Hamileyken antibiyotik kullanmak

bocuay soruyor: 3

Her kış ağır şekilde önce faranjit sonra bronşit geçiriyorum, ne yazık ki bu kış da nasibimi faranjit olarak aldım. Geçmiş yıllarda antibiyotik kullanmama rağmen her yıl faranjitim bronşite çevirdi, hatta geçen yıl aşırı öksürük sebebiyle acil safra kesesi ameliyatına alınmadım, 2 hafta iyileşmem beklendi.

Sizce bronşit olmamak için doktorumun verdiği antibiyotikleri kullanmalı mıyım, ya da kesinlikle bitkisel çözümlere mi başvurmalıyım? Bronşitin bebeğe çok daha zararlı olabileceğini düşünüyorum. Bu arada 2 hafta önce amniyon sıvım azalmıştı, 1 hafta içinde normale dönmesine rağmen doktorum 10 günlük rapor verdi yani ev istirahatindeyim.

Teşekkürler,

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


zuhalil

Merhaba,bende 32 haftalık hamileyken diş ağrısı yüzünden kullandım.İnsan ilk etapta korkuyor ve üzülyor ya bebeğime bişey olursa diye.Doktor dişi çekemedi riskli aydayım diye,antibiyotik ağrımı dindirdi hayatımı kurtardı inanın:).Çok şükür kızım 8aylık ve gayet sağlıklı:)Çok geçmiş olsun size...

 


bocuay

İyi dilekleriniz için öncelikle teşekkürler. 4 gün içinde farklı gelişmeler oldu, başta iyileşir gibi olduysam da gittikçe kötüye gitti sağlığım, ailemin yanına dinlenmeye gelmiştim, Medicana'da çok iyi bir doktora gittim, geçirdiğim gribin viral olduğunu, antibiyotiğin işe yaramayacağını, bol dinlenme ve sıvı alımıyla süreci tamamlamam gerektiğini söyledi. Kadın doğum doktoruma inanılmaz kızgınım, boşu boşuna çok güçlü ilaçlar kullandırttı,yaşadığım şehre döner dönmez doktor değişikliği yapacağım.

Sizlere tavsiyem, hamilelik süreci dışında bir rahatsızlık geçiriyorsanız konunun uzmanına da muayene olarak fikir almanız. Yoksa benim gibi boşu boşuna 3 gün kategori c ilaç alıp iyileşemeyebilirsiniz.

İnşallah yavruma bir şey olmamıştır.


tibitu

bence bu soruyu sormamalısınız dahi.. doktorunuz ilaç almalısınız diyorsa doktorunuza güvenin. Burda hepimiz çeşitli derecede tecrübelere sahip anneleriz ancak çoğumuz doktor değiliz. doktorunuza güvenin ancak güvenmekte sorun yaşıyorsanız zaten değiştirin ya da en azından bir kaç uzman fikri daha alın derim.
Cevaplamak için Üye ol