Bebekler neden bağırır?

guniz1980 soruyor: 3

Merhaba 9,5 aylik kizim cok fazla bağırıyo. Sanki istedigini elde etme yöntemi bağırmak gibi.. Bu donemdeki bir bebeğin bu kadar çok bağirması normal mi sizce?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


fistikcik

Aslında normal çünkü başka bir iletişim yolu bilmiyorlar. Henüz konuşmuyorlar, bu da onlar için çok can sıkıcı.
Ama bu sürekli bağırma halini değiştirmek için bir şeyler yapabilirsiniz. Bebeğinizi anladığınızı ona hissettirin. Örneğin bizim kız yemek yemeden önce kollu önlük takmayı sevmez, önlüğü görünce başlar protesto etmeye. Bu durumda önlüğü takarken bir yandan da "Önlük takmayı sevmediğini biliyorum tatlım. Ben olsam ben de sevmezdim, hareketleri kısıtlıyor. Ama üzerimiz leke olmasın diye takıyoruz" derim. O da anında susar.
Bence her dediğimizi anlıyorlar ve onlar da anlaşılmak istiyorlar. İstediği şeyi yapamıyorsanız onu anladığınızı belirtin. "Vazoyu istediğini biliyorum canım ama onu sana veremem. Gel senin topunu alalım" gibi....


DoRuK_DiLeK

süper bir soru. 20 aylık annelik ve 4 yıllık evlilik deneyimimde bir erkekleri birde bebekleri anlamanın imkansız olduğunu kesinlikle karar verdim. altın temiz, karnın tok, bildiğim bir ağrın yok ulan sıpa daha ne istiyosun diye yakasına yapışıp sarsasım var. uykusu gelir uykusuzluktan hırçınlaşır ama uyumaz. karnı aç ama yemez. altı pis ama değiştirilmesini istemez. suyla oynamak ister ama banyo yapmaktan ödü patlar. allahım bu nasıl bir tezatlık. çorap giydirirken sinir krizi geçirir gibi bağırmak nedir. dıkkaaaaa dıkaaaa dıkaaaa. yediği önünde yemediğide önünde. zayıflamaya çalışan biraz iri cüssemle kuğu gölü balesi yapıyorum yine yaranamıyorum. bu artık derdini anlatamamaktan ziyade istediğini almak için bir yöntem olmuş bebekler arasında. bizimki hatta bir ara istediği olmayınca kafasını yere vuruyordu 8-9 aylıkken.  zannedersinki biri önüne geçip bunları öğretiyor. yani bebekler böyle takmayın sadece ilgisini dağıtmayı onu o anlarda oyalamaya bakın:)


CokBilmis

@ adenky: Sizin oğlan da benim kız gibi "huysuz bebek" grubunda galiba :) Ben yaptıklarımı yazayım, belki işinize yarar. Benim kızı herkes melek bebek sanıyor, çünkü asla inatlaşmıyorum:


" suyla oynamak ister ama banyo yapmaktan ödü patlar. allahım bu nasıl bir tezatlık."

Benimki de öyleydi bir dönem. Cilt doktoru da zaten sabun ve şampuan kullanmayın deyince, ben her gün bebek küvetini suyla doldurup, içine uyncaklarını atıp bunu da başına koydum. 2 dk içinde küvete girmiş oluyordu. Omuzlarından aşağı su döküp çıkarıyordum. Saçları kirliyse sadece arka tarafını yıkıyordum. Sadece haftada 1 babası saçlarını yıkıyor. Daha geçen hafta öğendi kafasını duşun altına sokmayı. Ondan önce hep ısrar kıyamet... Ama babanın yanında dah bir güvende hissediyorlar kendilerini sanırım. Güven ve korunma duygusunu babası sağladığı içini onunla yıkanması daha rahat oluyor bence. 

"altı pis ama değiştirilmesini istemez"

Ben 9 aylıkken tuvalete alıştırdım. Bu sorunumuz olmadı. Ama çili bezini çıkarmak istemediği zaman, kendi kendisine çıkarmasını öğrettim. Kendi kendine bir şeyler yapmak hoşuna gittiğinden istemesem de çıkarıyor. Ama bu sefer de çıplak dolaşmak istiyor, külodunu giymiyor. O da ayrı mevzu :)
 

"karnı aç ama yemez."

Karnı acıkmadan belirli saatlerde yediriyorum. ortalıkta sürekli su ve kuruyemiş/kurumeyve bulunduruyorum. Dışarı çıkarken de, evin önündeki aprka bile gitsem asla bu tür atıştırmalıklar almadan çıkmıyorum. Eğer açlıktan dolayı huysuzlaşmışsa önce kandırıp 1-2 lokma yedirip kendi haline bırakıyorum. Kan şekeri normalde dönünce sakinleşiyor. Gelip yemeğini yemek istiyor. Babası "Bizim kız arap atı gibi sonradan açıldı" diyor böyle durumlarda :)

"uykusu gelir uykusuzluktan hırçınlaşır ama uyumaz.""

Bu durumun önünü uyku saatini belirlemekle aştım. BAzen öğlen az uyuduğu için uyku saati gelmedne bile hırçınlaşabiliyor, çünkü uykusu erkenden gelmiş oluyor. AMa en azından o saatte uyunacağından emin ve yatakta hırçınlaşsa bile uyumamazlık yapmıyor.


"çorap giydirirken sinir krizi geçirir gibi bağırmak nedir."

Gel de benimkini gör! Hiç ısrar etme boşuna, sinirini bozduğunla kalıyorsun. Artık benimki çıakrmayı da biliyor zaten. Zaten giydiremem de diyelim giydirdim saniyesinde çıkartıp yüzüme atar çorapları. 30 aydır çıplak ayak taşta dolaşıyor yaz kış (evin çoğu yeri fayans), henüz herhangi bir hastalık belirtisi yok :)Cevaplamak için Üye ol