Kusmaları bitmiyor :((

duygucannn soruyor: 10

 oğlum ilk haftalarından beri kusuyor.zaman zaman ağız dolusu boşaltıyor,bazen hafif sızdırıyor.gün içinde 10 defa falan kustuğu zamanlar oluyor.40 gün, 3 ay, 6 ay derken hala bir düzelme olmadı.mesela destekli oturtuyorum bakıyorum kusuyor ya da yatırıyorum yüzüstü dönünce ellerinin üzerine kalkıyor midesine baskı yapıyor başlıyor kusmaya.ona nasıl bakıcam nasıl tutucam nasıl yatırıcam şaşırıyorum.geçer diye bekledim ama geçmiyor.yapabileceğim bir şey var mı.tavsiyeleriniz neler.ayrıca fazlasını kusuyordur gibi klasik bir cümle var ama fazlası falan değil.midesi hassas belli ki.baskıya,hafif bir üşütmeye hiç bir şeye gelemiyor hemen az da olsa çıkartıyor.acaba midesi tam gelişmeden mi doğdu.16 gün falan erken doğdu adet tarihime göre.ama benim (hamile kaldığım zamanı bildiğim için) yaptığım hesaba göre en az 27 gün erken doğdu.siz ne düşünüyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


becanim

benim iki kızımda da doğduklarından itibaren yenidoğan reflüsü vardı, dr teşhis koymuştu, ikisinde de ilaç kullandık, 6 aydan sonra yavaşlıyor,sizde de böyle bi durum olabilir mi? biz çok çektik, halada kusarız ara ara, ama ilk zamanlardaki gibi değil,ne uykumuz olurdu, ne de emme istediğimiz biterdi,çünkü devamlı em, kus, ağzının tadını değiştirmek için tekrar em modundayız :), dik yatırıyoruz, emdikten sonra gazını mutlaka çıkartıyoruz ki böylelikle bayağı bi kucağada alıştılar iki kızımda , öyle öyle zamanla azalıp geçiyor,


iflah_olmaz

dr.götürmeyi düşündünüz mü???ve bebek reflüsünü bi araştırın derim.benzer belirtiler gibi anlattıklarınız.


julyet

efe çok kusan bir bebekti her emmeden sonra mutlaka kusardı, onun haricinde de otururken, kucakta gezerken her zaman her zaman kusan bir bebekti. her ay doktor kontrolünde doktorumuza soruyordum. oda fizyolojik reflü olduğunu ve katı gıdalara geçip desteksiz oturmaya başladığında düzeleceğini söylerdi ve öylede oldu. 6. ayın sonlarında kusması tamamen bitti, hatta bıçak gibi kesti bir anda. bence biraz daha sabredin, umarım sizinde kendiliğinden, fizyolojik gelişime bağlı olarak geçer.


duygucannn

  reflü teşhisi için nasıl muayene ediyorlar acaba?bulunduğumuz yerde 3 çocuk doktoru var üçüne de gittik ama herhangi bir özel muayene yapmadılar.sadece öyle uzaktan bakmayla reflü olabilir dediler.dediğiniz gibi zamanla azalıyor sanki ama,tam diyorum düzelecek herhalde, bakıyorum yine kusmuş :( reflü ihtimalini ben de düşündüm yatak başını yükselttik,emzirdikten sonra dik tuttuk,dediğiniz gibi kucakta gezdirirdik yatırmamak için.çok fazla gazı da olan bir bebekti.annemlerin yanındayken doktora gittiğimizde gaz yüzünden bu kadar kusuyordur demişti doktor.bilmiyorum reflü mü acaba gerçekten.yoksa çok gazı olduğu için mi midesini rahatsız ediyor.şaşırdım ben de.uyku konusuna gelince,gece uykularımız güzeldi genelde doğduğundan itibaren ama gündüzleri uyumazdı pek.

