Doğum kasılması neye benzer?

simge soruyor: 10

Son aylara yaklaştıkça erken doğum korkusu da tavan yapmış durumda! Doğum kasılmaları neye benzer? Sancı mıdır? Sancısız da olabilir mi? Nasıl hissedilir? Neye benzer? Ne zaman mutlaka doktora gitmek gerekir???

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


Damla

Ben belki bebeği aşağıda taşıdım ve bası yaptığı için, belki de acı eşiğimden dolayı bilmiyorum doğum başlayana kadar kasılma duymadım. Doğumun başladığı gün hiç rahat edemedim, oturamadım, yatamadım. Belki de ara ara duyduğum rahatsızlıklar kasılmaydı bilmiyorum.

Sonra gece çok bariz, adet döneminde giren krampa benzer bir krampla uyandım. Paralelinde gaz sancısı da oluyordu ve düzenliydi. Nişan doğumun olacağı günden 15 gün kadar önce gelmişti.


burcubrsn

benim ufaklık tam 39. haftanın bitiminde geldi.. doğumdan 24 saat önce nişan geldi. zaten anladım 1-2 gün içinde doğum olacağını..nisanın gecesinde adet sancısının biraz hafifi düzensiz olarak başladı, ertesi gün gündüzden itibaren önce her saatte bir sonra giderek azalan aralıklarla iki dakikada bire düsene kadar devam etti...

zaman geçtikçe ağrının şiddeti arttı ancak kesinlikle dayanılamayacak kadar değildi adet sancısının biraz fazlası..

Sürekli  dr um ile telefonda irtibat halindeydik ancak 2 dk da bire düsünce ancak gel hastaneye dedi..gttiğimde 4 cm idi..ve 5 saat sonra geldi bebişim..

ancak ben sancıları 2 gün evde çektim ki böylesini tavsiye ederim çünkü hastane ortamında panik yapabilirdim..evde film izleyerek tüm ailem yanımda hiç stres yapmadan ve doğumuun çok yakın olduğunu hissederek evde bekledim...kasılma, bel ağrısı vs hiç hissetmedim yalnızca adet sancısının çok çok benzeriydi..

umarım sağlıkla kavusursursun bebeğine


simge

Teşekkür ederim. Acemilik çok zor gerçekten... İnsan bilmeyince en ufak bir farklı hissetme durumunda "acaba doktora gitmeli miyim?" diye tereddüt ediyor.


BlogcuAnne

Simge - ben bu kasılmaların yalancılarını her iki hamileliğimde de yaklaşık 5. ayda yaşamaya başladım.

Nasıl bir his olduğunu burada anlatmaya çalışmıştım: http://blogcuanne.com/2009/11/22/18-hafta-braxton-hicks-kasilmalari/

Şimdi giderek biraz daha şiddetleniyor bunlar. Kısacası, karnım SEMSERT oluyor, geriliyor, belime ve kasıklarıma vuran hafif bir ağrı oluyor, yaklaşık 20-30 saniye süren bu gerginlik sonrasındaçözülüyor ve geldiği gibi gidiyor.

Bu benim deneyimim. Elbet herkes böyle yaşayacak diye bir şey yok...

Doğumda benzer hisler yaşadım, sadece daha şiddetliydi. Ancak nefes egzersizleri büyük bir çoğunu rahatlıkla atlatmana yardımcı oluyor.

J-breathing denen bir nefes tekniği var. Kasılma geldiği zaman "karnına" nefes alıyorsun. Rahmin büyüdüğü için ona daha fazla yer verebilmek adına nefesini karnına gönderiyorsun. Burnundan ağır ağır nefes alıp, dudaklarını büzerek ağzından yavaş yavaş veriyorsun. Ben şu günlerde bile çok faydasını görüyorum.


Ozge

Benim sancilarim da regl sancisi gibi basladi, 15 dakikada bir muntazam oluyordu, sonrasinda sIklasti ve belimde de agri basladi. Bu arada benim bebis de 10 gun erken geldi:)ABIDE

Benim kızımda 39. haftanın sonun da geldi.Yalnız benim hikayem biraz komik:) 39. haftanın sonunda biz eşimle kontrole gittik.Dr her şeyin normal olduğunu 40. haftada tekrar gelmemiz gerektiğini söyledi eğer 40. haftanın sonunda da bir hareket olmazsa sezeryana alırız demişti. Biz dr çıktık benim kasığımda bir ağrı başladı yürürken zorlanmaya başladım ama hiç aklıma doğumu getirmedim daha zaman var diye.Eve geldik yemek yedik biraz uzandım dinlenirken nişanım geldi.Ben şaşırdım hemen eşime söyledim tabi eşim inanmıyor senin daha zamanın var diyor internete bakıyor nişan gelmesi ne anlama geliyor diye ben bu arada ona sinirden kuduruyorum.Sonunda dr aradık ve hastaneye gelmemiz gerektiğini söyledi.Gittiğimizde 3 cm açılma vardı.Daha sonra NST ye bağladılar.Bu arada bende sancılar yavaş yavaş başladı adet sancısı gibiydi.Bebeğin kalp atışları çok yavaşladı duymakta zorlandıkları için beni hemen apar topar sezeryana aldılar.Ve mutlu son kızıma kavuştum :) 


inciboncuk

Herkes kendi deneyimlerinden birşeyler tarif etse de yaşamadan nasıl olduğunu tam olarak kestirmek imkansız.Şunu söyleyebilirim ki gerçek kasılmaları anlamaman mümkün değil. Bu yüzden rahat olmanı öneririm.
Benimkilere gelince , doğumdan 12 saat önce başlayan ve tuvalete gitme isteği uyandıran biraz da adet sancısına benzeyen bişeydi.Bebeğine sağlıklıbir şekilde kollarına alman dileklerimle gülşah


simge

Çok teşekkür ederim Gülşah. Dediğin gibi doktorumla da konuştuk, o da gerçek olanı çok rahat ayırt edebileceğimi söyledi. Kriter olarak şiddetinin artması, düzenli olnası ve aralıkların azalmasıymış.fatosank

doğum kasılmaları hiçbir şeye benzemiyor.tarifi çok zor bir ağrı.dayanılması en güç olan ağrı doğum sancısı imiş.çok rahat anlaşılır.doğum başladığı ve bittiği anda da o ağrıdan hiçbirşey hatırlamıyorsunuz.


Damla

Simge, bebeğin güle güle büyüsün. Umarım her şey yolundadır?

Soruları dolaşırken aklıma geldi. Nasıldı sancılar, beklediğin gibi miydi?Cevaplamak için Üye ol