Hamileyken antibiyotik kullanmak

bocuay soruyor: 10

Her kış ağır şekilde önce faranjit sonra bronşit geçiriyorum, ne yazık ki bu kış da nasibimi faranjit olarak aldım. Geçmiş yıllarda antibiyotik kullanmama rağmen her yıl faranjitim bronşite çevirdi, hatta geçen yıl aşırı öksürük sebebiyle acil safra kesesi ameliyatına alınmadım, 2 hafta iyileşmem beklendi.

Sizce bronşit olmamak için doktorumun verdiği antibiyotikleri kullanmalı mıyım, ya da kesinlikle bitkisel çözümlere mi başvurmalıyım? Bronşitin bebeğe çok daha zararlı olabileceğini düşünüyorum. Bu arada 2 hafta önce amniyon sıvım azalmıştı, 1 hafta içinde normale dönmesine rağmen doktorum 10 günlük rapor verdi yani ev istirahatindeyim.

Teşekkürler,

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


julyet

Hamileyken bende ağır bir soğuk algınlığı geçirmiştim, çok uzun süre öksürdüğümü hatırlıyorum, geçer diye ümit ederek, doktorumun verdiği ilaçları kullanmadım. Büyük hata etmişim. Durum ağırlaşıp kan tahlili yaptırdığımda kanımdaki mikrop oranın çok fazla olduğunu ve bu durumun bebeğime ilaçlardan daha fazla zarar verebileceğini doktorumdan öğrendim. Tedavi ile kısa sürede iyileşmiştim. Hamilelikte güvenle kullanılan antibiyotikler var, bence durumun ağırlaşmasına mahal vermeden, doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanın, geçmiş olsun


duyguzynp

Bronsite cevirirse daha agir ilaclar kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Hamilelikte tum bitkisel ilaclar masum olmayabilir. Bence drunuz ne diyorsa onu yapin. Sizin icin en dogru olani soyleyecektir. Bende hamileligimde antibiyotik kullandim. Guvenli antibiyotik onerir zaten dr unuz. Gecmis olsun


Cansu88

Bende hamıleykrn ıdrar yolu ıltıhabı daha sonrada kum dökmem yüzünden 2defa antibiyotik kullandım ama sürekli acaba oldu doktorumda kullanmazsam hastalığımın artıp bebeğe bıle zarar verebileceğini söyledi B'nde mecburen dediğini yaptım ayrıca astım hastasıyım hamileligim boyunca nefes açıcı ve nebilüzatorde kullandım çok şükür birşey olmadı ve hiçbir bitkisel karışıma hamileyken kullandırmıyorlar bence sizde sorup kullanın. gecmiş olsun


esraaytul

Bende mesane enfeksiyonu nedeniyle 1 hafta antibiyotik kullandım. Kullanmak istemedim. Ancak doktorum enfeksiyonun böbreklere sıçraması durumunda erken doğum riskinin çok fazla arttığını ve bunu önlemek için antibiyotik kullanmanın şart olduğunu söyledi. Burda en önemli nokta riskleri tartmak ve ona göre antibiyotik almak sanırım.


asklepios

Bir kadının gebe olması, antibiotik kullanmaya engel değildir. Gebelikte ilaçların kullanım güvenliği ilaç kategorilerine göre belirlenir. Kategori A ve B olan ilaçlar kullanımı son derece güvenli olan ilaçlardır. C grubu ilaçları ise; anne-bebek arasında kar/zarar hesabı yaparak ve annenin ilacı kullanmasının mutlak gerekli olduğu durumlarda veririz. D ve X kategorisindeki ilaçlar gebelere verilmez. Bu durumda, kategorisi A ve B olan, güvenle kullanabileceğiniz pek çok antibiotik var. Gebelikte tedavi edilmemiş ve ihmal edilmiş enfeksiyonlar ciddileşerek gebeliği komplike edebilir. Doktorunuzun önerilerine uymanızı önerir ve umut ederim.fistikcik

asklepios'un yazdığı gibi (kendisi hekimdir, yazdıklarını dikkate almanız önemlidir) hamileyken kullanulabilecek A ve B kategoride antibiyotikler mevcut. Doktorunuz da zaten bunu göz önünde bulundurarak size ilaçlarınızı yazmıştır. Ayrıca prospektüste bu bilgieri bulabilirsiniz. Yine de içiniz rahat etmez ise şuraya bakabilirsiniz :

http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/htmlgen?LACT


zeyneb2012

bende hamileyken idrar yolları enfeksiyonu ve çok ağır grip geçirdiğim için kullanmak durumunda kalmıştım. tabi ki hamile olunca insan kırk düşünüp bir yapıyor. araştırdım sordum düşündüm. enfeksiyonların büyümeden tedavi edilmesi gerekiyor. ve de zaten penisilin grubu güvenle kullanılabiliyor hamilelikte.


ilke_esma

merhaba, ben de hamileliğimin en başında idrar yolu enfeksiyonu geçirdim. üstelik çok ilerlememişti ama doktor mutlaka kullanmamı söyledi. hiç şikayetim yokken kullanmak zoruma gitti, ağlayasım geliyordu o hapı içerken. ama  doktor eğer ilerlerse düşüğe yol açabileceğini ve ilk haftalarda tehlikeli bir durum olduğunu söyledi. sonradan daha çok pişman olursam diye kendimi rahatlatarak kullandım. ve anladım ki hamilelik boyunca doktora güvenmemiz gerekiyor. sonuçta o bizim takibimizden sorumlu ve bizim için iyi olanı ister.

ayrıca umarım istirahat size iyi gelir, ilaçlarınızı kullanın bünyeniz zayıf düşmesin.derya08

Geçen ay idrar yolu enfeksiyonu geçirdim.Hiç bir belirti vermemişti taki kasılmalar başlayıncaya kadar.

Sonra doktorum 2 tane antibiyotik verdi.Birisi b kategorisi,diğeri ise baya güçlü bir antibiyotik olacakki c kategorisiydi.

Ama kullandım ,çünkü kullanmadığım takdirde belkide kasılmalar artacak ve erken doğuma sebep olucaktı.Sonuçta doktor kontrolünde ilaç kullanabileceği söyleniyor.Bazı kendini bilmez arkadaşlarım aaa antibiyotikmi kullaıyorsun bebeğe zarar veremezmi diyolardı.Ama ben doktoruma güvendim,güvenmiyorsam niye gidiyorum ki kontrollere değilmi??


bocuay

Fikirleriniz için çok teşekkürler,desteğinizle ilaçlarımı kullanmaya başladım, biraz daha iyiyim, kullanmaya başlamasam çok daha kötü olacağımı şimdi anlıyorum. Rovamycine kategori C'ymiş, içim çok rahat etmese de doktorum kesinlikle dediklerimi uygulamalısın dediği için ilacı kullanıyorum.Cevaplamak için Üye ol