HAYIRIN GERÇEKTEN HAYIR OLDUĞUNU NASIL KABULLENDİREBİLİRİM

nurcolak soruyor: 10

 KIZIM MİNİK BELKİ AMA İNANILMAZ YARAMAZ SÜREKLİ KENDİNE YADA EŞYALARA ZARAR VERİCEK YARAMAZLIKLAR YAPIYOR ASLINDA HAYIRIN ANLAMINI BİLMESİNE RAĞMEN YAPMAYA DEVAM EDİYOR BUKONUDA TECRÜBELERİNİZ NELERDİR BANA YARDIMCI OLUN LÜTFEN.

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


ema

Zarar verecek şeyleri kaldırıyorum eğer kaldıramayacağım bir şeyse(kalorifer peteği gibi) ilgisini başka yöne çekiyorum.Her istediğini yapmıyorum banyoya gidip kovada suda oynamak istiyor mesela günde bir defa yapıyoruz ama o içinden çıkmak istemiyorum.Gel başka şey yapalım diyorum.Başka bir seye odaklıyorum.


nurcolak

bazı şeyleri kaldıramıyorum mesala tv yi çekiyor uydu alıcısını defalarca yere attı önceden önüne koydugumuz sehpa çözüm oluyordu ama şimdi onuda çekiyor.köşe koruyucular cekmece kilitleri yetmediği yerde iple bağlanmış dolaplar:))ama bazı şeylere çözüm bulamadım


ema

Hayır dedikçe daha fazla yapar oyun sanıyor çünkü onu.Biz tv ye oğlan yüzünden bakamıyoruz. Uydu alıcısınıda arka tarafa gizledik oturduğumuz oda da eşya kalamdı gibi:))))))


gecce

ben salonda orta sehpayı kaldırdım büyüktü oynamaya yer kalmıyordu onun dışında herşey yerli yerinde sadece tv sehpasınun altındakileri değiştirdim  kül tablası mum vs.var kırsada üzülmem iyice boş olmasın çekmecelerdede zaralı hiçbirşey bırakmadım bütün gün kaç defa boşaltıyor bel fıtığı olcam 2 büklüm yerden onları toplarken
herşeyi toplamayın  alışsın sonra biryere gidince çocuk heryeri karıştırır biblolara bakmak istiyor veriyorum dokunuyor inceliyor geri alıyorum


CokBilmis

Ben o dönemde hiç "hayır" demedim. Uydu alıcısını evde yere atmasına izin vermezsem, misafirlikte yapar diye düşündüm. Her şeyi vurdu, kırdı :) Kırmasını istemeyeceğim değerli şeyleri kaldırdım sadece.

Kırılmak nedir, eşyaya zarar vermek nedir, uydu alıcısını yere atarsam ne olur.... Hepsini deneye deneye öğrendi. Şimdi misafirlikte "Ne uslu çocuk" diyorlar, bence işe yaradı :)

Evde şimdi her şey ortalıkta durur, hiçbir şeyi vurup dökmez. Hatta kırma dökme olaylarına doyduğu, yapa yapa nasıl yaparsa kırmayacağını öğrendiği için iş bile yapabiliyor. Mesela sofra kuruyor, salondaki babasına mutfaktan servis yapıyor. Kırmadan ve dökmedne taşıyabliyor her şeyi.

Eğer bir 6 ay kadar sabrederseniz, sonrasında huzura erersiniz. Yok, kırmasına izin vermezseniz, benim gibi 34 yaşında poposuyla dağ deviren bir tip olur :) Tavsiye etmem.gecce

çokbilmiş süpersin bende aynan senin gibi düşünüyorum ve uyguluyorum hatta baya bir eleştiri alıyorum bukadar izin verme diye kızım 15 aylık  bakalım 1 yıl sonra marifetli bir kızmı olucak:)


CokBilmis

Ben de çok eleştiri aldım. Şımartacaksın, arsız yapacaksın dediler. Beni böyle sakar yetiştiren sevgili annem en çok söylenen oldu :) Ama sonra ne oldu? Şimdi "Ben hata yapmışım" diye, herkese benim izlediğim yol yönünde akıl vermeye başladı.

Ama tabii şu da var, belki bu sadece benim kızımın kişiliği açısından doğru yoldu. belki başka çocukta işe yaramaz. Annenin iç sesini dinlemesi gerekiyor birazcık.


