4 yaş ve ölümü anlatmak...

iflah_olmaz soruyor: 8

Merhaba.gecen hafta kanser tedavisi gören babaannemizi kaybettik.oglum annenesinde kaldi cenaze islemlerinden sonra evimize donduk.yani henüz hicbiseyin farkinda degil. bu durumu ona anlatmaya karar verdik.bu konuda nasil bir yaklasim sergileyebiliriz?onu etkilemeden nasil anlatabiliriz?yardimlarinizi bekliyorum..

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ipekkusgoz

Başınız sağolsun. Biz de marttan beri yoğun bakımda yatan babaannemizi pazar akşam kaybettik. İstanbul'da yaşıyoruz, haberi aldığımızda Bodrum'daydık ve o gün İzmir'e anneanneye dönüp üçümüz birlikte İstanbul'a dönecektik. Birlikte dönemedik .Ben biletimi öne alıp cenazeye yetişme telaşına düştüm. O süre içinde neden birlikte dönmediğimiz ile ilgili ' babaannen cennete gidiyor, onu uğurlayacağız' dedim. Ama ölümle bağdaştırmadı bu sözümü .hatta iyileşti mi yani dedi. Anneanneye gelince hemen 'anneanne babaannem iyileşmiş cennete gidiyormuş' dedi. Ben uçağa yetişip önce İstanbula oradan edirneye geçtim. Akşam eve döndüğümde uyumuştu ,sabah da uyuyordu evden çıkarken . O düşüncesinin üzerine konuşamadık. bugün anneanneyle edirneye gidiyorlar. O yüzden dün konuştum. Oraya gittiğinde kalabalık olacağını, babaanne için dua etmeye geliyor olduklarını söyledim. Bir daha onu göremeyeceğimizi ama anılarımızda ve kalbimizde yaşayacağını söyledim.Biz de onun olduğu yere gidelim dedi. Biz gidemeyiz dedim. Onu özlediğimizde yapabileceğimiz tek şey anılarımızı hatırlamamız ve resimlerine bakmamız dedim. Epey bir sorudan sonra ısrarla beklediğim ama bir türlü sormadığı soruyu sordu nihayet .'öldü mü yani' dedi evet dedim. Keşke 2 tane babaannem olsaydı dedi. Çok zor bizim de acımız taze.Ve ben de 3 gündür resmen bu konuyla yatıp kalkıyorum.'Benim bütün ördeklerim' 'ördek ölüm ve lale' ' minik rakun ve anılarla dolu meşe palamudu' bu konuyla ilgili yazılmış çocuk kitaplarıymış. 2'sini sipariş verdim minik rakun maalesef yok hala ulaşamadım. Belki sizde vardır.

Dediğim gibi bizim için de çok yeni bir süreç pek faydalı olamadım biliyorum ama yazmak istedim. Tekrar başınız sağolsun.


coffetea

""Büyük babam nasıl biriydi"" kitabı tavsiye ederim.


nilayy

Coffete+1 ; kitabın sonunda nasış anlatılması gerektiğiyle ilgili açıklamalar da var. Tavsiye ederim.


ipekkusgoz

Sipariş verdim.Teşekkürler...Sanemm

Çok eskiden şu cümleleri duymuştum ;

Sadece kişilerin değil; devletlerin, milletlerin ve hatta eşyanın da bir eceli vardır. Yıkılıp yok olan ve harabeleri şimdi baykuşların sığınağı olan geçmiş nice devletler ve milletler gibi, elimizden kayıp giden ve yerlerde paramparça olan bir tabağın veya bardağın bile bir eceli vardır. Hiç üstümüzden çıkarmak istemediğimiz güzelim giysilerimizin, kullandığımız eşyalarımızın, kitap, defter ve kalemlerimizin de elbette birer eceli vardır ve ecelleri gelince hazin hazin bize veda edip giderler de içimizde sadece bıraktıkları hüzünlü hatıralar kalır…

Bunun üzerine oğlumun kırılan oyuncakları, parktan topladığı çiçeklerin solması sonucu üzülmesi karşısında yukarıdaki edindiğim bilgiden dolayı "üzülme vakti doldu"derdim. Daha sonra balığı öldü "onun da vakti doldu, başka diyara gitti" dedik. Ölümü maddi ve somut eşyalar üzerinden anladı bu sayede. Şimdi yer yer babaannesini sorduğunda "onun da vakti doldu, başka diyara gitti" değilmi diyor.

Bugünlerde vaktimiz dolunca eşyalarımızı da, oyuncaklarımızı da götürecekmiyiz diye sordu. Üst komşusunun taşınması üzerine kıyas yaptı sanırım. "Başka diyara giderken bu eşyalara ihtiyacımız olmayacak" dedim. O da "Hımmm üst komşu başka diyara gitmedi, dünya da başka bir yere taşındı ondan eşyalarını aldı değil mi? " dedi. Anladım ki ölüm kavramı anlayacağı dilden kafasına oturmuş.


akasya2213

sanemm;


sıkı hayranındım, bugün bir kere daha oldum...

bu ne güzel bir anlatım.kolay yaşamam bu duyguyu dudağımda tebessüm gözlerim dolu dolu oluverdi...

sevgiyle...


iflah_olmaz

Yorumlar ve kitap tavsiyesi icin tesekkurler:-)


io

Ben 4 yasindaki kizima cok basit ve hafif bir anlatimla aciklama yaptim. Bir daha geri gelemeyeceklerini bile soylemedim. Gunlerdir durup durup bana sarilip sen ölme anne diye agliyor. Anlatirken cok dikkatli olunmali .... 


Cevaplamak için Üye ol