Et ve yoğurt gerçekten bir arada verilmemeli mi?

Smryna06 soruyor: 10

Merhaba. Kızımın et ve sebze ile arası pek iyi değil; ama yoğurt yemeyi çok seviyor. Yoğurt yedirirken et de vereyim diye düşündüm. Doktorumuz etteki demiri bağlayacağı için bir arada vermemem gerektiğini söyledi. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ve ne yapıyorsunuz? Teşekkürler şimdiden.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


neretva

Ben veririm. Köfte ve yoğurdu beraber yer. Evet, emilimi azaltıyor. Ama başka yerlerden de demir alıyor. Yumurta yiyor, yeşil yapraklı sebze yiyor. Ama demir eksikliği olsa belki farklı olurdu, bilemiyorum. Oğlumun hayatta en sevdiği şey yoğurt. Bıraksam kahvaltıda da yer. Hem öğleyin hem akşam yiyor zaten. Kısacası ben veriyorum.


ema

Oğlumda kansızlık olduğu için mümkün olduğunca vermemeye çalışıyorum.


kuzum

Et ve süt ürünlerinin karıştırılmayacağı lafı bazı “cahil” doktorların iddiasıdır, onlara kulak asmayın. Onlar daha “organik demir ve kalsiyum” ile “inorganik demir ve kalsiyum” un arasındaki farkları bilmeyen doktorlardır… Etteki ve sütteki demir ve kalsiyum, organik, yani proteine bağlı elementlerdir, kimyasal reaksiyonlara girmezler. İlaç olarak alınan demir ve kalsiyum, inorganik elementler olup, bu laf bunlar için geçerlidir.

Dr Kadir Tuğcu*nun et ve süt ürünlerinin beraber kullanımıyla ilgili söylediklerini aktarmak istiyorum:


kuzum

en başa yazdığım en altta çıkmış.ema

Kuzum peki ben emzirdikten sonra kan damlası içiriyorum yanlış mı yapıyorum.kuzum

Ben Kadir beyi bulmadan önce gittiğim doktor bize de vermişti kan damlası. Ki çok daha küçüktü. Gerek yok, vermeyin demişti. Test yapılmadan, her ihtimale karşı diyerek verilmesine zaten karşı. Bir de bir çocuğun dudakları teninden pembeyse o çocukta kansızlık yoktur, deyip, bizimkini de pembe görüp kesmişti. Kızım 2,5 yaşında. Hiç kansızlık sorunumuz olmadı. Ama tabii sizin için ben birşey diyemem.


ema

Kan testi yapıldı kan değerleri normalin altında anemi paneli bakıldı demir depolarının yeterli miktarda olmadığı söylendi yoksa bende 9.aya kadar kan damlası kullanmadım.Benim sorum anne sütünün, demir damlasının etkisini azaltıp azaltmadığı.İlginiz için tşk ederim.


asyaperi

ema kuzumunda dediği gibi demir ve kalsiyum ilaç olarak alnırsa inorganik sınıfına girer ve süt ürünleriyle birlikte alınmamalıdır, arasında ıkı saat gibi bir fark olması lazım sizde demir ilacı kullandıgınız için yani dışardan takviye yaptınız için emzimeden iki saat önce veya sonra vermelisiniz damlayı hatta dışardan ilaç yoluyla alınan demir damlası c vitaminiyle daha çabuk emildiği için bir kaşık portakal suyu vey limon suyuyla birlikte içirirseniz dahada faydalı olur, ama eti yada demir agırlıklı gıdaları yediriken sorun yok yanında süt ürünü verebilirsiniz bu arada  pekmez ,ceviz,et ,yeşil mercimek ,ıspanak,yeşil yapraklı sebzeler yedirin bol bol demir aısından oldukca zengindirozdenin_oykusu

Süt ürünleindeki kalsiyum demir emilimini azaltıyormuş.ben ilk zamanlar sebze ya da mercimek çorbasının içine,patates haşlamasının içine koyar haşlar yedirirdim.şimdilerde köfte ve taze sıkma portakal sıkma akşam menümüzde yer tuttu.kırmızı et v portakal suyu iyi bir ikili.C vitamini demir emilimini en iyi şekilde sağlayan bir destekçi.öncesinde veya sonrasında en az 1 saat kadar yoğurt vb. vermiyorum bu arada.sevgiler..bol sağlıklı bol iştahlı günler..


Sanemm

Hayvansal kaynaklı demirin emilimi kalsiyumdan etkilenmez. Detayları http://www.bebekhastanesi.com/makale_detay.asp?MakaleID=84Cevaplamak için Üye ol