Sütüm yetmiyor?

klebsiella soruyor: 2

Merhaba arkadaşlar, 1.5 aylık bebeğim var. Sütümün yetmediğini düşünüyorum. Sabah uyandığımda iki göğsümde çok güzel şiş ve dolu oluyor ama kızım o kadar çok emiyor ki (iki saatte bir) geceden emzirmeye başlayıp akşama sütüm kalmıyor bu yüzden mama takviyesi yapıyoruz. Çünkü emzirirken sütün kalmadığı zaman göğsüm çok yumuşak oluyor ve sürekli emen çocuk daha sonra meme ucunu çekiştiriip duruyor ve süt gelmediği için çok sinirleniyor ve ağlıyor. Sizce ne yapabilirim bu konuda? Sütüm daha ne kadar artabilir. Ya da sütün bitmesi normal mi acaba? Bebeğimin kilo alımı iyi ilk ay 1200 gr aldı ama içinde yine mama takviyesi var günlük 120 cc gibi. İnternet sitesinde yer alan birçok şeyi denedim bitki çayları, kürler vs. Süt kaç saatte bir dolar onu da çözemedim. Sizce ne yapabilirim. Mama ve anne sütüne birlikte devam mı etmeliyim. ?

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


ayb

süt aralığını arttırmayı denediniz mi, mesela 2 saati 3 saate çıkarmak gibi? Özellikle doktorunuz mu söyledi iki saatte bir emzirmenizi, yoksa istedikçe mi veriyorsunuz?

İki saatte bir veriyorsanız sizin dinlenip süt üretmeye haliniz kalmıyordur? Belki bir rutin oluşturabilirsiniz. uyku-uyanma-emzirme-gaz çıkarma-uyanıklık-tekrar uyku gibi...


ozguranne

Merhaba,

Bebeklerin buyume atagi gecirdigi donemler oluyor. 

http://www.doktorumlabuyuyorum.com/saglik/buyume-atagi-nedir

Benim kizimda 6. hafta civari oldugunu hatirliyorum. Siz de ayni donemdesiniz sanirim. Buyume ataklarinda sut aniden buyuyen bebege yetmemeye basliyor o nedenle bebek daha cok emerek sut miktarini arttiriyor. Ben sizin yerinizde olsam bir sure ne zaman istese emzirirdim ama bir meme tamamen bitmeden diger memeye gecmezdim. Sutunuz emzirdikte artacaktir. En iyi yontem o. Onun disinda bol salata yiyebilirsiniz, su icin. Yorulmamaya calisin. Endiselenmeyin, ilk ay 1200 gr gayet iyi bence. 

Doktor kontrolune gittiginizde endiselerinizi anlatin. Mama konusunu doktor mu yonlendirdi? O yonlendirmediyse cevre baskisiyla vermeyin. Genelde bir mama ver ac bu cocuk diye bir baski oluyor. Kendinize guvenin, ic sesinizi dinleyin, doktora danisin. Bu gunlerin tadini cikarin oyle hizli buyuyorlar ki.Cevaplamak için Üye ol