ölçü nedir

duyguonal soruyor: 6

kızım 7 aylık oldu.ek gıdalara yavaş yavaş geçiyoruz fakat bir öğünde yemesi gereken nedir arkadaşlar,yardımcı olurmusunuz? hep açmış gibi geliyor bana.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


zeynep_bartu

kızınız emiyor ya da mama alıyor mu? benim oğlum 7 aylıkken ne kadar istiyorsa ( bazen 1 çay kaşığı, bazen 3-4, bazen de hiç ) yemesi gereken şeyi yiyiyor, üstüne de meme emiyordu. ama 8.5 aylık memeyi bıraktı kendiliğinden. ondan sonra porsiyonları çoğaltmıştım. küçük bir kasenin yarısı kadar çorba. buyuk bir elmanın yarısı ya da 2/3 ü gibi.


Loxodonta

Bence ölçü konusunu pek düşünmeyin, bebekler ne kadar istiyorsa o kadar yiyorlar bence. Benim kızım bazen bir kase bazen sadece 1 tatlı kaşığı yiyor.


zynptr

Bize doktorumuzun ek gıda için verdiği bilgilendirme notlarında şöyle yazıyordu;

Meyve: 3-4 kaşık (15-20 ml) başlanacak her gün arttırılarak hedef 100ml bir öğün
Sebze: Aynı şekilde 3-4 kaşık (15-20 ml) başlanacak her gün arttırılarak hedef 150-200 ml bir öğün

Biz bu ölçüye uyduk ama çocukların günü ve saati birbirini tutmadığından kesin bir şey söylemek zor..


sahara

Bizde 2 hafta oldu başlayalı ek gıdalara aynı sorun bende de vardı.nedense 3-4 kaşıktan fazlasını yemiyor bir türlü,yada bazen 1 çay kaşığını bile zor veriyorum..bu zamanla geçecekmi acaba?Şöyle dolu dolu yesin istiyorum.


ozgeozc

bizim doktorumuz soyle demisti: 1 su bardağı 200 ml. su bardağının yarısı kadar yese yeterli en fazla da 1 su bardağı kadar verin demişti. ben de ölçü olarak onu dikkate alıyorum. tabi kendisi ne kadar yemek isterse o kadar yiyor o ayrı ama bu şekilde ne kadar yediğini takip edebiliyoruz. sebze corbasını bir turlu sevmedi bizimki. 3,5 haftalık tum denemelerden sonra balkabagı corbasını kesfettim. simdi balkabagının yanına ekledigim tum sebzeleri, eti dahil yiyebiliyor bu şekilde. belki bunu da deneyebilirsiniz tadını sevdirebilmek adına.. 


Marlasinger

Bizim doktorumuz her ay için 1 yemek kaşığı demişti yani 7 aylıksa 7 yemek kaşığı yemesi gereken miktar ama tabi yemesi gerekiyor diye zorlamamak lazım;)Cevaplamak için Üye ol