Tiroid, doğum ve kilo

nurturia soruyor: 9

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


nutellam

olabilir tatlım bende doğumdan sonra diyet,spor ne ler yaptım ama kilo veremedim.en son dr gittim ve hipotroid olmuşum.bana kadınların doğumdan sonra %80 de görüldüğünü söyledi.hormonlardan kaynaklanıyormuş.daha sonra bi test daha anam ne olsun ki geçici değil genetikmiş ve ömür boyu ilaç kullanıyorum şu an:(( mutlaka testlerini yaptır.geçmiş olsun canım.


ayberk_aynur

tsh kaç benim 168.33 dü ilaçla 2 ye düştü


asklepios

merdane, gelecek ay TFT'ne bakarak ilaç verecek kişi kadın-doğum hekimi mi? Kadın hastalıkları ve doğum ile endokrinoloji bambaşka bilim dallarıdır, insanlardan bunlardan birinde uzmanlaşmak için yıllarca eğitim görüyor. Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanın tiroid tedavisi vermesini doğru bulmuyorum, endokrinoloğa danışmanı öneririm.


asklepios

merdane, anladığım kadarıyla TSH normal, fT4 hafif düşük, bir kadın doğumcu olarak fikrim şu: Eğer bebeği bırakmak konusunda bu kadar sıkıntıdaysan sen kendine uygun bir gün ayarlayana kadar bekleyebilirsin, yani apar topar endokrin uzmanına gidecek kadar bozuk görünmüyor tiroid fonksiyon testlerin; 1 ay daha bekleyebilirsin bu durumda. asklepios

fT4'te hafif bir düşüklük var şu anda, çok geç olmaz, bunu net söyleyebilirim...


chroma

Bende de doğumdan sonra tiroid değerleri altüst oldu (rapor elimde değil, tam hatırlamıyorum değerleri ama üst sınırın oldukça üstündeydi FT3 ve FT4). Endokrinoloji uzmanı ultrason görüntüsünü de inceledikten sonra "Haşimoto Triodi" teşhisi koydu. Düzenleyici bir ilaç verdi ve "bundan her gün içeceksin, artık ömür boyu ilaç kullanacaksın" dedi. "2 ay sonra tekrar değerlere bakalım, ona göre ilaç dozunu ayarlarız" dedi. Ama düzenli ilaç kullanmaya yatkın olmayan bünyem olduğu için ben ilacı içmeyi aksattım, 2 hafta sonrasında da hepten unuttum. Geçen hafta, yani aradan 1,5 yıl geçtikten sonra ve hiç ilaç kullanmadan testleri tekrar ettirdim. Bütün değerler normale dönmüştü. Doğum ile ilgili bir hormonal dengesizlik sözkonusuydu galiba. Vücut normal moduna dönünce (emzirme felan da bittikten sonra) hormanlar da eski haline döndü sanırım.


ipekkusgoz

Benim de kadın doğumcunun istediği kan tahlillerinde TSH'ım çok yüksek çıkmıştı ve hemen dahiliyte yada enkdokrine git demişti doktorum. onun istediği ilave testlerle haşimato teşhisi kondu. senin değerlerin çok uçuk kaçık değil merdane. Ama ben chromanın yanıtına çok şaşırdım. doktora defalarca sormama rağmen bu ilaçtan kurtulmanın hiç şansı yok mu diye, hayır artık ömür boyu ilaç kullanıcaksın demişti. peki senin durumunda doktorun yorumu ne oldu chroma. aaa evet geç ,ilaç kullanma mı dedi yoksa???ben hatta bugün doktordan geliyorum.bilmem kaçıncı 3 aylık periyoıtlarla yaptırdığım sonuçlarımı götürdüm. ilaca devam ve tekrar 6 ay sonra tetkik istedi.Yalnız ben kan tahlilllerine ilave troig usg'si de çektirmiştim en başta, teşhis konulduğunda. O da yılda bir tekrarlanacak.


chroma

İpek, ben endokrinoloji doktoru ile görüşmedim. İşyerinde rutin testler yapılırken işyeri hekiminden istemiştim tiroid fonksiyon testlerini de dahil etmesini. Dediğim gibi, geçen seneki sonuçların doğum ve emzirmenin bir sonucu olarak yüksek çıktığını düşünüyorum. Bunun tıbbi bir açıklaması var mı bilmiyorum ama doğumdan 21 ay sonra (emzirmeyi bıraktıktan da 8 ay sonra) hem gebelik öncesi kiloma ulaştım hem de yapılan testlerde herşey son derece normal çıktı. Çok şükür, herhangi bir şikayetim de yok sağlığımla ilgili. Açıkcası sonuçlar iyi olduğu için tekrar doktorla görüşmeyi de düşünmüyorum.


ipekkusgoz

Şaşırdım gerçekten, çok şanslısın. Benim doktorum da benim yeni doğum yaptığımı emzirdiğimi biliyordu. Hatta kaç defa sordum bakın emziriyorum bir sorun olur mu diye. Ama hiç geçebilir umut kırıntısı bile vermedi. Bakalım bir kaç ay ( ben bir kaç yıla da razıydım) kontrol edelim, belki normal hayatına dönünce herşey düzelebilir demedi. Direk artık ömür boyu ialç kullanacaksın dedi çıktı işin içinden.Dediğim gibi bir sonraki testlerim altı ay sonra yapılacak. 3 ay kala falan ben de mi unutsam ilaçlarımı almayı:)


Cevaplamak için Üye ol