Gündüz İki uykudan tek uykuya ne zaman geçtiniz ?

barok soruyor: 6

Merhaba, oğlum şu an 13 aylık gündüz iki kez uyuyor ama ikinci uykudan erken de uyansa eskiden 9- 9,30 olan gece uyku saati bir süredir 10-10.30 gibi oldu ,  gündüz de iki kez uyuyor biri 2, 2,5 biri de 1.5 , 2 saat gibi tek uykuya mı geçmeliyiz acaba, gece uykumuzu erkene çekebilmek için bilemiyorum, yoksa daha erken mi tek uyku için doktor randevumuza kadar bir de sizin fikrinizi alayım istedim . 

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


kimkimkimo

benim kızım 10 aylık iken tek uykuya geçmişti. bu biraz annenin ya da bakanın tercihin gibi oluyor bence. bence, ilk olarak oğlunun 24 saat içinde toplam ne kadar uyuduğunu hesaplamalısın. uyku düzenini buna göre daha rahat oturtabilirsin. benim kızım 13 aylık iken toplam 15 saat kadar uyuyordu. gece uykusunun 12 saat olması gerekiyor. uzunca bir süre, ilkokul yıllarına kadar, gündüz uykusu kalkınca da gece uykusu 12 saat olacak çünkü. ben akşam 9'da yatırıyordum, sabah 9'da kalkıyordu. halen öyle. gece uykusu oturunca, gündüz kendiliğinden geliyor. 12.30 gibi uyuyordu 15.30 gibi de kalkıyordu. benzer bir taktik izleyebilirsin belki. uykuyu düzene sokmak için uyuyan çocuk uyandırılmaz düşüncesinden uzaklaşmak gerekiyor. gece geç yatmış olsa bile sabahleyin kalkmasını planladığın saatte kaldırman gerekiyor. istediğin rutin bir iki gün içinde oturuyor. mesela sabah 9'da kaldırıp kahvaltısını yaptırırsan, 10.30 gibi meyve saati ardından 12'de yemek ve uyku. uyuyunca iki-üç saat sonra tekrar kaldırıp akşamüstü öğünü ve üç saat sonra akşam yemeği sonra yine uyku. biz bu düzeni 8 aylık iken oturtuk şimdi uykusu 9 gibi geliyor akşamları ve benim uyarmama gerek kalmadan elimden tutup yatağa götürüyor. uyku düzeni oturmuş çocuklar yeme düzeninde daha az sorun yaşıyor. 


ozlmarmylmz

bizde yaklaşık 12 ay civarı gündüz tek uykuya düştük.bunu o istedi:)uykusu gelince esnemeler,gözlerini kaşıma,huysuzluklar..zaten sinyallerini veriyor uyku gelince...


barok

bizde son durum şöyle;

hergün 12.30 da  yaklaşık 2.30-3 saat süren bir  öğle uykusu
akşam 09.00-09.30 gece uykusu

bu düzen süper oldu bence son zamanlarda iki uyku uyuyor ama gece 11 den erken de yatmıyordu.


mibrim

Bu aralar bizde de tek uyku sinyalleri var,ama 12.30 da yatarsa 2 - 3 saat uyumayacak biliyorum Buda aksam erkenden uyuması anlamına geliyor.yaz akşamları için sürekli dışarıda olduğumuzdan 7-8gibi uyuması isime gelmiyor.zamanla tek uykusu olan öğlen uykusu uzar mı arkadaslar?


erguldogan

18 ayda geçmiştik.


bnycan

hala 2 uyku yapıyoruz.. sabah 6-6.30 arası kalkıyor çünkü :(((
Cevaplamak için Üye ol