Polikistik over sendromu hamilelik

zumraugur_1508 soruyor: 5

  • Merhaba polikistik over sendromu var dedi doktor ama adetim düzenli hamile kalmaya engel mi acaba? 😞

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ayazlali

Benim teyzeme sende pkos var deyip bir de üstüne oradan kesi almışlar, yumurtalıkların yarısını almışlar yani, sen çocuk yapamazsin bundan sonra deyip yollamışlar. Ardı ardına iki çocuk sahibi oldu sonra :-) pkos var deyip de korunmamazlik etmeyin yani çocuk istemiyorsanız :-) etrafımda birkaç  tane daha çocuklu pkoslu var, ben de ilkini sezaryenle doğururken yumurtalığında birşey vardı aliverdim demişti doktor, bilmiyorum o da pkos sayılıyor mu.


seyircikoltugu

Bende de bekarken tanı koyulmuştu ama bebeğe engel bir durum söylenmemişti hiç. Oğlum 15 aylık :) Doktorunuza danışın, olumsuz düşünmeyin


zumraugur_1508

Çok şükür hiç bi belirti yok herkeste var acaba doktorlarmı yanlış tanı koyuyor 


mutluannelif

Yanlış tanı değildir. Çoğu kadında vardır bu sendrom. Kilo alımı, hareketsizlik durumu kötü hale sokabiliyor. Düzenli adet görüyorsanız herşey yolunda demektir. Bende de var PCOS. Gördüğünüz gibi 2 çocuk annesiyim ve iki çocuğuma da istedikten çok kısa süre sonra kavuştum. Hormonel düzensizlikler olabiliyor, onun için bazen ilaç kullanmanız gerekebilir. Hamile kalmadan önce Glukophage kullanmıştım, hamile olduğumu öğrenince bıraktım. Vücudunuzu sürekli dinleyin ve kadın doğum kontrollerini ihmal etmeyin. İçiniz ferah olsun. Hormon ve kan testlerinizi yaptırın, gerekli ilaçlar varsa kullanın doktorunuzu dinleyerek.

Tedavi edilmezse kısırlığa kadar varabilen bir durumdur PCOS ama dediğim gibi herkesin yaşadığı da bir sendrom ve çoğunlukla gebeliğe engel değil.


zumraugur_1508

İnşallah dediğim gibi hiç bir problem yok şu anda doktor tedavi gerek duymadı Cevaplamak için Üye ol