Eşin Dostun Sigara Kokusundan-Dumanından Bebeğimizi Korumak

kuzum soruyor: 6

Merhaba arkadaşlar,

Özellikle bebeğim olduğundan beri sigara içilen yerlerden daha da uzak duruyorum. Örneğin devamlı gittiğimiz bir kafe-restoranın 'güya' sigarasız bölümüne dışarıda sigara içenlerin bütün dumanı giriyor, pek çok kafe de aynı durumda. Bu tip yerlerde açık havada da oturmuyoruz. Ne kadar açık hava da olsa o dumanı aynen soluyoruz havaya karışana kadar. Hadi dışarısını bir şekilde hallediyoruz diyelim ama benim sorunum eş-dostun evi,onlarla olan ilişkimiz. Evimizde balkonda dahi içirmiyorum kimseye, balkon kapısını kapayıp içeri girerken aynen giriyor içeri o koku. Sigara içmiş kişilere vermiyorum bebeğimi. Falan filan ama bu yüzden kimseyle görüşmeyeceğiz neredeyse. Meğer ne çok içen varmış çevremizde. Geçenlerde yakın arkadaşlarımızın evine gittik, biz gittik diye havalandırmışlar ama yok, ev buram buram kokuyor. Nasıl zor geçirdim o geceyi. Aile büyükleri var sonra, hadi biz varız diye o an içmese yine de çoook kokuyor evleri. Sonra gidip balkonda, mutfakta içenler oluyor, inanın nasıl geliyor o koku. Derdim 'ay ne kötü koktu' değil tabii, bebeğim soluyor o havayı. Gittiğimiz yerde, kendi evinde balkonda da olsa içme diyemiyorsun.İçeri bir giriyor o kişi, sanki evin içinde içmiş. Sonra annem, yazın sık sık gideceğiz sanırım, biz varken balkonda içiyor,  kavga gürültü elini yüzünü yıkayıp, üstünü değiştirtip öyle veriyorum bebeği ama anladınız umarım. En yakın akrabalarımızdan biri biz gitmeden evvel içmiş mesela, yıkadım elimi yüzümü deyip bebeği istiyor. Kimselere gidesim gelmiyor. Bize geldiklerinde montları, üst başları çok kötü kokuyor, ev buram buram. Fazla hassas gelebilir bu halim belki ama bebeğim koklamak ZORUNDA MI o pis kokuyu? Halam demiş ki anneme 'ne var sanki, biz bir elimizde sigara, ayağımızda çocuk öyle büyüttük çocuklarımızı'. Ben de sigara içilen ortamda büyüdüm, hamileliğime kadar da içiyordum ve fakat kurtuldum. İstanbul'un pis havasını da soluyoruz neticede ama bu bebeğime sırf birilerinin keyfi olacak diye o kokuyu koklatma durumunu gerektirmiyor. İnsanlarla ilişkilerim çok etkilenir oldu, birşeyler söyleyin lütfen, cevaplarınızı çok çok merakla bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Fundaaa

SENİ ÇOK İYİ ANLIYORUM,ÇEVRENDEKİLER BİLİYORUM SANA ÇOK TEPKİ GÖSTERECEKLER AMA ONLARI SÜREKLİ UYARMAKTAN BAŞKA YAPACAK BİŞEYİN YOK SANIRIM HATTA ÇOK PİMPİRİKLİ FİLAN OLDUĞUNUDA SÖYLEYECEKLER AMA ALDIRMA SEN ONLARA KUZUNUN SAĞLIĞI HERŞEYDEN ÖNEMLİ


nesejoy

.


ediluj

Bu konuda hiç taviz vermeyin,kuzunuz için..Ben göğüs hastalıkları hekimiyim sigarayı kendi rızasıyla içenlere yapılabilecek bir şey yok ama birebir masum çocuklara sigara dumanının yaptıkları görünce yanında içenlere dava açılması gerektiğini düşünüyorum.SUÇ...Ciddi solunum problemleri ile gelen cocuklarda mutlaka sigara maruziyeti öyküsü mevcut.çalıştıgım yerde çalışan sekreter hanım hamile kaldıgında sigarayı bırakması için uyardım, erken dogum ve solunum sıkıntılı bir bebeği olabileceği konusunda,azalttı ama bırakmadı,bebek malesef erken dogum 1.700kg ve solunum sıkıntılı..Oyuzden bu link i okuyan anneler kuzularına kıyamazlar biliyorum uzulmemek için sigara dumanından onu uzak tutun..


ikicocukannesi

yapacak bir sey yok,

kullanan kisilerin evine gitmedik, gitmemiz gerektigi durumlarda benim yakınımsa once ben tlf acıp geliyoruz sondurun sigaraları evi de havalandırın dedim, kocamın yakınıysa bu isi kocam yaptı. bende bebekler olduktan sonra farkettim gercekten cok sigara kullanan yakınımız varmıs:(

bebeklerimin sigarayı gormesini bilmesini istemiyorum. babam ve kpeder kullanıyor, cok sorun yasıyorum. paketi dahi gormelerini istemiyorum. abarttıgımı dusunuyorlar lakin bu konuda kararlı davranıyorum.

cocuklarımın saglıgı onların keyfinden cok daha onemli.

dısarda acık hava dahi olsa icen birisi varsa uzaklasıyoruz. elimden geldigince, mumkun oldugunca korumaya calısıyorum. gormelerini bile istemiyorum.

hic odun vermeyin derim.


annevebebis

Bebeğe bakan kişinin asla ve asla sigara kullanmıyor olması şart öncelikle. Akraba olsun bakıcı olsun sigara bağımlısı olmamalı. Yanında çilmese bile, ellerine bulaşan zerrelerden bebeklere zehir geçer mi evet geçer. Kötü örnek olması beyinde bıraktığı imaj da cabası. Dumanın geldiğini gördüğünüz anda kaçmak da diğer olası çözüm. Lost izleyenler bilir. Dumanı gördüğün anda koş, kaç, uzaklaş :) Aynı şey sigara dumanı konusunda bizde bu şekilde işliyor. Gördük mü kaçıyoruz.


kuzum

Hepinize çok teşekkür ederim. Cevaplarınız sayesinde,olumsuz eleştirilere maruz kaldığımda sizi arkamda destek olarak görüp yalnız olmadığımı hissettim, güç buldum.
SevgilerCevaplamak için Üye ol