/07/orumcekli-okul%E2%80%99da-ilk-gun/
Yazar Francesca Simon korkuları, endişe verici durumları ortaya koymuş, bunları gülünç durumlara dönüştürmüş ve olayları başa sararak mutlu sona ulaşmış. Çizer Tony Ross kitabın her sayfaasını eğlenceli hale getirmeyi başarmış. Bu kitap eğlence aracoılığıyla çocukların içini biraz rahatlatabilir belki...


zeynep_bartu

biz de ilk gunlerimizi geçiriyoruz su aralar, sen git diyor bana. Ama okulun psikologu ilk hafta gecsin ondan sonra belli olur dedi. O yuzden fazla umutlanmadan kendimi hazırlıyorumCevaplamak için Üye ol