Hangi vitamini kullansam daha iyi olur?

incinisam soruyor: 10

Arkadaşlar benim kızım doğduğundan beri acd3 vitamini kullanıyoruz.Sağlık ocağındaki hemşire bıngıldağı çok değişmemiş  onun için  monovit d3 kullanalım dedi.Bebeğim acd3 daha çok seviyor ikisin de de sonuçta d vitamini var Ayrıca bıngıldağının kapanması 18.aya kadar sürüyor diye biliyorum siz ne dersiniz?Bu arada ilk sorumu soruyorum Nurturia ya yeni katıldım:))Hepimizin bebeği sağlıkla,gülücüklerle büyür inşallah sevgilerle:))

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


blueberry

monovit d3 sağlık ocaklarının bedavaya dağıttığı d vitamini. ben içindekiler kısmına baktığımda ayçiçek yağı yazıyordu acaip tuhafıma gitmişti. sonra bitince doktorumuza yenisini yazdırayım dedim, devit3 yazdı. sağlık ocağındaki versiyonunu sorduğumda ise, "o sağlık bakanlığının bedavaya dağıttığı ucuz versiyonu" demişti. sonra devit3'ü alınca tadına baktım, öbüründeki o ekşi saçma tat yoktu hakkaten devit3'te... 

ben hamileliğimi çok güneşli ortamda sürekli karnımı açarak geçirdim. bebeğim ekim doğumlu, kış mevsimine girildiğinden pek fazla güneş göremeyecekti ve haliyle d vitaminini kullandım. artık bırakmayı düşünüyorum, çünkü düzenli kızımla birlikte dışarı çıkıyoruz. vitaminin gerçeği varken sentetiğini kullanmamayı düşünüyorum. bu haftaki kontrolümüzde doktorumuza danışıcam bunu.

ayrıca sizin kızınız henüz 4 aylık, bıngıldağın hızlı kapanması iyi birşey değil ki.  18 aya kadar devam ediyor kapanması. bıngıldağın erken kapanması da- geç kapanması da sakıncalı. sağlık ocağındaki bir ebe benim kızımın bıngıldağını bulamayıp, komple kapandığını iddia etmişti bi defa. ben bulup elimle göstermiştim. panik olmadan bir doktora danışın derim.


incinisam

Teşekkürler zaten ebenin söyledikleri beni tatmin etmedi doktora danışmadan önce burda bi ön yoklamayı almak istedim :))


septik

Yalnız şöyle bir şey var.Sağlık ocağındaki hemşire;'çok değişmemiş'demiş,'kapanmamış'dememiş. Aylık kontrollerde bakıldığında mm-cm hesaplarıyla inceliyorlar.Bence bir dr görüşü de alın.Benim görüşüm de Devit3 ve bol bol güneşe çıkmaktan yana.


incinisam


Zaten havalarda güneşlendi biz de öyle yapıyoruz:)Ben de deviti deneyeceğim monovit gerçekten benim hoşuma gitmedi acd3 çok iyi ama onda d vitamini oranı az ayrıca ebe bıngıldağı doğduğu gününün aynısı dedi ki ben bile bu gelişmeyi farkediyorum o moralimizi bozdu.Bi de doktorumuza danışacağız


blueberry

hamileyken sizin maruz kaldığınız gün ışığı da çok önemli aslında.  prof. olan başka bir doktor, 0-6 ay bebek aslında annedeki rezervini kullanır, devit sadece takviye edilir demişti. moralinizi bozmayın, eğer kapanma olmamışsa bile doktorunuz dozunu arttıracaktır. dediğiniz gibi önümüz yaz, bolca faydalanmalı gün ışığından:)

dün sabah doktorum programında dinledim. kemik gelişimi hakkında konuşan bir uzman şöyle söyledi: "vücudun d vitamini üretebilmesi için saat 10.00-15.00 arası güneşten faydalanmak gerekir.oysa ki o saatler arasında kesinlike güneşe çıkılmamalı gibi yanlış bir düşünce var. 5 saat boyunca durmayacaksınız ki, saat 10 ile 3 arasındaki bir zaman, 10-20 dakika  faydalanmanız yeterlidir" dedi.
bir de pencereden geçen gün ışığının d vitamini bazında hiçbir faydası yokmuş..incinisam

Teşekkür ederim blueberry halbuki pencereden gelen gün ışığını çok söylerler


cemre_volkan

sağlık bakanlığı monovit değil dvit3 dağıtıyor merkezlerde zaten.
ayrıca d vitamini öyle kompleks bi ilaç olmadıgından üretiici ya da isim farklarını ucuz ilaç pahalı ilaç diye değerlendirmek yanlış olur diye düşünüyorum etken maddesi aynı cunku
bi aile hekimi hemşiresi ve bebeklerine dvit3 veren bi sağlıkçı olarak dvit3 ü gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim
ayrıca bebeğinizin bıngıldagına gelince zaten 18aya kadar olan açıklıkları biz normal kabul ederiz
güneş ışığının şu aşamada bebeğiniz üzerinde çok fazla etkisi olmayacaktır vitamin desteğine zorunlu ihtiyaç duyacak.
ayrıca bıngıldak kontrollerini çok canınızı sıkıyorsa kendiniz de yapabilirsiniz bu rahatlamanızı sağlar :)
yapmanız gereken tek şey tek parmagınızın kalınlıgının ölçüsünü bi cetvel üzerinde öğrendikten sonra parmaklarınızı yanyana koyarak bebeğinizin bngıldagını dolduracak şekilde yerleştirmeniz.örn:tek parmağınız 2cm civarndaysa ve dikeyde bıngıldağı 2parmagınızla doldurabiliyrdanız 2*2=4cm e takabul eder :)aynı şeyi yatayda yaparsanız sonuca ulaşırsınız 4*3 bu aylarda normal olan orandır.
günde kaç damla kullanıyorsunuz d vitamini ni?


incinisam

Sağlık ocağında monovit d3 dağıtıyorlar .Bize ilk doğduğunda acd3 vermişlerdi o ücretli ben ondan memnunum ama içindeki d vitamini daha az bir de monovit d3 deneyin dedi.zaten 18.aya kadar kapanıyor dediler ben biraz tedirgin oldum monovit d3 günde 4 damla acd3 10 damlaydıseptik

Sağlık ocağında devit3 değil, monovit veriyorlar.


cemre_volkan

sağlık ocağında ben kendi elimle kendi bebeklerime dvit3 veriyorum.başka sağlık ocaklarınında aynı oldugundan emınım cunku malzeme dağıtımı sağlık bakanlığından ortak yapılır butun sağlık ocaklarında da durum aynıdır.eskiden belki monovit veriyor olabilirler guncel bilgi devit3 verildiğidir.Cevaplamak için Üye ol