5.5 ayda beslenme sorunları

moodswing soruyor: 9

merhaba,
kızım 5.5 aylık. başından beri anne sütü alıyordu. geçen hafta itibariyle günde 1 kez mama almaya başladı. ama son iki haftadır beslenme tam bir sorun. çok az emip bırakıyor, biberondan verince de bitirmiyor. 150-160cc'yi rahat rahat içerken şimdi öğün atladığı bile oluyor. doktorumuz bu ayda böyle sorunlarla karşılaşabileceğimizden bahsetmişti ama bu kadarını beklemiyorduk. var mı başka bu sorunla karşılaşan?

sevgiler,

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


Solmaz

Benzer bir şeyi biz de yaşıyoruz. Kızım emmeye başladıktan 2- 3 dakika sonra kafasını çevirip sağına soluna bakınmaya başlıyor, kendime döndürmeye çalıştığımda kızıyor, kimi zaman ağlıyor. Emzirirken savaşıyor gibiyiz resmen. Biberonla mama verirken de aynı şeyi yapıyor ama biberonu hareket ettirme imkanım olduğu için biraz daha çok içiyor. Önce çevresel faktörlerden diye düşünmüştüm ama dikkat dağıtacak hiç bir şey olmasa da aynı şekilde davranıyor. 90 - 120 - 150 kaç ml içeceği belli olmuyor hiç. Biz bir de ek gıdalara başladığımız için iyice karıştı kafam. Ne kadar yediğini kestirmekte çok zorlanıyorum.


Neden olurmuş bu sorun o konuda bir şey söyledi mi doktorunuz?


moodswing

algılarının açılmış olması en büyük sebep diye biliyorum. herşey ilgisini çekiyor artık. ama ne zaman normale döner ya da döner mi emin değlim. bu böyle giderse işimiz zor...
diş de iştah azalmasında etkenmiş ayrıca. sizde diş var mı?


Solmaz

Yok daha ama 2. ayımızdan beri çeşmelerimiz açık:) Sürekli önlükle dolaşıyoruz.


Kuzeytu

Bu aralar butun bebeklerde emme ve yeme sorunu var sanırım. Biz de ek gıdalara geçtik ama son 3 gündür kesinlikle katı gida yemiyoruz sadece sut içiyoruz. Etrafımdaki birkaç anneden daha duydum. Havaların ani degisikliği ve diş problemi sebebiyle oluyor galiba. Biz de diş asamasındayı bir tane patlattık biri yolda.esin35

bizdede aynı sorun var emerken dikkati dağıldı mı sinirlenip ağlıyo ve asla memeyi bir daha tutmuyo..bende sessiz sakin ortamda emziriyorum ama bu seferde diyelim memeyi ağzından çıkardı yada kaçırdı nasıl sinirlenip ağlıyo ...ne yapacağımı şaşırıyorum ısrar etmiyorum sakinleşince deniyorum bende..bu aylarda çevreye ilgisi arttığı için bunların olması normal bir de diş huzursuzluğu eklendi..ama memeyi vermeyi bırakmayın ..sabırla devam edelim.


Dilekoz

Demek yalnız değilim !! Bizde de aynı durum var: bir dakika emip, sağa sola bakınıyor sonra tekrar meme sonra tekrar bakınmaya başlıyor. Beslenme seanslarımız oldukça yorucu ve benim için üzücü olmaya başladı çünkü meme yada takviye miktarı sürekli değişiyor. Bazen aç bazen oyun peşinde oluyor. Bu arada hergün kaka yapan pıtırcık artık 2 günde bir yapmaya başladı; üstelik çok cıvık yapıyor. Ben de acaba aldığı süt miktarının sürekli değişmesinden mi diye düşünmeye başladım.


moodswing

beslenme durumu biraz daha yoluna girdi. iyice acıkmasını bekliyorum 3.5-4 saat arası, ilgi dağınıklığı azaldı. en azından önce bir hırsla emip karnını doyuruyor, sonra oynamaya başlıyor. 6. ayı bitirmemize 4 gün kaldı acaba bu bir dönem miydi?

daha önemlisi son bir haftadır uykular bozuldu. akşam 8:30'tan sonra sabaha kadar uyuyan kızım şimdi 15-20 dk ya da 2 saat sonra ağlamaya başlıyor. uykular delik deşik, kucağımda bile çok zor sakinleşiyor, yatağına koyunca hemen uyanıyor... (eskiden de uyanırdı yatağa koyunca ama kendisi uykuya dalardı)

6. ay döneminde birden böyle huy değiştiren bebeği olan var mı? varsa yardım lütfen, çok şaşkınız...


esin35

bizimde ek gıdalara geçişimizle emmesi (maşallah diyimde)düzeldi.daha çok emmek istiyor hatta..bizim uyku düzenimiz yok gece çok sık kalkıyoz uyuturkende bazen saatlerce sallıyoz uyumak istiyo ama dalamıyo kıpır kıpır bi o yana bi bu yana..inşallah 6. aydan sonra daha iyi oluruz diye ümid ediom..4-6 ay arası çevreye de ilgileri artınca emme problemleri oluyomuş çok şükür atlattık..inşallah bi daha olmaz..şimdi diş sıkıntısı ile sinirlilik halimiz kaldı :))onlar biter yerine başka problemler gelir şaka bi yana sağlıkları yerinde olsunda..böyle böyle büyüycekler..


MuratMendi

uyku duzenimiz bir gün varsa 10 gün yok maalesef! sıcak havalar ve diş problemleri diye düşünüyoruz. insan evladı büyütmek iğneyle kuyu kazmaktan farksız, yapacak fazla birşey yok!


Cevaplamak için Üye ol