Pütürlü yutamıyor

drn soruyor: 7

9,5 aylık bebeğim pütürlü yutamıyor her denediğimde kustu hala her şeyi blender dan geçirip koyu kıvamlı olmayacak şekilde vermek zorunda kalıyorum . Alıştırmanın kolay bir yolu var mıdır.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


metitonunannesi

merhaba, ogluma pütürlü gıdalar yedirmeye bir yasindan sonra basladigim ve o zamana kadar herseyi blenderdan gecirdigim icin ne buyuk hata yaptigimi anladim! mete su an 25 aylik ve puturlu gidalara yeni alistirabildik (bu sefer de cignemeden yutuyor çünkü bu refleks gelismedi blender yuzunden) aman diyorum, gec kalmış sayılmazsınız, lutfen kusmasına aldırmadan denemeye devam edin. sonra cok daha zor oluyor alıştırmak. bir de çiğnemeden yutma sıkıntısı çıkıyor. patates püresi(tam püre değil de mini mini parçalar bırakarak), yıldız şehriye (yoğurtla ya da çorbasına karıştırarak), iyice haşlanmış ve diriliğini kaybetmiş pirinci çorbasına ekleyerek, muzu ezip minik minik vererek vs. şeyler deneyip durdum aylarca. birkaç hafta hepsini kustuktan sonra yavaş yavaş alıştı. sizin minik de alışacak. biraz sabır ve uğraş gerektiriyor. eger şu an müdahale etmezseniz sonrası çok daha zor oluyor, ben bu kadar geciktiğim için çok pişmanım!!!! ikinci bir bebeğim olursa altı aylıkken herşeyi vermeye başlarım ;)))) kolay gelsin ve bol şanslar..


Kitapcokseveranne

eline kek, ekmek gibi şeyler ver. önce yumuşak yerlerini ver bir süre sonra dış kabuklarını ver. agzında biraz cıgneyip, biraz ıslatıp ögrenecektir. ama ilk başlarda gözün hep üstünde olsun. küçük küçük ısırmaya alıştır. dikkatli ol lütfen. böyle böyle alışır merak etme.


nesli2408

Kızım sizin bebek zamanlarındayken aynı soruyu doktora sorduğumda; bazı bebeklerin yutma reflekslerinin biraz daha geriden gelişebileceğini ve  bunun çok da alıştırmayla ilgili olmadığını söylemişti.Yapısal oluyor genelde demişti. Yani siz elbette alıştırma denemeleri yapın,eline kontrollü olarak kemireceği besinlerden verin ama gecikme olabileceğini de göz önünde bulundurun bence. Kızım 2-3 yaş aralığında başlamıştı püre olmadan yemeye...eninde sonunda alışıyorlar yani..:)Arkadaşımın aynı yaşlardaki oğlu yemeğin içindeki tavuk etini parça parça yiyorken bizim kız aynı yemeğin püresini koyu kıvamlı diye red ediyordu.Çocuğun yapısından birazda,ben de öyleymişim küçükken..


birsenf

benim oğlumda 3 yaşına geliyor hep blandırdan geçerek yeni şimdi bir sorun yaşamıyoruz koca koca lokmaları çiğneyip yutuyor fakat ilerde şöyle bir sorun olacak sebza yemeğini herşeyi katıp püre halinde yediği için sebzeleri tek tek bizlerin yediği gibi tanımadığından yemiyor et olsun köfte balık olsun o tarz şeyleri yiyor kahvaltısını bile yeni yeni anneannesine zorla püre vermesin diye bıraktırdık ekmek yiyor ama yumurta yemediğinden anneannesi yumurta verdiği gün kahvaltısını püre veriyor en baştan püreyi hiç yapmasaydık belki böyle şeylerle karşılaşmazdık. Bence siz ezerek verin blandırı unutun. Ve herşeyi karman çorman vermeyin her yemeğin tadını ayrı ayrı bilsin ileride sizin yediklerinizi reddetmez böylece.


Pinaro

merhaba benim kızımda çok seçici değil ama bir türlü pütürlü yemege alıştıramadım.Herşeyi ezip yada blenderdan geçirip veriyorum.Anne sütünü de sağıp veriyorum emmeyi de aylar önce bıraktı ne yazıkki..400ml anne sütü alıyor gerisi aptamil(gece 1 yada 2 kez 100ml civarı)..Hafta sonu doktor kontrolümüz vardı 9 aylık 8600 boyu 74 cm kilosu gayet normal boyu biraz uzun.bugün kereviz yemeği yapmıştım patatesle karışık onu ezip verdim yedi begendi.Sebze yemeklerini et sulu çorbaları falan çok severek yiyor ama pütürsüz olacak.Doktoru bebek bisküvisi alıp eline ver dedi.Hipp bebek birküvisi aldım eline verdim çignemeyi bilmiyorki hop bir parça kopardı boguluyordu kustura kustura zor nefes aldırdım...birkaç kere daha böle boğazına kaçtı kusturarak nefes aldırdım.O an kalbim duruyor sanki..napıcam ben..


npla

evet aynı sorun ben de de var benım oglum 22 aylık hala bıskuvıyı ısırıp yemez :( ne yapıcam cozemedım. ısrarla verıyorum ama ya cıgnemeden yutuyor ya da cıkarıyorZeynepYenice

diğer arkadaşlara katılıyorum asla blendır kullanmayın, çok zor bi dönemmiş gibi geliyor ama inanın bizde yaşadık kızımda birde reflü problemi vardı sürekli blendır kullanmıştım, sonrasında metitonunannesi gibi çiğnemeden yutmaya çalışıyordu ve kabus yine kusuyordu ! sürekli çorba kıvamında yiyordu herşeyi taki bu yaza kadar. Eline elma, armut, ekmek, çubuk kraker vb. şeyler verin tabiki siz yanındayken. yemeklerini blendırdan geçirmek yerine küçük parçalar haline getirerek vermeyi deneyin, her yemeyin yanına mutlaka içecek bulundurun tıkandığı an içirin. öyle öyle alışacak pes etmeyin ancak üzerine de çok fazla gidip ters tepki vermesini sağlamayın.Cevaplamak için Üye ol