Kendi yaptığım yoğurdu maya olarak kullanınca yoğurt tutmuyor!

teddy soruyor: 10

merhabalar, 1 ay önce tefal yoğurt makinası aldım. dışarıdan aldığım yoğurtları maya olarak kullanınca sonuç mükemmel ama kendi yaptığım yoğurdu maya olarak kullanınca asla tutmuyor. 80grdan daha fazla yoğurt koydum olmadı, süzme yoğurt yapmıştım onu kullandım olmadı. yağlı sütle de yapıyorum (gemellikle günlük süt) ama olmuyor. habire dışarıdan yoğurt alınca da makinanın bir anlamı kalmadı. siz nasıl yapıyorsunuz? sevgiler.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


CokBilmis

İlginç. Ben öyle bir sorun yaşamadım hiç.


neretva

Tutmuyor derken? Sulu mu oluyor, tadı mı ekşi? Ben essenso kullanıyorum memnunum. Gece çalıştırdığım için uzun duruyor, biraz ekşi oluyor, ama oğlan seviyor ekşi ekşi.


teddy

sulu değil su gibi oluyor hiç tutmuyor. 12 saat tutuyorum.  

eski usul derken makinesiz mi?  


neretva

Allah Allah. Evet bir de makinesiz deneyin. Mayalayıp bir battaniyeye sarın kabınızı. Ama sonra hiç hareket etmeyecek, en az 3-4 saat öyle dursun. Tutaması lazım.


besgi

kullandığını sütte antibiyotik kalıntısı varsa, yoğurt tutmaz, çünkü sütteki antibiyotik yoğurt bakterilerini inhibe ederek çalışmalarını, dolayısı ile yoğurt pıhtısını oluşturmalarını engeller, sütünüzü değiştirin derim,

sevgiler  besgi

ikinci bir olasılık, hazır yoğurtların çoğunda kullanılan starter kültürlerin post asidifaksyonu, yani ikincil laktik asit üretme yetenekleri yoktur, ev yoğurdu, köy yoğurdu diye yeni bir akım var, çoğu firma modaya uydu, bu ürünlerde genelde kara maya kullanılıyor (normal yoğurt)

bir deneyin derim. sevgiler 


teddy

mayalamak için organik yoğurt alıyorum köy yoğurdu gibi kara mayadır herhalde kullanılan bunda da?

şimdi yazdıklarınızı tek tek deneyeceğim makinasız aynı süt ve yoğurtla deneyeceğim bakalım tutacak mı. bir de makineyle günlük süt yerine UHT sütle deneyeyim oda sıcaklığında tutup. 
çok teşekkürler cevaplarınız için, sadece benim başıma geldiğine göre birşeyleri değiştirmek gerek. sevgiler.


momoveannesi

Activia yoğurt ile 1,5 kaşık.
1 lt markasına güvendiğim günlük süt.

Sütü kaynamayacak derecede ısıtıyorum. Arzum yoğurt makinasına sütü koyuyorum. Parmak girebilir derecede olduğunda. Başka bir kaptaki yoğurda süt ilave edip; yoğurdu ılıklaştırıp, sütün sıcaklığına yaklaştırmış oluyorum. Daha sonra mayalık yoğurdu süte ilave ediyorum. 10 saatte oluyor. Garanti hep tutuyor.

Sütün mayaladığınız sıcaklığıda çok önemli. Çok sıcak yada soğuksa yoğurt sulu olabiliyor. Büyükler sulu olursa sıcak suyun üzerine oturt demişlerdi yoğurdu.
Bu arada elinizdeki makina profesyonel. Kitapçığında bile harika yoğurt tarifleri mevcut. Benimkini seçerken görmüştüm.teddy

evet makina profesyonel ama ben kullanamayınca boşuna mı aldım diye düşünmüyorum değil.. activia ve günlük sütü biraz ısıtarakta deneyeceğim. çok teşekkürler!


teddy

ve kendi yaptığınız yoğurttan tekrar yoğurt yapabilyorsunuz değil mi? hangi süt günlük mü? tekrar yoğurt yaparken maya olarak kullandığınız yoğurt kaç gün beklemiş oluyor maksimum? Cevaplamak için Üye ol