Oğlum yaramaz mı yoksa geçici hareketlilik meraktan mı????

boncugummm soruyor: 10

merhaba anneler oğlum 1,5 yaşında bebekken çok uslu bir bebekti ama yürümeye başladıktan sonra sürekli takipteyim, dolapları açıyor çekmeceleri çekiyor sandalyeleri ittiriyor.... içindekileri alıyor kanepelerin üstünde düşecek bişey olacak korkuyorum o yüzden hep peşindeyim acaba geçici bir durummu yaşının gerektirdiği bir merak mı yoksa yaramaz mı var mı böyle çocuğu olan anneler meraktayım....

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


r_inanvan

ben de çok zorlanıyorum her akşam bir kaza olacak veya başına bişey gelecek diye takipteyim

 


r_inanvan

az önce de burnuna nar tanesi soktu nasıl çıkar diye kara kara düşünüyorum


olci

Merhaba, r_inanvar, nefesimizle çektiğimiz burun aspratörüyle deneyebilirsiniz.

Merhaba, ardasuzan bebeğinizin bütün davranışları çok normal ve çok güzel, bunlar onun gelişimini gösterir. Ayrıca bir parantez açmak isterim, biliyorum çoğumuzun ağız alışkanlığı ama ''yaramaz'' hoş bir tanımlama değil, sonra nasıl olsa anne söylüyor diye herkes rahatça söylüyor ve çocuk etiketleniyor maalesef.


mavikedi

buaylar için çok normal, keşfetmesi, öğrenmesi lazım zaten. benim oğlum karıştırmayı çok seviyor( bendeöyleymişim küçükken) mesela bazı çekmeceleri onun için tehlikeli olmayacak şekilde düzenledim diğerleri kilitli. böylece karıştırma merakını oradan alıyor. evi güvenli hale getirirseniz sorun olmaz diye düşünüyorum. düşe kalka büyüyecekler . ben düşünce kaldırmıyorum bile eğer canı acırsa gelip bana gösteriyor öpüyoruz geçiyor.. sürekli peşinde gezmek çok yorucu, birlikte oynamak daha eğlenceli :))


handekk

Benim kizim da cok hareketli.surekli sandalye koltuk tepesinde bn de cogu zamsn birsey olucak diye korkuyorum.bu aralar takla atmaya calisiyor mesela:)birkac ay buyuk arkadaslari bu kadar hareketli degil sanirim cocugun karakteriyle ilgili ya da genlerle.babasi cok hareketliymis kucukken.benim icin de takip etmek oldukcs yorucu oluyor gun icinde.umarim 2 yasina girince biraz soz dinler hale gelir sakinlesir.ebrucncyln

biz de hiç karışmadık ama çok küçükten bu yana karışmadık yataktan inmeye çalıştı düştü çok kötü düşmediği sürece sorun etmedik koltuğa tırmanıp inmek istedi dokunmadık yine düştü vs ama her şeyi naıl yaması gerektiğini kendi kendine öğrendi ve şu an sadece mutfktaki 2 dolabı ile bağladım ama bu aralar tekrar açtım onun dışında evde korumaya bir şey alamdık çiçeklerimziden aksesuarlarımıza kadar her şey oldugu yerde ve aşırı hareketli ama hiç bir şeye zarar vermiyor sordugu her şeyi anlatıyorum dokunmak istediği her şeye de dokunmasına izin veriyorum gayet sağlıklı sakin ve iyi yetiştiğine inanıyorum rahat olun. ayrıca asla yaramaz demem diyen insana da olmadıgını açıklarım yaramazlık bambaşka bir kavramdır araştırmacı hareketli ruh bambaşkadır


boncugummm

(evet yaramaz tabirini bende sevmiyorum babası söylüyor bazen bende yaramaz deme diye diye yaramaz olur diyorum)   zaten ortalıkta biblo falan yok oturduğumuz odadakileri aldım kaldırdım şimdilik laf anlayana kadar :) gözü salondaki camlı vitrinde kaç kez tırmandığı sehpaların üstünden aldım içinde birsürü cam eşya bardak falan var vitrin cam zaten önüne bişeyler koyduk mecburen.dağılmadık odamız yok heryer dağılıyor yapma etmeden anlamıyor toplayınca 1 gün toplu duruyor babasıda bende çocukken usluymuşuz bilmiyorum bekliyorum bakalım ne zaman durulacak :)))


nurus

bu aylar artık merak ayları.her dolap içine bakılır çıkarılır dağıtılır sonra diğerine geçilir.

