Kabızlık

CigdeM_eC soruyor: 6

Slm arkadaşlar ..kızım 3 gündür kabzılık sorunuyla karşı karşıya .yaparken ıkınmaktan gözleri pörtlüyor vücuduna acayıp sıkıntı ates ter boşanması yapıyor ..ağlamaktan bi hal oluyor...canı çok yanıyor altını alırken poposunu bile elletmiyo ağlıyo yawrm..dr aradm 1-2 gün daha devam edwerse geln dedi ya en ufak bişeyde teldefndan bile yardmcı olmak yok..belki de onlar haklı görmeden bişey söylemeleri çok doğru değil..bu arada çok az su tüketimi var nerdeyse hiç su içmyo ..oda kabız olmasına etken olablr die düşünyrm çünkü ek gıda olarak yogurt meyva arad corba alıyor aldklarıda sıvı nerdeyse ..bugün kimyonlu rezene alıcm bebekkken veriydk hem gaz cıkartmasına yardmcı hemde rahatması için başka ne gb önerilernz var ne şeklde yardmcı olablrm kızıma..

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


seres_esra

bizde de yeni geçti 3-4 ay sürdü sürekli çocuk ağlıyordu sizinki gibi poposunu ellletmiyordu bi tanıdığımın tavsiyesini uyguladım şırıngayla poposuna zaytin yağı sıktım kayganlaşınca daha rahat çıkıyo en azından poposu zedelenmiyor çocukda alışmıştı artık yapamayınca (anne popoma yağ koy) diyordu 1 aydır falan da düzeldi çok şükür ama gerçekten çok kötü bir durum allah şifa versin


My_LadyBird

öncelikle çok geçmiş olsun Çigdemcim,


az su içtigi için zorlanması normal dediğin gibi zorlanmasına neden olabılır.. 
öncelıkle kabızlıgını ortadan kaldırınca bol bol su içmesi için teşvik etmelisin.. renkli bardaklar farklı bir suluk veya en basiti bardak.. mesela pipetle su vermeyı deneyebilrisin belki çok eglenceli ve degişik gelebilir... 

kabızlık içinde bir cevze içinde 3 kuru kayısı 1 kuru incir 1 avuc kuru dut  haşlayıp sadece suyunu içirebilirsin sonrada kalan posasını bırazda suyunun bırakarak püre şeklinde yedirebilrisin.. 

kışın bu kuru meyveli karışımı haftada bir mutlaka yapardım çok etkılı oldugunu tecrubeyle sabıtledim.. neredeyse hiç kabızlık sorunu yaşamadık bizim artı yonumuz cok su tuketiyor olması da olabilir..

inşallah cabuk atlatır bu günleri.. geçmiş olsun..


iflah_olmaz

son 1 aydır bayağı sıkıntılıyız bu konuda.ben en etkili iki şeyi söyleyim.birincisi hipp erik püresi ikincisi evde yaptığım incir püresi.1 hafta kadar da kaka yumuşatan dubhalac kullandık.bulgurlu kabak yemeği,mercimek çorbası vs.gibi yemekler yedirdim bu  arada.

 


CigdeM_eC

Öncelikle hepinize ayrı ayrı  tşk ederim ..demek ki akşam aktarn yolunu tutup önce kuru meyva ile tavsiyernzle başlasm iyi olcak sonrasında diğer eklentilernzi mutlaka denycem..Hepimzin Allah yardımcısı olsun ..

 ...dubhalac ?? nedir.....iflah olmazm 

....dün mürdüm eriği yediğinde işe yaradı demkki..

...bugün rezene ve zeytinyağnı denycz..

....iş çıkışı hemen kuru meyva alşverişi...


haticeefe

merhaba, bizde aynı sorunu yaşıyoruz. karnına masaj, oturabileceği sıcaklıkta suda yaklaşık 20 dakika oturtup karnına sürekli masaj yapıyoruz (bunu doktorumuz önerdi, günde 2 kere), kuru erik ve kayısıyı kaynatıp hem suyunu hem katısını yediriyorum. zeytin yağı (bebeğim 7 aylık olduğu için yemeklerine karıştırmamızı doktorumuz önerdi) günde 2 tatlı kaşığı.

çok geçmiş olsun 


My_LadyBird

Çigdem, birde listeye kuru üzümde eklermisin?  karışımın içine ekelrsin bagırsaklarını çalıştırmasına yardımcıdır..

ve şuan tam mevsimi taze incir.. cerende tesadüfen ögrendim 3 incir sonrası cok rahat kaka yapmıştı.. 

marketlerde eti lifalif yulaf var ben kurumeycv karışımının pişmesine yakın bır kaşık yulaf ekliyorum çok da besleyıcı oluyor hemde şuan kabızlıgı için rahatlatır inşallah...Cevaplamak için Üye ol