HAYIRIN GERÇEKTEN HAYIR OLDUĞUNU NASIL KABULLENDİREBİLİRİM

nurcolak soruyor: 6

 KIZIM MİNİK BELKİ AMA İNANILMAZ YARAMAZ SÜREKLİ KENDİNE YADA EŞYALARA ZARAR VERİCEK YARAMAZLIKLAR YAPIYOR ASLINDA HAYIRIN ANLAMINI BİLMESİNE RAĞMEN YAPMAYA DEVAM EDİYOR BUKONUDA TECRÜBELERİNİZ NELERDİR BANA YARDIMCI OLUN LÜTFEN.

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


nurcolak

kızlar bu yöntemleri daha küçükkende uyguluyabiliyormuydunuz? 


CokBilmis

Aslında sanırım uygulanabilir ama ben uygulamadım. Çünkü bu yöntem eğer küçükken uygulanırsa şartlı refleks oluşturur bence. Ben tercih etmedim. İstedim ki mantık kurabildiği dönemde "Eğer tepinip ağlayarak bir şeyler istersem yapılmıyor" çıkarımını yapabilsin. Yoksa amacım asla tepkilerini göstermesini engellemek olmadı. Kızdığı zaman elbette tepinecek, üzüldüğü zaman da elbette ağlayacak.

14 ay civarında başlayan "hayır" krizlerini ise hep öpe okşaya atlatmaya çalıştım.


nurcolak

evet şuan hayır yapma denildiğinde ağlamıyor elbette alıp ordan başka bişeylerle oyalamaya çalışıyorum yinede birsüre sonra tekrar gidiyor ama olsun.onun haricinde dışarda istediği bişeyi yapmadığımız zaman ağlama krizine girdiği çok oldu tepki vermesek eve gelene kadar ağladı ilgiside dağılmadı hiçbirşeyle


CokBilmis

Bence ağlatmayın. İlgisini bir şekilde başka yere çekmeye çalışın. Daha küçük,muhakkak ilgisini çekebilirsiniz.

Ayrıca şartlı refleks oluşana kadar ya da hevesini alıncaya kadar diyelim, hayır dediğiniz yere defalarca gidecek. 18 aya kadar yolu var bu işin. Kolaylıklar diliyorum size :)


asyaperi

cokbılmıs cevabın ıcın cok saol ınan bırının bana dogru yaptıgımı soylemesı rahatlattı benı bende snın dedıgın gıbı bu hayır ısıne ve tepınmesıne yaklasık 14 aydan berı basladım ondan once acıkcası cokda mudahale etmedım dedıgım gıbı korkum ya acaba yanlıs yoldaysam ya bu onu daha cok aglayan tepınen mutsuz bır cocuk yaparsaydı ama sanırım ıcgudulerım dogru seylerı yaptrıyor bana suan dedıgım gbı 18 aylıgız ara ara artan sınır aglamalarımız vurmalarımız oluyor ama sonra kendıgılnden hafıflıyor ozellıkle havalarda duseldıgı ıcın mumkun oldugunca dısardayım parkta kreste yuruyuste annemlerde evlerı bahcelı oldugu ıcın toprakla flfn oynamak ıyı gelıyor dısardayken sorunumuz yok bayılıyor genelde bu krızlerı aksam evde yasıyoruz sanırım evde olmaktn pek hoslanmıyor bnm kızım onun harıcınde yemek problemı olmayan uyku problemı sadece bnm odamda yatmak olan bır kızım vr sanırım bn bıraz da abartıyoum kızımın bu donemsel hareketlerını:)


mona_roza

oğlum bir yaşına girmek üzere bende ne çok hayır diyorum ne çok serbest bırakıyorum nede herşeyi kaldırıyorum. zarar vermek biraz göreceli bi kavram. mesela ben kendine zarar vereceği şeylerde priz, yada çekmeceleri açıp tırmanarak yukarı çıkmak gibi şeylere net ve sert bi sesle hayrı cıss diyorum ve bırakıyor. ilk demeye başladığımda 1 hafta kadar anlamıyordu. sonra bigün beni ütü yaparken gördü ve çok korktu bende onada cııss dedim şimdi yasak olduğunu bildiği şeyleri yanına gidip cısss diyerek uzaklaşıyor. bazen inat ediyor o zma yanına gidip sakince anlatıyorum ve dikkatini dağıtıyorum. ben sınır koyulması taraftarıyım. sonuçta gittiğimiz evlerde herşey toplu değil ve insanlar eşyalarına zarar gelmesinden hoşlanmazlar :) ben bu şekilde odada yanlız bırakıp ( kısa süreliğine tabiki) mutfakta işimi yapabiliyorum bir yada iki sefer oluştur cıs olan şeyi ellemesi daha fazla değil.

ama mesela damacanaya tutunup kalkmayı çok sevio ve köşe bi yerde duruyor damacana henüz tam dengeli duramadoğo için düşebilir ona haıyr demiyorum ve dikkatini dağıtıyorum yada yanına oturuyorum, yakında ayakta durabilecek çünkü, yada süpürgemle oynamayı çok seviyor önüne koyuorum hevesi kalmasın die ama dediğim gibi kendini acıtacağı yada büyük zararlar verebileceği şeyler kesinlikle "hayır"

 

he bide gururun kırılmaması açısından büyük oranda gittiğimiz yerlerde sakşnce hayır diyorum ve anlamazsa ısrar etmeyip dikkat dağıtıyorum, bı tip öğretme ve terbiye etme yanlızken daha iyi oluyor bence seyirci varken tiyatroya dönüşebilio :))
Cevaplamak için Üye ol