2 yaş civarı kendi kendine yemek yeme

yuksel_ soruyor: 9

Çocuklarınız kendi kendilerine yemek yemeye ne zaman başladılar, daha doğrusu 2 yaş civarında çocuklarınız yemeklerini kendileri mi yiyorlar yoksa siz mi yediriyorsunuz?

Rüya, aslında el becerisi olarak kaşığı ve çatalı tutabilir/yiyebilir olmasına rağmen kendisi yemiyor, mutlaka biz yediriyoruz. Kendisi en fazla 2-3 kaşık alıyor sonra oyuna çeviriyor. Siz nasıl yapıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


CiciAnne

Ada kendisi yiyor ama ben de müdahale ediyorum. Mesela o pilavını ya da makarnasını yerken ben de bir yandan yemeğini yediriyorum. Oyuna dönmeye başladığı anda doyduk herhalde deyip indiriyorum mama sandalyesinden.


SBKIRAN

Benim oğlum "kendim kendim" demeyi öğrendiği anda yemek yemeyede başladı. buda Sarp'ın 16 aylık zamanlarıydı. Bu konuda çok zorluk çekmedim. Tabiki döke saça kaşık ağzına zorla giderken yemeye çalışıyordu. ağzına denk getiremediği pek çok zaman oluyordu. buna rağmen hiç engellemedik. Şimdi artık gayet güzel yemek yiyebiliyor. çorba türü şeyleri ben yediriyorum. tabiki onlardada savaş veriyoruz " kendim yerim anneee" sızlanmasıyla bir arada. ama yemek ve pilav türü şeyleri kendine bırakıyorum.Pek çocuğun tersine bizdede "kendim yerim, kendim yaparım ." durumu var.


nisanur

benim kizima yasina girimeden arada kasigi yada catali veriyordum eline yemegi didikliyordu pek beceremiyordu karistiriyordu filan, birde daha cok col elini kullaniyordu, yasinda izindeydik pek ilgilenemedim ama geri döndükten 1 ay sonra bizimle ayni masaya normal sandalyeye oturtuyordum ve catali sag eline veriyordum mesela makarnada patirmaya yardim ediyordum pilav da kasikla yardim ediyordum kahvaltida domates salatalik yumurta zeytin ne varsa kücük kücük kesip ona ayri tabak yapiyordum ve anne baba gibi ayni masada bizim oturdugumuz sandalyelerde oturmak hosuna gidiyordu, simdi gayet güzel yiyebiliyor ama et pilav makarna sebzelerden vs. döke saca yiyebiliyor. bazi seyleri ben yediriyorum mesela corba gibi. yine deneyin yine deneyin tabagini süsleyin mesela kahvalti tabagini cok güzel süsleyebilirsiniz belki ilgisini ceker baslarda bende yapardim direk eliyle dalardi bende kizim cattalla yemen lazim diye eline verirdim, doduygunda zaten birakiyor


azo

benim oğlumda yukseltur un kızı gibi yemeyi becerebiliryor ama 2-3 lokmadan sonra sanırım sıkılıyor ve oyuna dönüştürüyor.devamında ben yediriyorum.
oyuna başlayınca doydu deyip sandalyesinden kaldırsam aç kalır:(
öle çok boğazına düşkün bi çocuk değil görüntü aksini anlatsada:))
ama çoğu zaman hala tv karşısında yemek yiyor.
bunun yanlış olduğunu ve bizimle masada yemek yemeye alışması gerektiğini biliyorum
ama bikaç dk.yanımızda oturduktan sonra kalkmak istiyor.sonra yine tv başında yemek..
bu aralar çok agrasif olduğundan inatlaşmak istemiyoruz.
biraz daha zamana bıraktık..Gunes

Begüm mama sandalyesine oturmaya başladığından beri hep kendi yedi, ben dökmesine müsade ettim, döke saça yedi kendimizi hep banyoda bulduk, babanneside sofra bezini serip başına oturttu, tabiki bizde desetk verdik, 1,5 yaşından beri tek başına yemeğini kendisi yiyebiliyor, okulda bu durumdan öğretmenleri çok hoşnut :) Çok şükür problemsiz kendiliğinden gelişti..


senayc

Yiğit e bakıcısı 12 aylık civarı eline çatal-kaşık vererek teşvk etti.18 ay da kendi ne yerse o kadar yedi,bizim yedirmemize hiç izin vermedi. Ben kendi adıma- teşvik edin deseler de- besleyebildiğim kadar beslemek isteyen bir anneyim. 3 yaşını bitirdiği şu günlerde bana yedirmek üzere izin verdi,benden mutlusu yok.
Nacizane önerim,kendisi istemiyorsa sen yedirmeye devam et.ama dediğim gibi benim önceliğim beslenme sorunu. Elbet bir gün öğrenecekler. kaşığı çatalı ve küçük bir tabağı önün koyup sunabilirsin, bir yandan da sen yedirirsin. Bir de Rüya öğrenmiş yemek yemeyi, önemli olan da bu gibi geliyor bana. Okula başlayınca nasılsa kendi kendini besleyecekler.


Secil_

benimki çoğunlukla benim yedirmemi kabul etmiyor artık,o da bizimle beraber sofraya oturup,kendi tabağından yemeğini yiyor,tabiki döke saça ortalığı batırıyor


Damlanin_Annesi

Merhaba, benim kızım sevdiği yemekleri kendi yioyr, sevmediklerini ise benim yedirmemi bekliyor.
Genelde mama sandalyesinde ama bizimle birlikte de oturduğu oluyor.


ekim_

Doruk 15-16.aylarda heveslenmeye başladı bu işe ama iştahsız oluşu bu konuda beni engelledi ve ben yedirmeye çalıştım hep. bugünlerde müdahale istemiyor ve kendi yiyor.artık ben varım diyor ve çok az yiyor:(


Cevaplamak için Üye ol


İlgili sorular

Memede uyumak 3

2ay 10 gunluk bebek 10

Tuvalet eğitimi 5

s_gur_s 2Y
Son: dilrubaa,

Kizim kreste yemek yemek ve krese gitmek istemiyor 4