Iki / üc yas sonrasi ögle uykusu

asna soruyor: 9

Iki, özellikle de üc yas üzeri cocuklariniz öglen uyuyor mu? Ne kadar uyuyor?

Uyumayanlar: cocuklariniz kac yasinda ögle uykusunu birakti?

Not: Biz Danimarka'da yasiyoruz, burada 3 yas sonrasi kreslerde cocuklar uyutulmuyor, cocuk kendi gidip yatarsa karisilmiyor, lakin aksam 20.00de uyanik cocuk görmek cok mümkün degil, yani genel ekol 'erken yat erken kalk' (aksam 19.00, sabah 6.30 gibi), tabii ailelerin calisma kosullari da buna uygun (kresler 5te kapaniyor).

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Ulku

ben o ekolu cok sevdim.
buyuk kizimin kresinde de isteyen cocuk oglen uyumuyor. uyuyanlar da 1, en fazla 1 bucuk saat uyuyor. kizim haftasonlari evde ogle uykusu uyumaz. sanirim 2 bucuk - 3 yasindan beri oyledir.


elvan

iki yaşı yeni geçtik. öğle uykusu uyuyor ama çok zor uyutuyorum artık. öğle 12-13.00 civarı başlıyoruz saat 15-16 civarı uyuyor. o da zorla... yattığı zaman da epey uyuyor. akşam zorla kaldırıyoruz :)) havalar düzelince bu da düzelecek diye umud ediyorum...


banushka

Kızım iki yaşına bile gelmeden, öğle uykularına yatırabilmek bir kaç saatimizi alır olmuştu. Tabi böyle olunca gece yatması da geçe kalıyordu. Bir iki öğle uykusu atlanınca gördük ki, akşam erken yatıyor ve sabaha kadar alması gereken uyku süresini (12 saat) deliksiz tamamlıyor. Doktorumuza öğle uykularını çok mu erken bırakıyor diye danıştığımızda, bazı çocukların bünyesinin buna hazır olduğunu, toplam uyku süresini tamamladığı sürece dert etmemiz gerektiğini teyit etmişti...


senayc

Yiğit 39 aylık,
hafta içi kreşde öğlen uykusunu uyuyor, akşamyatış saati 22:00
hafta sonu :bir gün öğlen uyumazsa bir gün uyuyor,bünyesi öyle alıştı,ben hafta sonu uyusun diye kasmıyorum,zorlamıyorum,öğlen uyumazsa akşam erken yatıyor,benim de işime geliyor.
Ben de severim erken güne başlamayı,hafta içi ya da hafta sonu.

Malum TR de ESNEK çalışma saatleri, aslında ben bu konuda çok şanslıyım, 18:30 da eve gelmiş oluyoruz, beraber vakit geçirebilmek adına mutfak,yemek vs. yiğit le biraz daha zaman geçirmek adına 22:00 ikimiz içinde uygun oluyor.

bizim kreşde anaokul öncesi yaş grubunda öğlen uykusunu kaldırıyorlar,anaokuluna hazırlık olsun diye. Malum anaokulunda uyku mümkün değil,MEB e bağlı olanlardan bahsediyorum.
Ben en çok bu çocuklar için üzülüyuorum bu arada, okul sonrası akşam anne-baba gelene kadar kreşe etüde geliyorlar.Nazife

Asna,

Benim oğlum 33 aylıkken öğle uykusunu bıraktı. Öğle uykusuna yatırmak artık iyice işkenceye dönüşmüştü. Yatınca da hiç abartmıyorum 3-4 saat uyuyordu. Böyle olunca da akşam çok geç yatıyordu (00:00-01:00 gibi). Öğle uykusunu bırakalı daha erken yatıyor. Bir de hiçbir zaman sabah çok erkenden uyanan bir çocuk olmadı. Sabah 11-11:30 dan önce kalkmıyor. Gece boyunca toplamda 12-13 saat uyuyor diyebilirim.

Sevgiler,


buryav

benim oglumda 32 aylıkken birakti. cok zorlaniyorduk ve gece gec yatiyordu. o yuzden biraktirdim. alisma suresi zorlu oluyor ogle uykusuz gunler icin ama, alisinca sorun yok. yalniz bizde aksamlari kesintisiz uyku diye bir sey pek olmuyor.


Orion

lara 39 aylik. okulda genelde 45 dak - 1 saat falan uyuyormus. sabah gec uyanirsa (7.00 ve sonrasi) uyumuyormus. haftasonlari uyutmak coook zorlasti. uyursa da 4 gibi uyuyor, 5'te uyandiriyorum gece uykusu kaymasin diye. haftasonu uykusunu birakmasini istemiyorum cunku cranky oluyor aksama dogru. o yuzden uyumasa bile 'quiet time - dinlenme zamani' zorunlu. 3 gibi beraber yatiyoruz yatagina uyumasan da 4'e kadar kalkmak yok diyorum, genelde 4 gibi dalmis oluyor. aksam isiklarin kapanma saati 8.30-8.45 arasi. o gun uyumamissa 7 - 7.30.


Minisinannesi

Oğlum Emir de 34 aylık olana kadar öğle uykularını rahat bir şekilde uyuyordu, sonrasında uyumak istemedi. Ama yine de 36. ayımıza kadar zar zor uyuttum, çünkü uyumadığı takdirde saat 3'den sonra çok huysuzlaşıyordu ve o saatten sonra uyuduğunda da gece geç saatlere kadar ayakta kalıyordu.

Şu an 38 aylık.. ben hala uyuması gerektiğini düşündüğüm için yatırıyorum lakin bazı günler hiç uyumuyor; yatakta uyanık 2-3 saat geçiriyor. Bazı günlerse nadir olmakla birlikte çok yorulmuşsa şayet uyuyor.

Sanırım en iyisi onların hallerine göre hareket etmek. Uyumak istemiyorlarsa zorlamamak ki ben çok denedim, fayda etmiyor...


esincim

Selam,
Oğlum Efe şu an 2,5 yaşında ve 2 yaşından hemen sonra uyumayı bıraktı..ne yaparsak yapalım olmadı,adeta hayat devam ediyor ne uykusu be anne? modunda çocuk.Neyseki akşamları erken yatıyor ve 12 saat ve üzerinde uyuyor.benimde işime geliyor.yaz akşamları rahatça dışarı çıkamıyorum ama olsun en azından yorgunluğumu atabiliyorum.fazla dert etme bence.her çocuk ihtiyacı varsa uyur zaten.


Cevaplamak için Üye ol