izne 32'de mi 37 de'mi ayrılsam sorunsalı

_anthemis_ soruyor: 8

Sevgili anneler ve anne adayları 29. haftamdayım, masabaşı çalışıyorum, işler çok yoğun değil ama bütün gün bilgisayar karşısında oturuyorum. Ancak öğle tatilinde yarım saat yürüyüş fırsatı buluyorum. Doğum izni konusunda kararsızım, herkes 37 de ayrılıyor. Ama bana çok geç geliyor, yani izne ayrılıp da ertesi gün doğurursam falan diye korkuyorum. Ücretsiz izin almayı planlıyorum, 1 sene yasa onaylanırsa 2 sene. Şimdi 32 de ayrılıp rahat rahat yürüyüşümü yapıp bebişimi mi beklesem, ya da önemli olan doğumdan sonra geçirilen zamandır 5 hafta 5 haftadır, 37 de ayrıl mı dersiniz??? Deneyimlerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


EmineKartal

ben de sizin durumunuzda olsam (yani ücretsiz izin kullanacaksam) 5 hafta önce çıkmayı tercih ederdim izne. evde rahatça dinlenip, gün içinde yürüyüşünüzü yapıp, bebişin son hazırlıklarını gönül rahatlığıyla tamamlamak size her açıdan iyi gelecektir.
güzel bir hamilelik, rahat bir doğum dilerim


_anthemis_

Burcu_Ayaz ve EmineKartal yorumlarınız için teşekkürler, düşünceme destek bulduğuma sevindim doğrusu:)


Yasemina

eger saglıgınız yerındeyse, işinizi seviyorsanız ve evde beklemek size gore degılse 37.e kadar sabredin derim

eger ki ben yoruldum, son haftalarımı bebegimle basbasa, onu hıssederek gecırmek istiyorum dersenız 32. de ayrılın

Ama arzu edilen yasa sızın dogumunuzdan sonra bıle cıkmamıs olursa o degerli 5 haftayı sonrakı ıznınıne ekleyemiyor olacaksınız.

Ben 37+2'de ayrıldım, hesabım 38. haftaya kadar calısmaktı, fakat 37+3'de kızım geldı. Zaten 35.ten sonra her an beklıyor oluyorsunuz, o yuzden şok falan da yaşamadım.


_anthemis_

Yasemina, sizin de dediğiniz doğru çalışmaya alışınca evde durmak da korkutucu geliyor, ama bugün yeni bişey öğrendim ya 32 de ya 37 de ayrılmalıyız diye bi zorunluluk yokmuş, yani 32 de çalışabilir raporu alıp biraz daha çalışıp mesela 34 de iş göremez raporu alıp, 5 değil ama 3 hafta doğumdan sonraya atılabilir, yani doğumdan sonra 8+5 değil de 8+3 şeklinde alınır izin. Doğru mudur???_anthemis_

40 haftayı doldurup doğuranlar az artık, genelde 39 da sezeryanla alıyorlar bebekleri, o yüzden bence de düşünceniz mantıklı "umut", yani 36 da ayrılmak.. yoksa dinlenmeye vakit kalmıyor.


barbarosumm

ben 37de ayrıldım ama işim çok rahat olmasına rağmen zorlandım sabah kalkması gitmesi zor oluyo yani hem bebişinde dinlenmeye ihtiyacı var bence 32de ayrılıp dinlenmek bebişin odasını bozup bozup yapmak doğum çantası hazırlarken bavul haline getirmek doğum nasıl olacak diye düşünmek daha mantıklı...


elfide

Ben oğlumun yanında 10 ay kalabildim. Doğum öncesi iznimi de aktarmıştım. Şimdi iyikide aktarmışım diyorum. Eğer çok şiş yorgun bir hamile değilsen çalışmanı tavsiye ederim. Evde yatıp dinlenmekten başka çok fazla işin olmayacaktır. 2. bebeğimde doğum öncesi iznimin sadece 1 haftasını aktarabiildim ve 9 ay izin kullanabileceğim. Keşke 4 haftayıda aktarabilseydim dyorum şimdi. Bebeğimin yanında geçen zaman daha kıymetli benim için.


pinarinyolu

benim de etrafımda hep erken doğum hikayeleri olduğundan 37.nin sonuna dek çalışmayı göze alamadım 35 ya da 36 nın sonunda çıkıp yıllık iznimden ekleyeceğim doğum iznime. Her halukarda çok az ama ücretsiz izin maalesef verilmediği için  32.haftada çıkamadım...


Cevaplamak için Üye ol