hamileliğimde bile kızım çok hareketliydi.12 haftalık ayakta çekilmiş bir ultrason görüntümüz vardır ki doktorumuz halen söyler durur.uyarmıştım diye.yaramazlığa çok yakın,zıpırlık derecesinde hareketli bir kızım var benimde.

evde birçok şeyi mesela boyu ile orantılı herşey ya çok sıkı kilitli,yada önemli şeyler o dolap ve çekmecelerden evin alakasız yerlerine kaldırılmış durumda.halen aynı çekmece ve dolaplar ilk gün ki gibi itinayla boşaltılır,doldurulur.yeni keşif alanları yaratıyor.salonum basamaklı ve hiçbir zaman koruyucu koymadım.bizden önce ki ev sahipleri salon girişine güvenlik kapısı takmışlar bize de önerdiler.hayır dedim öğrenecek.ve öylede oldu.emeklerken 2-3 kez ters takla düştü o kadar :)) 1 yıldır muntazam tüm merdivenleri düşmeden iner çıkar.sivri köşeler uzunca bir süre silikon korumalıydı.ve prizler halen plastik kilitli.meraklı olunca birşey sokar diye çıkartamıyorum onları.

güvenli alanları fazlalaştırın.çok önemli dolapları sağlam bir biçimde kapalı kalmasını sağlayın.camlar,balkon ve sokak kapısı,klozet kapağı sıkı kapalı olsun.mutfaktaki tüm delici,kesici ve kırılan eşyaları göz ve boy hizasından çok çok yukarıya taşıyın.plastik kap,kaşıklar,havlularla oynasın.bakliyatları,tokaları,süs püs boncuk ne varsa şimdilik uzaklara taşıyın.

dolaplar boşaltılabilir,yastıklar yerde olabilir,her oyuncak her yerde,kepçeler yatak odasında olabilir.çok çok normal.sakın kısıtlamayın ve yasaklamayın.sonrasında gerçekten yasak olması gerekenler için hakkınız olmalı :)ema

Anlattıklarınız bana o kadar normal geldi ki merakını gidermesine izin verin yorucu oluyor ama belli bir süre sonra artık açmıyor çekmeceleri.


sappho

Bizim oğlumuz,yürümeye başladığından beri çok ama çok hareketli,keşfetmeyi seviyor ve biz de destekliyoruz.Bir çoğunda olduğu gibi bizde de bazı çekmeceler ona ait.Tabi yetişkinlerin kullandıkları eşyalar ilgisini çekiyor. Tahta kaşıklar,kepçeler,cezveler,...vs. O dağıtıyor,sonra topluyoruz.Beden yorgunluğu nedir ki biraz uyuyorsunuz geçiyor. Bunlar beni yormuyor da kanepelerin en tepesine sandalyelerin en tepesine,masaların üstüne çıkması ve hala yerde bulduğunu hemen bir çırpıda ağzına atması,kaşla göz arasında buzdolabına girip kapağını kapatmaya çalışması,çamaşır makinasının içine girmeye çalışması,akıl almaz şekilde tırmanarak bir yerlere ulaşmaya çalışması,vb, gibi tehlikeli şeyler yapması ruhumu çok yoruyor.Ben de sizin gibi hep peşindeyim. Bazılarının çocukları düşerek kendileri tecrübe ediyormuş ya ne güzel,biz de o da yok.Düşüp ağladıktan hemen sonra aynısını tekrarlayabiliyor.Belki daha dikkatli oluyor ama hep düşeyazarken yakalıyorum.Bir de şimdi yemek yerken hüpletmeyi çıkardı.Spagetti yer gibi aldığı lokmayı hüpletiyor,boğazına takılıyor,nefes alamıyor. Ee siz düşünün artık benim halimi.Her gün akşamları bir ceviz saati var.Ben yediremiyorum,cesaret edemiyorum,eşim yediriyor. O ceviz bitene kadar ben kasım kasım kasılıyorum. Hep tetikteyim yani anlayacağınız. Gevşediğim tek saatler uyuduğu saatler oluyor.O halinden memnun,olan bana oluyor işte.


 Ama biliyor musunuz yine de sakin bir çocuk olmasını istemezdim tüm bunlara rağmen.Mutlu bir çocuk bizimkisi,sürekli gülen, çevresini bile eğlendirmeyi seven ( mizah anlayışı var  bu yaşta ),sosyal, eğlenceli.Çocukluğunu yaşıyor işte diyorum.2 yaşlarında çok sakin çocukları görünce,mizaçı gereği öyle olsalar dahi üzülüyorum ne bileyim,mutsuz gibi geliyorlar bana.Cevaplamak için Üye ol