Tek arter tek ven

serpil_nehir soruyor: 5

Selamlar,


Arkadasimda ayrintili ultrasondan sonra kordon baginin tek arter tek ven oldugu gorulmus. 20. haftasinda yaptirmis. Acaba bu durumda olan baska birileri var mi ? Yada boyle olup da dogum yapmis birileri varsa deneyimlerinini paylasirsa cok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Felicity

Kötü birşey olduğuna emin misiniz? hemen nette bir araştırma yaptım, arter ve ven nedir diye..

Arter: Atar damar demekmiş
Ven ise kirli kanı taşıyan toplar damar demekmiş..

Kordonda da bir atar damar bir de toplar damar olmak zorundadır..biri mavi biri kırmızı görünür dobler ultrasonda..

Sanki bana herşey normalmiş gibi geldi ama işi bilene sormak lazım bir de içinizin rahat etmesi için..kem

normal bi durum çoğu insanda kordonda 3 damar olurmuş ama bazılarında iki olabiliyomuş bu herhangi bi soruna neden olmuyor arkadaşımda da aynı durum vardı gayet sağlıklı bi doğum yaptı


ozdeka

Normal bir fetusta 2 umbilikal arter 1 umbilikal ven bulunur, yani göbek bağında 2 atardamar 1 toplardamar. Bazı bebeklerde ise arter 1 tane olabilir. Bu bebek büyük olasılıkla tamamen sağlıklı doğabileceği gibi ek birtakım anomalileri de olabilir. Fetus bu olası anomaliler açısından araştırılabilir. En sık eşlik eden durumlardan biri böbrek ile ilgili gelişimsel anomalilerdir. Bu nedenle doğumdan hemen sonra renal ultrason yapılmalıdır.


ceyland

aynı durumla karşılaştım.. bi yığın kötü olasılık sayıldı, bebeği aldırabilme ihtimalime karşı bu ihtimalleri söylemek zorunda olduklarını duyduğumda çok üzüldüm.. kordosentez için ankaraya yönlendirildim.. eşimle düşündük taşındık, yaptırmamaya karar verdik. bebek zaten büyümüştü ve sonucu alana kadar da bayağı bir süre geçecekti.. zor bir karardı ama bizim seçimimiz bu yönde oldu.. 4-5 sene öncesine kadar kordosentez mi varmış, kaç damar var diye mi bakılıyormuş" diye rahatlatmaya çalıştım kendimi hatta yurtdışında buna bakılmadığını öğrendiğimde oldukça rahatlamıştım.. uzman bir perinatologla görüşülürse eminim daha net bilgilerle hareket edebilirsiniz.
içiniz rahat ederse benim şu anda Allaha şükür çok sağlıklı bir oğlum var..
Zor bir  dönem,  Allah arkadaşınıza bebeğini sağlıkla kucağına almayı nasip etsin..Cevaplamak için Üye ol