Uyku, ama nasıl ?

fistikcik soruyor: 4

Merhabalar,
Tatlı kızım bugüne kadar memede uyudu hep (bazı durumlarda da anneanne tarafından ayakta hafif sallanarak ve dolaştırılarak). Kendi kendine uyumamasına karşın çok hoş bir düzenimiz vardı : gündüz belirli saatlerde uyur, akşam da 20:30'da uykuya dalar ve gece saat 2'ye kadar uyanmazdı. (2'de biraz emer, tekrar uyur, sonra 4 ve 6'da kalkardı). Akşamları kendime ayıracak vakit kaldığı gibi saatlerin düzenli olması onun için de iyi oluyordu. Ancak bir aydır tüm düzenimiz değişti. Önce memede uyutmak zorlaştı, çünkü emerken kendini geriye atma ve ağlama baş gösterdi (bu konuyla ilgili çok mesaj yazdım, sanırım bizim sorunumuz sütün fazla hızlı akmasından kaynaklanıyor). Biz de bununla başa çıkmak için müzik eşliğinde ayakta dolaştırarak, sallayarak emzirmeyi denedik. Şimdi bazen saatler sürüyor gece uykusuna dalması (bugün 2 saat uğraştık).
Uyku rutinimiz var (ya da vardı...). Her akşam aynı şarkıları söyleme, sonrasında meme emme ve uykuya geçiş şeklinde idi. Ama şimdi herşey şaştı. Artık ağırlaşıyor, bugün de nezle olmuştum, üzerimdeki kırgınlıkla onu sallamak çok zor oldu.
Ferber ve benzeri yönetmleri uygulama taraftarı değilim. Çok okudum bu yönetmleri ve kızımın güven duygusunu zedelemek istemiyorum.
Eskisi gibi memede emse ve uyusa razıyım. 2 saat boyunca sallamak istemiyorum sadece.
Öneriniz var mı ?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


CokBilmis

Heüz küçük, yeni bir düzene hemen alışır. Yol yakınken memede uyutma, kucakta sallama yntemlerinden dönün derim. İyice ağırlaşacak ve kucakta uyutması zorlaşacak. Ayrıca kendi uyumayı öğrenemezse öyle döner durur yatakta saatlerce. Büyüdükçe bu tür işler zorlaşıyor. Yürümeye başladığını düşünsene?

İlla memede uyutacağım diyorsan, yatarak emzirmeyi dene. Hatta kendini geri atıp meme istemezse, yanında yatıp pişpişle, ninni söylei mırıl mırıl güzel masallar anlat. nemli olan dikkatini sana odaklamasını sağlayabilmen. Küçük bebekler dikkatlerini 2-3 şey üzerinde aynı anda yoğunlaştıamıyorlarmış. Yani hem poposuna hafifçe ritmik şekilde vurup hem de pişşşş pişşş dersen, 3 şeye birden odaklanamadığından ağlamayı sonladırıyor ve "N'oluyo ya?" diyip sana odaklanıyor. Çok hızlı ağladığında yatak kenarınai duvara kapı çalar gibi vururdum ben kızım küçükken (artık yemiyor öyle numaraları tabii), hemen susup arkası gelecek mi diye dinlemeye başlardı. Ben de o sırada çok heyecanlı bir masala giriş yapardım. Ağlamayı unutup, dinşemeye başlardı.

Aslında yeni doğanla uğraşmak fiziken çok çok zorlayıcı ama bir huyunu suyunu kapınca da çok kolay olduğunu anlıyorsun.
Kendi istediğin şekilde uyutmayı denemek yerine bir bebeğini dinle bakalım o ne istiyor?

Not Artık gece boyu deliksiz uyuyabilir. O uyanmadan senin onu uykusunda beslediğin bir gece beslenmesi yötemini deneyebilirsin.


fistikcik

Teşekkürler Çokbilmiş, pışpışlamayı deneyeceğim... Sadece bizim tatlı cadı aynı anda birçok şeye birden konsantre olabiliyor ve ağlamayı kesmeyebiliyor :) Her halükarda sallamaya devam etmek istemediğim kesin.

Aishwarya, sanıyorum sizinki "Melek bebek" olarak nitelendirilen bebeklerden. Ben de öyleymişim, annem beni yatağa koyarmış ve uyurmuşum... Ama sevgili kızım (erken ve düşük kilolu doğmasının bunda etkisi büyük) ilk 2 ayını neredeyse 24 saat memede geçirdi, memeden ayrıldığı anda kıyamet kopuyordu (uyutma faslından bahsetmiyorum, tüm gün böyle demek istiyorum). Doğal olarak bu memede kaldığı sürelerden birinde de uyuyuveriyordu. Tabii bu durum 3. aydan sonra düzelmeye başladı, ama bu dönemden bize miras olarak memede uyuma kaldı. Siz "melek kızınızın" kıymetini bilin bence :)czh

her bebek aynı değildir.benim oğlumun daha bir kere bile kendi kendine uyuduğu vaki değildir.dediğiniz gibi ya memede yada sallayarak uyurdu.peki buna ben mi alıştırdım,hayır.siz gazdan çılgınca ağlayan bi bebeği nasıl kendi kendine uyusun diyerek bırakabilirsinizki.6 ayımız bitene kadar gazla uğraştık.sonrasında ise zaten inanılmaz hareketlendiği için hiç sallamadan uyuma rutinimiz olmadı.5-6 ay arasında çok huyları değişiyor yalnız bebeklerin.oğlum emmeyi reddetmişti mesela o dönemde.24 saat inatlaşıp emmediği olurdu.muhtemelen bi geçiş dönemidir umarım bi an önce atlatırsınız.bazen durduk yere bozuyorlar düzeni işte.


polen

yatmadan önce banyo yaptırmak işe yarıyor.Cevaplamak için Üye ol