On sut son sut?? son sut yaklasık kac dakika sonra gelir??

esranevra soruyor: 7

arkadaslar bugun cok soru sordum galiba :)) ama ilk defa duydum desem on sut ve son sutu 5 aydır emziriyor olmama ragmen... benim kuzucuk gunduzleri uyanık oldugu surece 1 bucuk ila 2 saat arası yaklasık 10 ar dakika emiyor acaba son sutu alabiliyor mu cunku her defasında farklı gogsumu veriyorum aydınlatırsanız cok sevinirim cunku ilk defa boyle bişey duydum..

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


sevcanvet

bebeğin emiş hızına göre değişiyor ilk aylarda 15. dkda son süt gelirken, 4.-5. aylarda emiş hızı artığından 5.-10. dakkalarda geliyor, bence bebeğiniz son sütü alabiliyor..


esranevra

tsk ederim yaa baya aydınlandım... baya guclu emiyor sanırım alıyor dediginiz gibi son sutu..


Sanemm

Yapılan araştırmalarda bir göğüsün diger gögüse göre protein içeren süt içerdiği gözlemlenmiştir. Yani bebeğiniz bir göğüsünüzü emerken daha kısa sürede doyabilir.

Bebeğiniz bir memeden emerek daha çok yada az protein içeren yemek seçimi yapabilir.

Emzirme kısa kısa ve sık sık olursa sütün içerisindeki yağ miktarıda o derece artar. Yağ miktarı artan sütte daha doyurucu olabilir.

Yani bebeğinizin kısa yada uzun emmesine takılmayın, nasıl ilk doğduklarında bedenleri her iki saate bir acıkarak emmeye proğramlıysa, şimdi de kendi bedeninin ihtiyaçlarına göre az yada sık emerek yağ ihtiyacını, tek bir memeye daha ağırlık vererek de protein ihtiyacını karşılar. Bebeğinize güvenin yeter...


esranevra

cok tsk ederim sanemm cok bilgilendirici seyler yazmıssın 


nehirinannesi

Bebek doyana ve memeyi kendisi bırakana kadar memede tutulduğunda hem önsütü hem de son sütü alabilir. Bebek daha emmek istiyorsa ikinci meme de verilebilir. Eğer bebek bir meme ile beslenmişse bir sonraki emzirmede diğer meme verilmelidir. İki meme verilmişse bir sonraki öğüne son verilen memeden başlanmalıdır. Bu şekilde bebek hem önsütü hem de sonsütü almış olur.


esranevra

valla bu on sut son sut baya karısık bi olay sanırım :)) slnkaa senin bebegin daha kucuk oldugu için normal o kadar uzun memede kalması cunku buyuk bi ihtimal karnı doyduktan sonra uykuya dalıyor bana gore doydugunu anladıgında memeyi cekmende bi zarar yok zaten daha doymamıs olsa kesinlikle vermezz memesini bebişin :)) benim kızımda bazen 5dk emiyor bazen 10 dk ama eskisi kadar 15 20 dk emmiyor o yuzden iyi beslenmedigini dusunmeye az emiyor ama sık emiyor yani dedigim gibi yeni dogan gibi en fazla 2 saat arayla emmek istiyor sadece gece uykusuna gectiginde bu sure 4 saate falan cıkıyoripekkusgoz

Emerken bebeğinin yanakları hareket edip, cok cok :) sesleri geliyor mu.Yani bebeğinin sütü emebildiğinden eminsin değil mi canım.Bir de sadece meme ucunu değil, kahverengi bölgeyi de ağzına alıp emiyor olmalı. Diğer mesajlarından öğrendiğim kadarıyla uzun süreli emmiyor bebecik, belki bitiremiyordur bir memedeki sütü. Emzirmeyi bitiridkten sonra kalan sütü sağsan diyeceğim ama nasıl fırsat bulayım dersen bir şey diyemem tabii:)Cevaplamak için Üye ol