  reflü hastalığı olan bebek anneleri ne türlü belirtiler oluyor acaba?kilo sorunumuz olmamıştı ilk aylar.ilk üç ay güzel kilo aldı ama sonraları azalmaya başladı.doğduğunda3100 idi şu an 7.4 kilo falan.boyu 49 cm idi doğduğunda en son 66 cm idi.ilk başlarda güzel uzadı ama son iki ay nerdeyse yerinde saydı.acaba reflüden ötürü gelişme sorunu olabilir mi?


duygucannn

umarım julyet dediğin gibi olur :( bir ara katı gıdaya geçmiştik.büyük kabızlık sıkıntısı çekince ara verdik.sanki o zaman düzelir gibi olmuştu,dedim herhalde ek gıda ile sona erecek.ama o aralar bir gün öyle bir kustu ki.ben yoktum yanında eltim gelen sesi duyunca eşim meyve yıkıyor da su sesi geliyor sanmış. o kadar kötü boşalttı yani :( o gün belki üşüttüğü için olmuştur tesadüftür.oturmaya başlayınca geçeceği ihtimalini de düşündüm.ama oturma çalışması yaptırırken arada yine kusuyor.köşeye sıkışmış durumdayım :( nerde ne zaman kusacağı belli olmuyor.nutra

Benim oğlum da çok kusardı.ilk doktoru reflu olabilr deyip bizi 3 ay oyaladı. Dediğiniz gibi her türlü şeyi denemiştim kusmasın diye ama gelişimi de durmuştu. Doktor doktor dolaştıktan sonra anlaşıldiki inek sütu başta olmak üzere bir sürü gıdaya alerjisi var.sadece anne sütü alıyordu ve benim yediklerimden bile bu kadar etkileniyormuş. Diyete baślayinca 2 günde kusması kesildi. Tabii bilmeden yediğimiz birşey olursa gene kusuyordu ama zamanla čok dikkat ederek en azından küsmesinin önüne geçebildik. Sizinki de illa alerjiktir demiyorum ama bir kaç gün deneyin isterseniz. Süt, yoğurt, hazır mama, yumurta gibi ürünleri yemeyip gözlemleyebilirsiniz.


mugemod

Arkadaşlar reflü ve alerji ile ilgili bilgi vermişler zaten bence de araştırmakta fayda var. Reflüde belirti sormuşsunuz. Ağız dolusu ve püskürterek oluyor kusma. Ilk aylardaki emme sonrası süt fazlasını çıkartma ve hafif kusmadan farklı. Acil sifalar dilerim.


duygucannn

tüm cevaplara teşekkür ederim.besin alerjisi kısmını hiç düşünmemiştim.bir dikkat edeyim.bilmiyorum belki de bir çoğunuzun dediği gibi yakında sona erer.umudum o :( evet sodacım dediğin gibi her yer perişan.yatak,yorgan,kanepe,halı,üstümüz başımız.saçıma bile kustuğunu bilirim :S bize zor olması kısmını geçtim,hareketleri kısıtlanıyor,kendisi kötü etkileniyor diye üzülüyorum :( bir de şu yan yatırma işi var.aylardır yan yatıyor yavrum.tabi artık keyfine göre dönüyor orası ayrı.duygucannn

en iyisi biraz daha takip etmek. mugemod ve  elifasu dediğiniz belirtilere de bakarak biraz daha gözlemleyeyim. doktora sorup"normal olabilir,bir çok bebekte olur"gibi cevaplar almaktan sıkıldım.eğer öyle bir sorunumuz varsa,çözümüne bakmak lazım.ayrıca normal denmesi de ayrı bir garip.olağan bir durum olsa bütün bebekler kusardı.mutlaka bir sebebi var yani.sütten,emzirmeden,bebeğin midesinden öyle ve ya böyle bir kaynağı var mutlaka.


momofbam

bizde de vardı kusmalar.. idrar tahlili istedi doktorumuz, idrar yolu enfeksiyonu çıktı.. geçmiş olsun, iyi takip edin..Cevaplamak için Üye ol