elifnazar

BİZİM EVİN HALİNİ GÖRSENİZ...ORTADA HİÇBİR ŞEY YOK KIRILACAK TÜRDE.UYDU VS...TV DOLABININ ARKASINDA YERDE.BÜFE VE VİTRİNİN ÖNÜNE KADAR MASA ÇEKİLİDİR.KAPAKLAR AÇILMASIN DİYE.SANDALYELER TAŞINIR VAZİYETTE :) ÜZTÜNE ÇIKIP MASAYA ÇIKMASIN DİYE.MUTFAKTAKİ SANDALYELERİ KALDIRDIK.1 ADET VAR.OCAĞA BAKACAĞIM DİYE ÇEKİP ÜZERİNE ÇIKIYOR DİYE.O BİR SANDALYEDE MASAYA BAĞLI.MUTFAK TEZGAHININ TAM YANINDA KOLTUK VAR ÇEKİLEMEYECEK ŞEKİLDE.ORDAN TEZGAHA ÇIKMASIN DİYE TEZGAH YANINA ARTAN PARKELERİ DİK KOYDUM ARAYA SIKIŞTIRDIM DUVAR GÖREVİ GÖRÜYOR.TÜM DOLAPLARIN ÇOCUK KİLİTLİ OLDUĞUNU SÖYLEMEME GEREK YOK ZATEN :) ODASINDA HERŞEY ONUN BOYUNA UYGUN.YÜKSEK HİÇBİRŞEY YOK DOLABI DIŞINDA.PERDELER HEP YUKARDA VE İPLERİ YUKARIDA BAĞLI AÇIP KAPATIYOR DİYE.ORTA SEHPA KALKALI 2 YIL OLDU UNUTTUM NASIL BİRŞEYDİ.:)SOKAK KAPISININ ARKASINDAKİ 2.KİLİTTE BİLE KORUMA VAR KENDİ ÇEVİRİP İÇERDE KALMASIN DİYE.ÇIKAN TÜRDEN DEĞİL ÇÜNKÜ.BIÇAK VE ÇATALLAR ÜST DOLAPTA SADECE KAŞIKLAR ÇEKMECEDEDİR.KORİDORDAKİ HALILAR HALI KAYDIRMAZLAR İŞE YARAMIYOR DİYE YERE YAPIŞTIRILMIŞ DURUMDA.:) BALKONA ÇIKMASIN DİYE SİNEKLİK YAPTIRDIK.:) SİNEK İÇİN DEĞİL ONUN İÇİN :)  EV 16. KAT.BALKON KEYFİ YAPMAYIZ.ASLA SANDALYE MASA ÇIKARMAYIZ.:) ARKA BALKON KAPANDI ZATEN.EVİN TÜM ALT ÇEKMECELERİNE ÖRTÜ GİBİ ŞEYLER KONDU KIRILACAK ZARAR VERİLECEK ŞEYLER ÜST KATLARDA.DETERJANLARIN ÇOĞU BALKONDAKİ DOLAPTA.:)))  İLK AKLIMA GELENLER.GERÇİ YAVAŞTAN YAVAŞTAN NORMALE DÖNDÜRDÜĞÜM ŞEYLER OLUYOR ALIŞSIN DİYE AMA İLK DÖNEMLER ÇOK ZORDU.HAYIRDAN ANLAMIYORLAR O ZAMANLARDA.BİRDE BİZDE BAKICI VARDI YATILI.BİRAZDA ONDANDA KORKTUĞUM GÜVENEMEDİĞİM İÇİN BU KADAR ÖNLEM ALDIM.YAVAŞ YAVAŞ NORMAL İNSANLARIN EVİNE BENZER HALE GELİYORUZ.BENDE ARTIK EVDEYİM ZATEN :))) EV BÖYLE OLUNCA ZATEN HAYIR DEMEYEDE GEREK KALMIYORozgu_naz

Kızım inanılmaz meraklı ve ben bu merakını hiç engellemedim.evde ona zarar vercek herşeyi kaldırdım.uydu alıcısının yerini değiştirdim masayı çektim önüne.kırılıp dökülebilecek hiçbişi yok.dolap kapaklarını benim kontrolümde açmasına izin verdim.1,2 şeyi kırdıktan sonra buraya kilit takıyoruz tehlikeli artık dedim.elinde verdiğim cam tabakları mama sandalyesinden atıp kırdı.şimdi kendi söylüyor atarsa kırılacağını atmıyor.tabi kızıp tepki olsun diye yaptıkları hariç:) o kadar kontrole rağmen gene de kendine zarar verdiği durumlar oluyor.ama çok kesin hayırlar var bunları biliyor.mesela kapalı olmasına rağmen prizlerden uzak duruyor.uzaktan gösterip cıs diyor kendi kendine.elini dolaba sıkıştırdı bakıp bakıp geçmiş diyor gülüyor.ve artık kendi dikkat ediyor kapılara.deneye yanıla öğreniyor.tabiki gözüm gene de  herzaman da üzerinde.


nurcolak

kızlar süpersiniz tşkler.sizin anlattığınız halde evim kendisine zarar vermesinde bu çapulcu evgörüntüsü rahatsız etmiyor beni söylediğiniz gibi uydu alıcısını tvnın arkasına koydum aklıma gelmemişti doğrusu sehpa vardıya çekemiyor diye rahattım iki gündür onuda becerebiliyor çok şükür:)fakat ben hiç kimseye gidemiyorum son iki aydır bizim için birsürü zarar verici obje mevcut korkuyorum utanıyorum sıkılıyorum eniyisi evde oturmak deyip inzibaya çekildik bakalım nereye kadar geciyormu bu cocukların meraklı halleri onu düşünüyorum büyük kızım böyle değildi.büyük kızım geçen gün ben çok sıkıldım alışamadım bu ipti tüydü şeylere dedi haklı ama nebileyim....Cevaplamak için Üye ol