2 yaş çocuğu annelerine 2 soru

haydimutfaga soruyor: 10

arkadaşlar merhaba, kızım Zeynep zahide 27 ocakta 2 yaşını bitirdi.

kızıma bu aralar legolarla renkleri öğretmeye çalışıyorum. kırmızıyı öğrendi maşallah.
siz de 2 yaşındaki çocuğunuza renkleri öğretiyormusunuz? ben erken mi başladım acaba?

bir de kızıma sofra kurarken yardım etmesini söylesem ( tabak taşıma çatal kaşık taşıma gibi)

erken mi olur?

şimdiden sağolun

Bu soruyu cevapla


24 Cevap


lopikcim

Merhabalar , erken mi bilmem ama kızım aylardır hemen hemen tüm renkleri biliyor, önce sorunca gösterebiliyordu sadece mor ve mavi diyordu şimdilerde hepsinin isimlerini de söyleyebiliyor.


dilara

renkleri özellikle öğretmedik ama onunla sarı sandalye, mavi kalem... gibi konuşunca ister istemez öğreniyor.
yardım konusuna gelince... biz masa kurma gibi günlük işleri yürümeye başladığı günlerden itibaren -ki 13. ayından itibaren oldukça kontrollü yürüyebiliyordu- yapmasını teklif ettik, o istediği sürece yaptı hala da büyük zevkle yapıyor. bence dahil etmelisiniz.


emp

ne kadar doğru bilmiyorum ama paylaşmak istedim. bir aile dostumun başına gelenler;çok zeki , ilgili çocuğu vardı. anne çok ilgiliydi ve çocuk meraklıydı. algısı yüksekti. renkler, rakamlar, alfabe vs. kolayca öğreniyordu. sonra kekeleyerek konuşmaya başladı.doktorun yorumu çok fazla yükleme yapmışsınız olmuş. ben o yüzden kızımı kendi haline bıraktım. birşey öğretmeye çalışmıyorum.
sofra kurarken yardım gibi ufak sorumluluklar verebilrsiniz bence.çocuklar bu tür şeyleri seviyor.


jildando

Yardımcı olmasını isteyebilirsiniz artık, ama yapmazsada dert etmeyin.
renk konusunda, benim oğlumda çok uzun zamandır renkleri biliyor ve söylüyor. özellikle renk öğretmeye çalışmayında daha çok günlük konuşmanızın içine katın o zaman daha kolay öğrenir. Eşyaları renkleriyle istemek gibi, şu mavi arabayı verirmisin, ya da bak kedi ne kadar beyaz vb. Bir de iki üç renk bildiği zamanda sorulara katabilirsiniz, suyu mavi bardaktan mı, yeşil bardaktan mı içmek istersin gibi.


polen

erken değil ama okulda ders alır gibi öğretmeyin bence.daha küçük zaten sarı güneş,kırmızı elma,yeşil yaprak gibi söz aralarında vurgularsanız zamanla kendiliğinden öğrenir.ev işlerinde yardım isteyebilirsiniz,çook hoşlarına gider.mesela çamaşır makinesini doldur boşalt,şunları götür getir vb şeyler kendilerine güvenlerini de artırır.haydimutfaga


ben yardım konusunda tereddütteydim. şimdiden yardım etmesini sağlarsam ilerde bıkkınlık olurmu acaba diye düşünüytordum.o yüzden szlere sorayım dedim


kedidirkedi

Bence küçüklükten yardım etmeye baslamasında yarar var. Böylece ona zor gelmez, hayatın doğal akışı içinde su içmek, nefes almak gibi normal bir durum gelir. Ama sonradan yaptırmaya kalkarsak, rahata alışacagından zor gelir diye düşünüyorum.


polen

yardım etmek zor gelmez,aksine hoşuna gider,birşeyi başardığını hisseder,kendine güveni artar.zeyfe

benimkiler 29 aylık. Özellikle öğretmedik, oyuncaklarla hatta mandallarla oynarken kendiliğinden öğrendiler. Çok uzun zaman oldu öğreneli. Ana renkler haricinde gri, turuncu (hatta bazen portakal rengi diyorlar) vs bile biliyorlar. Sofra kurarken de yardım ettiriyorum çok seviyorlar. Erkek kız ayırımı da asla yapmıyorum, hem kızıma hem oğluma tabak, kaşık vs. kendilerine zarar vermeyecek şeyler veriyorum masaya götürmeleri için.


lopikcim

Şu aşamada  iş gibi görmüyorlar ki yardım meselesini,  oyun sanıyorlar ve çok hoşlarına gidiyor, çamaşır asarken  çok eğleniyor kızım  mesela,  bir çırpışı var ki sormayın:-) Bazen de hevesle çatal kaşık getirir masaya.İstemezse zaten yaptırmam, yük gibi hissettiğini sanmıyorum yani.Cevaplamak için Üye ol